Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne
Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołayskich
18 września – 6 grudnia 2009
Wernisaż: 17 września 2009, godz. 18.00
18 września – 6 grudnia 2009
Wernisaż: 17 września 2009, godz. 18.00
W Kamienicy Szołayskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – po raz pierwszy w naszym kraju będzie można zobaczyć grafiki ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.
Muzeum powstało w 1935 roku w Chicago. Dziś jest aktywnym centrum kultury polskiej z unikatową kolekcją sztuki, biblioteką i archiwum. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 1000 grafik – od najstarszych z XVII wieku po współczesne przy czym sporo powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wiele rycin z kolekcji chicagowskiej to w Polsce prawdziwe unikaty, jak na przykład 20 prac ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie
w Nowym Jorku w latach 1939 - 1940.
Z powodu wybuchu wojny zostały one w USA i w 1966 roku władze polskie oficjalnie przekazały je, wraz z innymi obiektami, na własność Muzeum w Chicago. Przewodnik turystyczny Fodor’s umieścił tę instytucję wśród
25 najważniejszych atrakcji Chicago w 2007 roku, m.in. ze względu na monumentalny witraż „Symbol Polski odrodzonej”, według projektu grafika Mieczysława Jurgielewicza. To jeden z największych witraży o tematyce świeckiej w Ameryce Północnej. Do Muzeum Polskiego w Ameryce przyciągają specjalistów i kolekcjonerów nieznane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, Witkacego i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego. Muzeum przechowuje pukiel włosów Tadeusza Kościuszki oraz akwarele jego autorstwa, pamiątki powiązane z Heleną Modrzejewską, złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego, którym, według tradycji, podpisany został traktat wersalski w 1919 roku.
Są też w Chicago sanie Marii Leszczyńskiej z 1703 roku, listy polskich królów, na przykładach Jana Kazimierza, kolekcja map, dokumenty rekrutacyjne ochotników do Armii Polskiej we Francji z czasów I wojny światowej oraz cenne fotografie dokumentujące życie emigracji. „To miejsce odwiedziło wiele sław, takich jak senator Barack Obama, obecny prezydent USA, gwiazdor Hollywood Gene Hackman, kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, prezydent Lech Wałęsa, generał Władysław Sikorski, premierzy Ignacy Jan Paderewski i Tadeusz Mazowiecki, artystka o międzynarodowej renomie Magdalena Abakanowicz, mistrz boksu Andrzej Gołota, a nawet drużyna piłkarska Legia Warszawa” – pisze Monika Nowak, autorka scenariusza i jedna z kuratorek krakowskiej wystawy, kustosz Działu Grafiki Muzeum Polskiego w Ameryce. To ona wybrała na wystawę w Kamienicy Szołayskich 120 najciekawszych grafik z lat 1919 – 1995 autorstwa 65 artystów z tej kolekcji.
To same gwiazdy XX-wiecznej grafiki: Władysław Skoczylas, Tadeusz Cieślewski syn, Tadeusz Kulisiewicz, Edmund Bartłomiejczyk, Konrad Srzednicki, Jerzy Panek, Józef Gielniak, Stanisław Wójtowicz. Dodatkową atrakcją są prace twórców osiadłych na emigracji: Stefana Mrożewskiego czy Stanisława Szukalskiego.
Ekspozycja „Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne” przygotowana w ramach cyklu „Skarby kultury polskiej na emigracji” jest częścią projektu „Ameryka, Ameryka” oraz została włączona do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kraków 2009.
Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne
wrzesień - grudzień 2009, Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołayskich
Kuratorzy: Magdalena Czubińska, Monika Nowak
Dodatkowe informacje:
www.muzeum.krakow.pl
www.amerykanski-sen.pl
www.triennial.cracow.pl
www.polishmuseumofamerica.org
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Polskie w Ameryce
Wystawa w ramach projektu „Ameryka, Ameryka”
Wystawa z cyklu „Skarby kultury polskiej na emigracji”
Impreza towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie 2009
Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenas projektu „Ameryka Ameryka”: MetLife
Sponsor: Kärcher
Patroni medialni:
TVP Kraków, Polskie Radio, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Art&Business, Sztuka.pl, Polish Market, Spotkania z Zabytkami, Miesięcznik Kraków, Onet.pl, Magiczny Kraków, Cracow-life, Krakow Post
Data publikacji: 15.09.2009
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»