Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Łazienka na poddaszu wymaga przemyślanego projektu. Skosy bezlitośnie ograniczają aranżacyjne możliwości. Wszystko przez to, że przy rozmieszczeniu sprzętów musimy pamiętać o łatwym dostępie do nich i maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.
Łazienki na poddaszu charakteryzuje niewielka przestrzeń. Przy jej projektowaniu nie należy sugerować się powierzchnią podłogi, ponieważ może okazać się, że tyko jej połowę będziemy w stanie w pełni zagospodarować. Meble i sprzęty łazienkowe musimy rozplanować w taki sposób, aby wstając z wanny czy sedesu nie zahaczyć głową o nisko zawieszony sufit. Pełnowartościową powierzchnię możemy oszacować na podstawie ścianki kolankowej. Jej wysokość jest kluczowa dla aranżacji łazienkowej przestrzeni, ponieważ większość urządzeń montuje się właśnie przy niej. Jeśli mamy do czynienia z bardzo niską ścianką wówczas ich montaż będzie niemożliwy, przez co pełnowartościowa powierzchnia ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Duży wpływ na powierzchnię łazienki ma również kształt dachu oraz kąt jego nachylenia. Im dach jest bardziej stromy, tym trudniej będzie nam dostać się na koniec pomieszczenia.
Kolejnym problemem jest ograniczony dostęp do światła dziennego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać atuty okna, powinniśmy zamontować je na wysokości, która umożliwia swobodne wyglądanie. Najlepiej jeśli dolna krawędź znajdzie się na wysokości 90cm, dzięki czemu będziemy mogli wyjrzeć przez okno nawet w pozycji siedzącej. Decydując się na montaż na wysokości 120cm, najbezpieczniej wybrać model z dolnym systemem otwierania. Nawet jeśli pod oknem umieścimy wannę, unikniemy problemów z jego otwieraniem. W ulokowanych na poddaszach łazienkach, często jednak spotykamy się z oknami dachowymi. Wówczas, musimy zadbać o właściwe oświetlenie pomieszczenia, które odpowiednio rozjaśni naszą łazienkę.
Zaprojektowanie łazienki na poddaszu jest nie lada wyzwaniem. Istnieje jednak kilka aranżacyjnych zabiegów, które ułatwią nam rozmieszczenie sprzętów i pozwolą wykorzystać jej powierzchniowe możliwości. Najważniejszy element wyposażenia, czyli wannę najlepiej umieścić w miejscu, w którym sufit jest najwyższy. Dzięki temu nie będziemy musieli przy każdym wyjściu z kąpieli schylać się i sprawdzać, czy aby na pewno nie zawadzimy głową o strop. Na rynku znajdziemy również szeroką ofertę specjalnych kabin prysznicowych ze ściętą od góry obudową, która pozwala na montaż tuż przy ściance kolankowej. Pamiętajmy jednak, że w łazienkach o bardzo niskich skosach dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest montaż wanny!
Strome skosy sprawiają wiele trudności. Dlatego ograniczoną przestrzeń najlepiej spożytkować na zamontowanie niskich mebli. Istnieje kilka wariantów rozsądnego zagospodarowania utworzonej pod skosami wnęki. Jednym z nich, jest umieszczenie umywalki z boku długiej, niskiej komody. Zyskamy wówczas nie tylko komfort podczas codziennych pielęgnacyjnych czynności, ale również zapełnimy „lukę” przy ściance kolankowej. Oprócz tego, przestrzeń pod skosami możemy zaaranżować, jako przechowywanie ręczników lub wykorzystać do doświetlenia łazienki, wstawiając do niej aromatyczne świeczki.
Aranżacja łazienki na poddaszu nie należy do najprostszych. Każdy element wyposażenia musi być odpowiednio dobrany i skrupulatnie przemyślany. Mimo to, na pozór kłopotliwe położenie otwiera przed nami nowe możliwości. Możemy postawić m.in. na styl retro, który idealnie podkreśli wyjątkową atmosferę pomieszczenia, a konstrukcja dachu posłuży jako unikalna dekoracja łazienkowej przestrzeni.
Wanny o nietypowych wymiarach oraz ustawne umywalki znajdziecie na stronach: gessi.com oraz bette.de
Data publikacji: 31.08.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»