STYL INDUSTRIALNY: TREND O SUROWYM CHARAKTERZE
Kto mógłby pomyśleć, ze stare, rozsypujące się fabryki i magazyny staną się wysoce pożądanymi budynkami mieszkalnymi? Wraz z szeroko zakrojonym przenoszeniem działalności wytwórczej na inne kontynenty wiele budynków przemysłowych stawało się nieprzydatnych.
Obecnie jednak opuszczone lokale przekształcane są na przestrzeń mieszkalną z zachowaniem ich surowego, nieokiełznanego charakteru. Zamiast zakrywać beton, wystające rury i kanały oraz szorstkie ściany z cegły, są one umieszczane na pierwszym planie. Kluczowe słowa związane z tym trendem to niewątpliwie: solidny, surowy i autentyczny.
Styl industrialny jest blisko powiązany z trendem bazującym na niedoskonałości: pragniemy wnętrz, które sprawiają wrażenie niewykończonych, czy też domu emanującego charakterem i odznaczającego się wyjątkową historią. Opuszczone lokale przemysłowe stanowią interesujący wybór, ponieważ pozwalają rozwiązać problem niedoboru lokali mieszkalnych, zwłaszcza w dużych miastach. Ponadto budynki te stają się coraz bardziej komfortowe dzięki dostępności różnych alternatywnych rozwiązań grzewczych i izolacji.
WSZYSTKO INNE NIŻ ZIMNO
Przemysłowe wnętrza niekoniecznie muszą sprawiać wrażenie zimnych. Dzięki odpowiednio dobranym meblom były magazyn może stać się wyjątkowo przytulnym pomieszczeniem. Zastosowanie ściany dekoracyjnej i dodanie kilku mebli w jasnych kolorach bądź w stylu vintage z łatwością ociepli chłodny klimat starego, industrialnego budynku. Ściany z czerwonej cegły także stanowią ciekawe rozwiązanie, które często spotykamy w tego rodzaju lokalach. Odznaczają się one autentycznym charakterem, dzięki czemu w ostatnim czasie bardzo szybko powracają do łask, nadając wnętrzom ciepłą atmosferę.
W przemysłowych wnętrzach najlepiej sprawdzają się neutralne i naturalne cienie, natomiast neutralna paleta barw doskonale uzupełnia pozostałe elementy industrialne. Dobrym wyborem jest zastosowanie czerni i bieli, aczkolwiek delikatna szarość jest bardziej charakterystyczna dla tego stylu: podkreśla ona wygląd przemysłowego lokalu wypełnionego stalowymi elementami. Możesz wykończyć go akcesoriami takimi jak lampy miedziane lub zegar dworcowy w stylu vintage, albo pójść na całość i wstawić betonowy abażur lub stolik, tworząc atmosferę niczym z nowojorskiego loftu.
PODŁOGI BETONOWE
W ciągu ostatnich dwóch lat beton znacznie zyskał na znaczeniu w architekturze i jest stosowany w różnych celach: od materiału budowlanego po wysoce pożądane wykończenie. Odznacza się on solidnym charakterem, doskonale wpisując się w styl industrialny. Podczas gdy dawniej podłogi betonowe uważano za zło konieczne, obecnie coraz więcej osób świadomie decyduje się na ich wykorzystanie. Innymi słowy beton zaczął być używany jako element estetyczny, a nie tylko fundament.
Projektanci i architekci również docenili jego piękno i coraz częściej korzystają z tego materiału. Charakterystyczny szary kolor betonu sprawia, że przestrzeń nabiera minimalistycznego wymiaru, choć możliwości jest o wiele więcej. Wzbogacenie betonu np. większymi lub mniejszymi kawałkami kamienia nadaje lokalowi wyjątkowy czar.
Oczywiście w przeszłości mieliśmy już niejednokrotnie do czynienia z betonowymi podłogami. Jednak obecnie materiał ten jest wykorzystywany w sposób, jaki wcześniej był rzadko spotykany. Z betonu można uzyskać niemal dowolny kształt. Nakłada się go na ściany czy na sufit, tworzy się z niego blaty kuchenne, a nawet umywalki.
Data publikacji: 27.11.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»