Powrót rzemiosła

Tradycyjne rzemiosło przeżywa dziś swój renesans. Do wnętrz wkroczył design użytkowy bazujący na starych metodach wytwarzania i lokalnych, naturalnych materiałach. Przedmioty w ten sposób produkowane charakteryzuje niezwykła precyzja wykonania, świetna jakość oraz prostota, zapewniające wyjątkową funkcjonalność.
Produkcja ręczna i niskoseryjna coraz silniej stoi w opozycji do sieciówek i masówki. Marek sięgających po rękodzieło jest kilka. Wybraliśmy trzy, które naszym zdaniem są kwintesencją sztuki rzemieślniczej w najlepszej współczesnej odsłonie.
Nasz przegląd rozpoczyna duńska rodzinna firma Skagerak specjalizująca się w wyrobach drewnianych. Nowoczesne wzornictwo ich produktów, a przede wszystkim piękno zaklęte w najczystszej, prostej formie zdobyło już wielu miłośników na całym świecie. W obszernym portfolio marki znajdziemy minimalistyczne akcesoria wyposażenia wnętrz, dekoracje i dodatki oraz meble do kuchni, jadalni i ogrodu. Wszystkie produkty Skagerak powstają z najlepszych gatunków drewna: dębowego, tekowego, akacjowego i wenge. W procesie produkcji materiał jest w naturalny sposób zabezpieczany przed starzeniem, dzięki czemu połysk i kolor drewna utrzymuje się przez długie lata.









Z drobnymi meblami Skagerak świetnie zgrywa się lekkie, transparentne oświetlenie. Takie jakie od lat produkuje TAR. Siłą napędową marki jest projektant Tomasz Andrzej Rudkiewicz, a jej kwintesencją – łączenie ultranowoczesnych dokonań technologii 3D z ręcznym rzemiosłem. Hybrydowe projekty TAR wyróżnia potencjał funkcjonalny, jakościowy oraz wizualny. Oszczędna, smukła linia produktów i naturalne materiały, jak kryształowe szkło i sklejka drewniana, plasują oświetlenie TAR w grupie najbardziej inspirujących produktów. Nic więc dziwnego, że lampa Taipuu, która pojawiła się w ramach ekspozycji Bałtyckiego Domu podczas Gdynia Design Days przykuła uwagę wyczulonej na trendy Natalii Hatalskiej i znalazła się w fotorelacji na jej blogu.








Tercet marek zakochanych w tradycyjnym rzemiośle zamyka Pappelina. Ta szwedzka firma od początku swego istnienia zajmuje się ręcznym wyrobem dywanów plecionych z tworzywa sztucznego. Produkowane zgodnie ze szwedzką tradycją starą metodą tkacką, ulepszono technologicznie, dzięki czemu stały się bardziej odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, a także miękkie i elastyczne. Użyte tworzywo jest odporne na okresowe działanie wody i bezpieczne dla alergików. Z powodzeniem można je stosować w najbardziej wymagających pomieszczeniach, jak pokoje dziecięce, hole wejściowe, korytarze. Bogata kolorystyka produktów, świetny styl i oryginalne wzornictwo pomogły marce zdobyć światowe rynki.









Więcej na Pufa Design
Data publikacji: 29.07.2016
Autor: Agnieszka Okrzeja
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»