Ernst May (1886–1970). Nowe miasta na trzech kontynentach
Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Jerzy Ilkosz oraz Dyrektor Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie nad Menem Peter Cachola Schmal zapraszają na otwarcie wystawy "Ernst May 1886-1970. Nowe miasta na trzech kontynentach", które odbędzie się 24 marca 2012 roku o godz. 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Miejsce, w którym pierwszy w Polsce pokaz twórczości Ernsta Maya jest prezentowany, zostało wybrane nieprzypadkowo. W latach trzydziestych XX wieku Wrocław był jednym z bardziej znaczących ośrodków modernizmu w Europie. Ernst May jako dyrektor spółki użyteczności publicznej do spraw budowy mieszkań Schlesische Heimstätte we Wrocławiu, odcisnął zdecydowane piętno na budowie mieszkań i osiedli regionu w tym czasie. Liczne budynki projektu Maya we Wrocławiu oraz na Śląsku zachowały się do dziś.
Tutaj rozwinął także idee decydujące dla jego późniejszej międzynarodowej działalności. Po wyjeździe z Wrocławia, jako radca budowlany Frankfurtu, opracował głośny i ceniony przez architektów na całym świecie eksperyment „Nowy Frankfurt”, ambitny program będący odpowiedzią na ekonomiczny kryzys lat dwudziestych XX wieku, a zakładający stworzenie nowatorskiego i dostosowanego do potrzeb powojennego społeczeństwa modelu miejskiego budownictwa mieszkalnego.
Na wystawie zostaną zaprezentowane uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Ernsta Maya: od najwcześniejszego okresu, przez działalność na Śląsku, we Frankfurcie, w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego. Chronologicznemu układowi wystawy towarzyszyć będą obszerniejsze omówienia najważniejszych idei i koncepcji architekta, jak system miast-satelitów, funkcjonalna zabudowa linijkowa, prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, oraz ich oddziaływanie na twórczość późniejszych architektów.
Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 850 m2. Działalność Maya została udokumentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, jak również historyczne i nowe modele. Niewątpliwą atrakcją będzie wierna rekonstrukcja słynnej frankfurckiej kuchni oraz oryginalne meble z frankfurckich domów osiedlowych. Obiekty zostały uzupełnione tablicami z tekstami objaśniającymi.
Wystawie w Deutches Architekturmuseum we Frankfurcie towarzyszył obszerny i bogato ilustrowany katalog w podwójnej wersji językowej (niemieckiej i angielskiej), przedstawiający aktualny stan badań na temat twórczości Ernsta Maya. Dwunastu autorów opracowało poszczególne aspekty jego dzieła i biografii. Wybrane rozdziały katalogu zostaną przetłumaczone na język polski dla potrzeb prezentacji wystawy we Wrocławiu. Wystawie towarzyszyć będzie również cykl wykładów przygotowanych przez polskich i zagranicznych badaczy.
Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowegooraz dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Data publikacji: 23.03.2012
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»