Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu Obrońców Warszawy w Płocku
Konkurs studialny na: „Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Obrońców Warszawy na osiedlu Kolegialna w Płocku wraz ze schodami Broniewskiego”
Przedmiot i cel konkursu
Celem konkursu studialnego jest wyłonienie najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym koncepcji (idei) zagospodarowania placu Obrońców Warszawy na osiedlu Kolegialna w Płocku wraz ze schodami Broniewskiego.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej polegającej na opracowaniu „Koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Obrońców Warszawy na osiedlu Kolegialna w Płocku wraz ze schodami Broniewskiego” na podstawie opisu przedmiotu konkursu będącego załącznikiem nr 1 do Regulaminu.
Zalecenia ogólne
W kreacji układu funkcjonalnego placu Obrońców Warszawy oraz schodów Broniewskiego w powiązaniu z terenami sąsiednimi należy dostosować przeznaczenie jego poszczególnych fragmentów do związanych z nimi uwarunkowań i ich predyspozycji, rozmieszczając je tak, by wzajemnie się nie zakłócały, zarówno w sferze użytkowej, jak i estetycznej. System drogowy powinien w harmonijny sposób godzić potrzeby wszystkich użytkowników: pieszych, rowerzystów i kierowców. Uprzywilejowując jedną z grup użytkowników, rozwiązania koncepcyjne muszą zapewnić dogodne i bezpieczne dojścia do placu ze wszystkich ciągów pieszych.
W odniesieniu do ruchu kołowego, rozwiązania koncepcyjne systemu drogowego i kształtowania jego elementów powinny chronić przechodniów przed zagrożeniami zarówno ze strony kierowców, jak i rowerzystów. W przypadku istotnej zmiany organizacji ruchu kołowego, należy poddać analizie skutki zmian w potokach pojazdów wokół placu i ulic sąsiednich.
Wraz z przekształcaniem układu drogowego idea zagospodarowania terenu uwzględniać może lokalizację parkingu pod płytą placu. W przypadku przyjęcia w idei, że lokalizacja parkingu podziemnego w strefie placu ma istotne znaczenie, obiekt ten musi zapewnić nie mniej niż 200 miejsc postojowych.
Oświetlenie placu oraz schodów Broniewskiego w porze nocnej powinno gwarantować jego użytkownikom niezbędny komfort na całej przestrzeni. System świetlny musi zapewniać bezpieczeństwo ludzi i minia publicznego. Rozwiązania koncepcyjne winny sprzyjać funkcjonującemu w mieście systemowi monitoringu wizyjnego. Oświetlenie w umiejętny sposób powinno eksponować wybrane elementy jego zagospodarowania, a także samodzielnie wprowadzać atrakcje wizualne, wyróżnione punkty lub miejsca, odpowiednie do pór roku i wynikających z nich warunków.
Całość zagospodarowania musi zapewniać wieloletnią trwałość użytkową, w szczególności części stałe, które mogą być okresowo uzupełniane przemyślanym systemem elementów sezonowych umożliwiającym organizowanie imprez lokalnych, takich jak wystawy ogrodnicze, sadownicze, pszczelarskie, kameralne koncerty, uroczystości jubileuszowe lub rocznicowe itp.
Koncepcja musi rozstrzygać funkcjonalny podział placu na wzajemnie powiązane lub separowane strefy lub ich części spełniające wymagania, jako strefy:
• placu publicznego, jako miejsca organizacji imprez i uroczystości o wymiarze lokalnym;
• parku rekreacyjnego, jako miejsca spotkań i odpoczynku mieszkańców z uwzględnieniem zieleni urządzonej;
• aktywnego połączenia placu z nabrzeżem w ciągu schodów Broniewskiego;
• udostępnione osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, niewidzącymi lub słabowidzącymi, osobom starszym i osobom z ograniczeniami motorycznymi, a także opiekunom dzieci w wózkach spacerowych;
• ochrony osi założenia urbanistycznego i osi widokowych;
• komunikacji, w tym pieszej, rowerowej i samochodowej;
• parkowania autobusów, samochodów i rowerów;
• ogólnodostępnych toalet publicznych;
• bezpiecznego i efektownego oświetlenia oraz skutecznego monitoringu.
Koncepcja w ramach integralności idei zagospodarowania placu może wskazywać konieczność ustalenia innych stref użytkowych, inną ich organizację i powiązania, może też określać potrzebę wykluczenia lub ograniczenia tych stref. Strefy użytkowe mogą zostać zdefiniowane zarówno w naziemnej przestrzeni placu, jak i pod jego powierzchnią.
Rozwiązaniami projektowymi należy objąć nawierzchnię, oświetlenie, elementy małej architektury, zieleń, miejsca postojowe dla samochodów, stojaki na rowery. Cały plac Obrońców Warszawy oraz schody Broniewskiego powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidzących lub słabowidzących, osób starszych i osób z ograniczeniami motorycznymi, a także opiekunów dzieci w wózkach spacerowych. W zakresie przystosowania placu i schodów koncepcja winna odnosić się do rozwiązań powszechnie stosowanych w miejscach niebezpiecznych, jak sygnalizacja dźwiękowa, w tym komunikaty głosowe, zmiana faktury nawierzchni, najazdy i podjazdy w miejscach różnicy wysokości nawierzchni itp.
Koncepcja winna uwzględniać rozwiązania techniczne umożliwiające aktywne połączenie komunikacyjne placu Obrońców Warszawy z Płockim Nabrzeżem Wiślanym, funkcjonujące aktualnie poprzez schody Broniewskiego. Połączenie to winno stanowić naturalny łącznik pozbawiony barier architektonicznych umożliwiający swobodny przepływ ludzi pomiędzy oboma obszarami.
Idea na zagospodarowanie wskazanych przestrzeni publicznych winna określać sposób kształtowania obszaru zlokalizowanego od podnóża skarpy, pomiędzy schodami Broniewskiego, a pomostem prowadzącym na molo, ustalonego w załączniku graficznym nr 8 do regulaminu. Charakter projektowanych połączeń nie może kolidować lub konkurować z rozwiązaniami przyjętymi w ramach zagospodarowania Nabrzeża Wiślanego, w związku z czym założenia koncepcyjne winny być spójne z opracowaną w 2013 roku „Koncepcją programowo-przestrzenną zagospodarowania terenu Płockiego Nabrzeża Wiślanego na odcinku od Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego do Jaru Brzeźnicy”.
Koncepcja powinna uwzględnić powiązania z sąsiednimi terenami wskazanymi w załączniku graficznym nr 8 do regulaminu konkursu, w szczególności w zakresie obsługi komunikacyjnej i infrastruktury technicznej.
Idea na zagospodarowanie placu i schodów powinna wpisywać się w definicję jednorodnego systemu przestrzeni publicznych obejmujących swoim zakresem zarówno plac Obrońców Warszawy i schody Broniewskiego, jak i obszar Nabrzeża Wiślanego od Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego do ujścia rzeki Brzeźnicy oraz jaru rzeki Brzeźnicy, jako miejsc o ogromnym znaczeniu w rekreacji mieszkańców Płocka, a także w ofercie turystycznej miasta.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do dnia 27 października 2015 roku
Prace konkursowe podlegać będą ocenie pod względem spełnienia wymagań określonych w regulaminie konkursu przez Sąd konkursowy wspomagający się kryteriami określonymi poniżej, w skali ocen łącznie od 1 do 100 pkt:
• Ocena charakterystyki idei i przyjętych przesłanek w zagospodarowaniu przestrzeni placu oraz schodów Broniewskiego - 35
• Ocena programu funkcjonalno-użytkowego oraz zaproponowanego podziału na wzajemnie powiązane lub separowane strefy lub ich części - 30
• Ocena rozwiązań w zakresie kształtowania placu publicznego wraz ze schodami Broniewskiego, jako miejsca organizacji imprez i uroczystości o wymiarze lokalnym, parku rekreacyjnego, jako miejsca spotkań i odpoczynku mieszkańców, dostępności dla osób niepełnosprawnych, komunikacji, w tym organizacji ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego, organizacji parkowania pojazdów i rowerów, ochrony osi założenia urbanistycznego i osi widokowych, dostępności toalet publicznych - 20
• Ocena rozwiązań w zakresie kreacji obiektów małej architektury, stałych form przestrzennych, tymczasowych obiektów gastronomicznych, wystawienniczych lub estradowych, nośników oświetlenia i monitoringu, zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych i urządzeń budowlanych, w tym maszyn lub urządzeń transportowych, ukształtowania i doboru roślinności - 15
Organizator konkursu przewiduje przyznanie pieniężnych nagród I, II i III lub wyróżnień o łącznej wartości 100.000,00 zł z podziałem na:
• nagroda I 55.000,00
• nagroda II 30.000,00
• nagroda III 15.000,00
Organizatorem konkursu i Zamawiającym jest:
Gmina Miasto Płock
plac Stary Rynek 1
09-400 Płock
Strona konkursu: bip.ump.pl
Data publikacji: 30.09.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»