POMPY BASENOWE – FUNKCJE I SPECYFIKA
Pompa obiegowa jest kluczowym elementem instalacji filtracyjnej basenu. Dzięki niej możliwe jest filtrowanie wody, a także uruchamianie wodnych atrakcji. Pompy basenowe muszą być trwałe i wydajne. Jak działa pompa, jakie posiada funkcje, jakie parametry konkretnego modelu wybrać?
JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ POMPĘ OBIEGOWĄ?
W przypadku niewielkich basenów prywatnych wystarczy jedna pompa, najczęściej o mocy 600-1000 [W]. Dla basenów skimmerowych przyjmuje się często zasadę, że pompa powinna mieć wydajność co najmniej taką, by w ciągu 6-8 godzin przepompować ilość wody równą znajdującej się w basenie. Jeśli basen ma pojemność 60-80 m 3 to minimalny wydatek pompy powinien wynosić 10m3/h. Dla dobrze wypoziomowanych basenów z rynną przelewową można przyjąć, że wydatek pompy to nie mniej niż 0,4 [m3/m2/h] czyli dla basenu o pow.100m2 wydajność pompy musi być rzędu 40m3/h.
WYBRANE MODELE POMP
Pompa basenowa Victoria Plus przeznaczona jest do średnich i dużych basenów. Victoria Plus ma szeroki zakres wydajności – znajdziemy modele od 10 m3/h do 34 m3/h. Obudowa wykonana z wysoko gatunkowego tworzywa sztucznego. Pompa posiada duży prefiltr (4,7 l) z przezroczystą pokrywką.pompa_astralpool
Pompa Nautilus świetnie sprawdzi się w przypadku wody słonej, ozonowanej. Jest to wersja pomp Victoria, specjalnie przeznaczona do tego typu wód basenowych. Pompy Nautilus zostały wykonane z odporne na działanie szkodliwych czynników materiałów. Charakterystyka modelu, pokrywa się z charakterystyką pomp Victoria.
Modelem wartym uwagi jest również pompa KIVU, która została zaprojektowana tak, aby osiągnąć maksymalną wydajność pracy przy jednocześnie najniższym progu hałasu. KIVU przeznaczona jest do dużych przepływów, ponadto ma też wiele innych zastosowań, m. in. wykorzystywana jest w parkach wodnych. Pompę charakteryzuje maksymalna wydajność hydrauliczna, niski poziom hałasu oraz zastosowanie w niej standardowego silnika rynku.
ZASTOSOWANIE I FUNKCJE POMP
Pompy cyrkulacyjne wyposażone w prefiltry są wykorzystywane do transportowania brudnej i uzdatnionej wody. Powinny zostać dobrane do charakteru basenu. Dla obiektów publicznych najlepiej wybrać pompy o dużej wydajności, np. typu ARAL (wykonane z żeliwa) lub KIVU z plastiku (która odznacza się wyciszoną pracą i niższym zużyciem energii). Z kolei do atrakcji basenowych stosuje się często typu Victoria wykonane z tworzywa. W obiektach prywatnych używane są najczęściej wykonane z tworzywa i wyposażone w prefiltr pompy Sena, jednak jeśli zależy nam na cichej pracy pompy, możemy wybrać typ Columbia, które nie zakłócają życia domowników.
Data publikacji: 20.01.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»