Zobaczyć ustami
![Zobaczyć ustami Zobaczyć ustami](htmlarea/uploaded/../uploaded/ARTYKULY/WYDARZENIA/zobaczyc_ustami//1_250_art.jpg)
Edyta Ołdak, artystka i koordynatorka projektu wyjaśnia: „Celem projektu jest stworzenie opisów audiodeskrypcji budynków będących wizytówką współczesnej Warszawy, by pomóc dzieciom niewidomym „zobaczyć” współczesne budowle”. Audiodeskrypcja to technika, która za pomocą dodatkowych opisów werbalnych pozwala osobom niewidzącym poznać świat twórczości wizualnej – sztuk plastycznych, teatru, filmu. W połączeniu z możliwością dotykania makiet, a także zwiedzaniem budynków i w końcu układaniem ich z klocków, daje to uczestnikom warsztatów możliwie pełny obraz współczesnej architektury.
![Zobaczyć ustami Zobaczyć ustami](htmlarea/uploaded/../uploaded/ARTYKULY/WYDARZENIA/zobaczyc_ustami//2_250_art.jpg)
Organizatorom warsztatów udało się już odwiedzić dwie pracownie: Autorską Pracownię Stefana Kuryłowicza oraz Pracownię Jems Architekci. Jak podkreślają, architekci w ciekawy sposób opowiadają o kulisach swojej pracy, a dzieci miały możliwość dowiedzieć się, jak koncepcja stopniowo nabiera materialnych kształtów i ewoluuje w aż do wersji ostatecznej. Dotykając profesjonalnych już makiet budynków, mogły też poznać ich układ przestrzenny i kompozycję.
Kolejnym etapem warsztatów jest zwiedzanie budynku, którego dotyczą zajęcia. Dzięki temu, dzieci mogą poznać go również pod kątem akustyki, poczuć jego klimat i zorientować się w przestrzeni.
Akcji „Wielka architektura dla wszystkich” towarzyszy również niecodzienna publikacja – książeczka poświęcona współczesnej architekturze Warszawy. Zwykły druk jest w niej połączony z drukiem w systemie Braille’a oraz tyflografiką, czyli wypukłymi obrazkami.
Więcej informacji na stronie: www.sztuka-architektury.pl
Data publikacji: 21.06.2010
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»