Jak wybrać klej do płytek łazienkowych? Niewidoczny, lecz niezwykle ważny.
Prace remontowe w przypadku łazienki mają szczególne znaczenie. Bezpośrednie oddziaływanie wilgoci i wody wymusza użycie odpowiednich materiałów budowlanych, wnętrze musi być też wygodne w użytkowaniu oraz sprzyjać wypoczynkowi i odprężeniu. Nawet najładniejsze płytki nie pomogą w uzyskaniu tego efektu, jeśli w wyniku źle dobranego kleju, zaczną pękać lub odpadać.
Podczas zakupu materiałów budowlanych do remontu łazienki częstym błędem jest skupianie się na ich rodzaju i aspektach wizualnych, traktując wybór kleju do płytek po macoszemu. Tymczasem ma on ogromny wpływ na trwałość przeprowadzonego remontu. – Klej do płytek łazienkowych jest narażony na szczególnie trudne warunki, takie jak działanie wody i wilgoci, a jednocześnie musi chronić przed nimi głębsze warstwy ścian i podłóg. Ważne jest, by zastosować wysokiej jakości produkt, który będzie dostosowany do rodzaju podłoża i kafelków. Przede wszystkim powinien być wydajny, cechować się dobrą przyczepnością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne – nie tylko na wodę, ale również obciążenia mechaniczne i zmiany temperatur, zwłaszcza w łazienkach, gdzie zastosowano ogrzewanie płaszczyznowe – mówi Paweł Piotrzkowski, ekspert marki WEBER.
Norma europejska i oznaczenie parametrów
W przypadku klejenia płytek łazienkowych, najczęściej wykorzystywanym jest klej cementowy. Dla gładkich powierzchni wystarczy podstawowa wytrzymałość na zrywanie C1. Jeśli podłoże jest nierówne lub też stanowi je niestandardowy materiał, jak płyta OSB czy gips-karton, warto wybrać mocniej wiążący produkt, oznaczony C2. Jest on zalecany również do klejenia płytek wielkoformatowych. Zaprawy o wydłużonym czasie otwartym rekomendowane są tym wykonawcom, którzy chcą nanieść je na większą powierzchnię, by bez pośpiechu wyrównać oraz wypoziomować płytki. Z kolei produkt tiksotropowy, który dzięki zmniejszonemu spływowi zapobiega zsuwaniu się płytek, sprawdzi się szczególnie w przypadku klejenia okładziny, mającej ozdobić ściany.
By ułatwić kupującym wybór kleju jego właściwości są oznaczone specjalnym kodem, zgodnie z normą europejską PN-EN-12004. Zawiera on m.in. informacje o typie materiału (symbole: C dla cementowego, D dla dyspersyjnego oraz R dla produktu na bazie żywic reaktywnych) oraz wytrzymałości na zrywanie. Wyrażany jest cyfrą 1 (jeśli wartość parametru to minimum 0,5 N/mm²) bądź 2 (w przypadku przyczepności min. 1 N/mm²). Kod może wskazywać również na inne właściwości kleju, takie jak: szybkowiążący (F), o wydłużonym czasie otwartym (E), tiksotropowy (T), odkształcalny (S1) oraz o wysokiej odkształcalności (S2).
Kiedy uniwersalny klej, a kiedy specjalna zaprawa?
W przypadku standardowych płytek ceramicznych, które mają zostać położone na gładkim podłożu, wystarczy uniwersalny, a przy tym solidny materiał – klej cementowy weber ZP412. To zaprawa tiksotropowa, charakteryzująca się zmniejszonym spływem, co jest szczególnie ważne dla komfortu układania płytek na powierzchniach pionowych. Przeznaczona jest do kafelków o niewielkich rozmiarach (do 33x33cm) zarówno na ścianach, jak i podłogach.
Warto również rozważyć wybór specjalistycznych klejów, które dzięki swoim specjalnym właściwościom poprawiają między innymi komfort pracy. Przykładem takiego materiału jest weber ZP414. To elastyczny cementowy klej, który może posłużyć do układania różnego rodzaju płytek – glazurowych, gresowych, terakoty czy nienasiąkliwego kamienia i klinkieru. Jest również wszechstronny, jeśli chodzi o podłoże, na którym ma być stosowany. Poradzi sobie zarówno na jastrychach cementowych i anhydrytowych, jak i płytach gipsowo-kartonowych czy wiórowo-cementowych. Warta podkreślenia jest również technologia zastosowana przy jego produkcji. Odpowiada ona m.in. za redukcję pylenia podczas przesypywania i mieszania materiału. To czyni remont wygodniejszym, ale także skraca czas sprzątania po przeprowadzonych pracach.
W sytuacjach, gdy klejenie płyt powinno zakończyć się jak najszybciej, pomocny jest weberfix MOMENT. Wyróżniającym go atrybutem jest wyjątkowo krótki czas wiązania, ruch pieszy jest możliwy już po 6 godzinach! Wykonawcy docenią również zmniejszony spływ, którym charakteryzuje się ten produkt.
Klej do płytek o dużych rozmiarach
Od kilku lat stałym zainteresowaniem cieszą się płytki wielkoformatowe. Pozwalają uniknąć powstania na podłożu gęstej siatki fug, tworząc dużo gładszą i bardziej jednolitą powierzchnię. Klejem, który sprawdzi się w tym przypadku jest odkształcalny cementowy weber.xerm 855. Jego wytrzymałość na zrywanie potwierdza klasa C2 i jest on dedykowany dowolnemu rodzajowi płytek, z wyjątkiem nasiąkliwego kamienia naturalnego. To zaprawa średniowarstwowa (grubość od 3 do 10 mm), która nie traci swoich właściwości pod wpływem rosnącej temperatury, więc sprawdzi się przy okładzinach położonych na ogrzewanej podłodze. Można ją stosować na podłożach betonowych, anhydrytowych czy gładkich i nienasiąkliwych. Innym, zalecanym produktem jest klej weber ZP418. Również rekomenduje się go do klejenia płytek o dużych rozmiarach na różnych podłożach, a ponadto jest niepylący oraz odkształcalny.
Klej klejowi nierówny
Powyższe przykłady doskonale pokazują szeroką ofertę produktów przeznaczonych do klejenia płytek. Każdy z materiałów sprawdzi się w innym przypadku, dlatego przy wyborze materiałów budowlanych warto zastanowić się nie tylko nad tym, jak kafelki będą wyglądać na ścianach oraz podłogach, ale również odpowiedzieć sobie na pytanie – „Czym mają zostać przytwierdzone?”. Jeśli w strefach mokrych pod płytkami i klejem znajdzie się również hydroizolacja, łazienka będzie cieszyć użytkowników swoimi walorami przez długi czas.
Data publikacji: 20.08.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»