Trendy deweloperskie: sport i well-being na osiedlu
Siłownia to nie wszystko. Znakomitym uzupełnieniem jest strefa kibica i sauna. A na zewnątrz, oprócz patio, przyda się boisko wielofunkcyjne lub do siatkówki plażowej. Ciekawych pomysłów nie brakuje. Kolejne osiedla wyposażone w niezwykłą infrastrukturę sportową wyznaczyły nowy trend. Postępuje on szybko, dlatego być może zobaczymy kiedyś projekt budynku mieszkalnego z prywatnym stokiem narciarskim. Na razie są górki saneczkowe, o których kiedyś można było tylko pomarzyć.
Wieść o siłowni w budynku wielorodzinnym robiła duże wrażenie zaledwie kilka lat temu. Dziś takie miejsce nie jest już postrzegane jako coś nadzwyczajnego. Żeby zaskoczyć, trzeba pójść o krok dalej. Poza tym oczekiwania mieszkańców są bardziej wygórowane niż kiedyś. Z tych powodów do projektów budynków mieszkalnych wprowadzane są coraz bardziej nietypowe elementy infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. – Trend jest widoczny w Polsce stosunkowo od niedawna, ale szybko postępuje – dostrzega Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska. – To odpowiedź na nowe potrzeby i śmielsze marzenia, które my staramy się spełniać. Jednocześnie promujemy aktywny i zdrowy styl życia – wyjaśnia.
Sport i relaks bez wychodzenia z domu
W dzisiejszych czasach siłownia to czasami za mało. W projekcie Vitalité, realizowanym na Wilanowie w Warszawie, dodano do niej kącik kibica. Zaprojektowano ponadto strefę SPA z sauną i jacuzzi. Ale na tym nie koniec. Kolejne atrakcje będą na zewnątrz. Tam powstanie strefa rekreacyjna, na którą złożą się: boisko wielofunkcyjne, pagórek, plac zabaw, leżaki, ławki i stoły piknikowe. Są tu zatem udogodnienia sportowe, jak i z dziedziny well-being. Już sama nazwa osiedla zdradza jego charakter. Vitalité oznacza witalność.
Podobne osiedla powstają także poza Warszawą. W Poznaniu za wzór może uchodzić Soleil de Malta przy ul. Milczańskiej. Wyjątkowym elementem w projekcje jest zielona strefa relaksu, która zawiera: boisko do siatkówki plażowej, leżaki, nowoczesne ławki, pergolę, a nawet siłownię plenerową (Street Workout). Strefa, połączona z placem zabaw, będzie prywatna. To oznacza, że będą korzystali z niej wyłącznie mieszkańcy.
Budynki przyszłości
Tego typu elementy nadają budynkom mieszkalnym dodatkową funkcję, która spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Jednorodne projekty, za sprawą zmieniających się wymogów, odchodzą do przeszłości. – Osiedlowa infrastruktura sportowa i wypoczynkowa jest bardzo ważnym urozmaiceniem, ponieważ czyni z budynków mieszkalnych obiekty wielofunkcyjne, do których należy przyszłość – podkreśla Cezary Grabowski. – Motorem napędowym rozwoju są klienci, którzy ponadto wymagają funkcji handlowej, usługowej, a coraz częściej także ekologicznej – wymienia.
W aspekcie funkcji sportowo-rekreacyjnej duże znaczenie ma lokalizacja. – Budujemy w otoczeniu obiektów sportowych, w pobliżu parków, lub w miejscach z dostępem do ścieżek rowerowych bądź tras biegowych – mówi Cezary Grabowski. Na potwierdzenie wskazuje lokalizację rzeczonego osiedla Soleil de Malta, które powstaje niedaleko kultowej Malty, gdzie atrakcji nie brakuje. Wystarczy wymienić stok narciarski, jezioro z wypożyczalnią sprzętu wodnego i baseny.
Być może kiedyś stok narciarski pojawi się na terenie jakiegoś osiedla. Wydaje się, że granice wyznacza tylko wyobraźnia. W Dubaju możliwe było umieszczenie kortu tenisowego na wysokości 210 m, a w Kazachstanie kilka lat temu narodził się projekt Slalom House, który uwzględniał stok narciarski wijący się przy wysokim budynku i kończący u jego podnóża. – W Polsce na takie dzieła jest jeszcze za wcześnie, ale w dzisiejszych czasach nie ma rzeczy niemożliwych – przypomina Cezary Grabowski. – Kto kilkanaście lat temu w naszym kraju myślał o boiskach na dachach szkół, lodowiskach na galeriach handlowych czy boiskach do siatkówki przed budynkami mieszkalnymi? – pyta.
Bouygues Immobilier Polska, deweloper wywodzący się z Francji, buduje w Polsce od 20 lat. Do tej pory zrealizował 54 inwestycje mieszkaniowe i oddał ponad 7600 mieszkań, zdecydowaną większość w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.
Więcej informacji:
Data publikacji: 2.07.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»