Międzynarodowa konferencja "Glina w architekturze i budownictwie wiejskim"
Organizatorzy zapraszają na międzynarodową konferencję, „Glina w architekturze i budownictwie wiejskim”. Trwa przyjmowanie zgłoszeń. Liczba miejsce jest ograniczona.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-15 listopada 2024 r. w Ciechanowcu. Organizatorem konferencji jest Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i Manufaktura Surowe sp. z o.o. Obowiązuje limit miejsc oraz limit miejsc noclegowych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 7 września 2024 roku.
Glina to ciekawy materiał budowlany, który łączy przeszłość z przyszłością. Z pewnością jest również najlepszym przykładem budownictwa naturalnego.
— Coraz więcej architektów i inżynierów zwraca uwagę na potencjał materiałów glinianych. Rozwijają się nowe technologie, które pozwalają na tworzenie coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych form architektonicznych. Dzięki temu, budynki z gliny stają się nie tylko ekologiczne, ale również piękne i funkcjonalne — zauważają organizatorzy.
Wydarzenie będzie miało charakter interdyscyplinarny. Spotkanie kierowane jest do naukowców, architektów, budowniczych, geologów, historyków, etnografów, konserwatorów, muzealników, pasjonatów i wszystkich zainteresowanych osób tematem budownictwa naturalnego i gliny.
Program konferencji poznamy wkrótce. Radę naukową wydarzenia tworzą: mgr Dorota Łapiak (dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu) prof. dr hab. arch. Teresa Kelm (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) prof. dr hab. Jan Święch (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Jagielloński) dr hab. inż. arch. prof.PB Jarosław Szewczyk (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej) mgr Jacek Rulewicz (prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków).
— Glina jako materiał budowlany od lat zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jest to przykład harmonijnego połączenia tradycyjnej technologii z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają na tworzenie ekologicznych i energooszczędnych budynków. Budowle z gliny charakteryzują się doskonałą izolacją cieplną, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń przez cały rok. Ponadto glina reguluje wilgotność powietrza, co sprawia, że wnętrza są przyjemne i zdrowe dla mieszkańców. Budownictwo z gliny jest również ekonomiczne, ponieważ surowiec ten jest tani i stosunkowo łatwo dostępny — piszą organizatorzy.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Rektor Politechniki Warszawskiej, Ogólnopolskie Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa SGGW w Warszawie, Narodowy Instytut Kultury Ludowej w Czechach, Fundacja Centrum Inicjatyw Kulturalnych, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Litewskie Muzeum Ludowego, Gospodarstwa Domowego w Rumszyszkach, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków w Polsce, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Więcej informacji i karta zgłoszeniowa na stronie SARP - tutaj.
Data publikacji: 19.07.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»