Projekt pracowni S.A.M.I. Architekci - Mieszkanie Plus w Toruniu - zaglądamy do środka
PFR Nieruchomości S.A.: Prefabrykowany beton i ściany, zza których nie będzie słychać sąsiadów – zajrzyjmy do wnętrz Mieszkania Plus w Toruniu.
320 mieszkań w ośmiu budynkach, cztery kondygnacje z 10 lokalami na każdej z nich – oto toruńskie osiedle, które powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycja powstaje z prefabrykatów czyli gotowych betonowych modułów przywożonych na plac budowy z fabryk. Zastosowana technologia determinuje nie tylko sposób realizacji osiedla, jego kształt, ale także – w przypadku budynków powstających przy ul. Okólnej – inspiruje architektów do stworzenia oryginalnych powierzchni wspólnych.
Prefabrykacja miała duży wpływ na finalny projekt toruńskiego osiedla opracowany przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci – od układu urbanistycznego, przez wygląd zewnętrzny budynków, aż po pomysł na przestrzenie wspólne.
– We wnętrzach każdego budynku staraliśmy się wydobyć i pokazać walory prefabrykacji i „zaprzyjaźnić” ludzi z betonem. Dlatego zarówno ściany korytarzy jaki klatek schodowych są z naturalnego betonu prefabrykowanego. W każdym budynku wprowadziliśmy identyfikację kolorystyczną w formie koloru wiodącego, charakterystyczną dla danego obiektu. W przedsionku zlokalizowane będą skrzynki na listy oraz mapka osiedla z piktogramami kolorystycznymi każdego z 8 bloków. Kolorem wiodącym objęte będą balustrady wewnętrzne na klatce schodowej, numeracja mieszkań, numeracja kondygnacji czy grafiki znajdujące się na korytarzach. Zastosowany system informacji wizualnej wykorzystuje możliwości prefabrykacji. Numery lokali są odciskiem w ścianie betonowej, podobnie poziom czyli numer piętra. Sam odcisk będzie wypełniony kolorem wiodącym danego budynku – podkreśla architekt Piotr Kuflewski z pracowni S.A.M.I. Architekci
Generalnym Wykonawcą inwestycji jest firma Pekabex, która do budowy osiedla stosuje ściany trójwarstwowe o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej.
– W przypadku ścian prefabrykowanych, które są wielkogabarytowe mamy do czynienia z jednym elementem, a zatem wszystkie mostki akustyczne są eliminowane. Dodatkowo, beton posiada bardzo dużą akumulacyjność akustyczną, co w pełni niweluje możliwość przenoszenia się dźwięku. Ściany korytarzowe są ścianami trójwarstwowymi o cienkiej warstwie wełny mineralnej, co także tłumi ewentualne hałasy. Ani kobieta chodząca w szpilkach, ani sąsiad w ciężkich butach nie będzie słyszalny, kiedy w spokoju będziemy spędzać czas w mieszkaniu. Korytarz będzie w pełni izolowany akustycznie od lokali mieszkalnych – przekonuje Jakub Czamański, kierownik budowy
Zgodnie z założeniami roboty budowlane w Toruniu potrwają 17 miesięcy. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku.
W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń.
Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania. Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.
Więcej informacji na:
www.nieruchomosci.pfr.pl
www.torun.mdr.pl
www.facebook.com/PFRN.MieszkaniePlus/
Data publikacji: 10.12.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»