Akustyka w hali Tauron Arena Kraków
Ponad 61 tys. m2 powierzchni, trzy poziomy widowni i płyta areny zdolna pomieścić aż 24 tys. osób, 500 miejsc w wydzielonych sektorach VIP i 1300 miejsc parkingowych. Tak przedstawia się Tauron Kraków Arena w liczbach. W rzeczywistości to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, w którym mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty.
Uzyskanie takiej wielofunkcyjności hali było możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów, rozwiązań technicznych oraz systemów zarządzania. Za projekt odpowiadali autorzy hali z pracowni Perbo-Projekt. – Głównym determinantem przedsięwzięcia były wymogi federacji sportowych, które zdecydowały o rozmiarach areny, organizacji widowni i zaplecza szatniowo-magazynowego. Obiekt daje możliwość rozgrywania zawodów aż w 17 dyscyplinach rangi mistrzostw świata – mówi architekt Marcin Kulpa. – By hala mogła spełniać także funkcje widowiskowe i wystawiennicze zadbaliśmy o przestronne hole, sale konferencyjne i loże VIP, zaplecze gastronomiczne, w tym kawiarnie, restauracje czy pomieszczenia klubowe – uzupełnia architekt Piotr Łabowicz-Sajkiewicz.
Arena zawdzięcza swoją funkcjonalność bryle zbliżonej do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Kolisty układ skupia uwagę widza na show, zapewnia wygodną komunikację i sprawną ewakuację. Budowla zlokalizowana 3,5 km od centrum Krakowa doskonale wpisuje się w charakter okolicy. – Forma hali współgra z otoczeniem i odzwierciedla nastroje miasta. Jednego dnia może odbyć się w niej wielotysięczny koncert, następnego kameralny kurs, a w kolejne mecze piłki siatkowej – opowiadają architekci
Wyzwaniem przy projektowaniu obiektów widowiskowo-sportowych jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie budynku, ale także zapewnienie doskonałej akustyki. Tajemnica dobrego rozprzestrzeniania dźwięku kryje się nie tylko w tym, by widzowie z najdalszych rzędów słyszeli to, co dzieje się na płycie, ale także, aby performerzy słyszeli samych siebie. - Postawiliśmy więc na sprawdzone rozwiązanie ROCKFON Fibral Multiflex Baffle – zdradzają projektanci. Baffle akustyczne są doskonałym alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych sufitów modułowych. Zapewniają swobodę projektowania i przepływ powietrza w przestrzeni. Posiadają także najbezpieczniejszą klasę reakcji na ogień A1 oraz odporność do 100% wilgotności względnej powietrza!
- W Tauron Arenie zainstalowaliśmy pionowo aż 16 tysięcy baffli. Ten sposób montażu podyktowany był koniecznością zwiększenia przestrzeni akustycznej – mówi Mariusz Gonkiewicz, Project Manager w firmie Quadrum S.A. - Jak na każdej budowie, tak i tutaj nie zabrakło wyzwań. Pracowaliśmy bowiem z innymi ekipami montażowymi, które wówczas przebywały w obiekcie. Montaż musiał przebiegać w sposób przemyślany i bezpieczny. Co najważniejsze, tak, by rozwiązanie spełniało swoje założenia. Ten skomplikowany i długi proces zakończył się ogromnym powiedzeniem – pointuje przedstawiciel wykonawcy.
Akustyka to wyzwanie
Marcin Kulpa
Piotr Łabowicz-Sajkiewicz
Projektując Tauron Arenę musieliśmy pogodzić wiele czynników, m.in. bezpieczeństwo z doskonałą akustyką. Największą trudnością było spełnienie wszystkich przepisów, zwłaszcza tych uwzględniających skalę budynku. Ostateczny kształt widowni był konsultowany z zespołem akustyków. Optymalne parametry akustyczne w obiekcie uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu przestrzennych pochłaniaczy z wełny mineralnej ROCKFON Fibral Multiflex Baffle. Rozwiązanie to oprócz podnoszenia komfortu akustycznego umożliwia łatwy dostęp do instalacji i systemów biegnących pod stropem ale i jest bardzo przyjemne w odbiorze i dodaje „miękkości” wnętrzu widowni.
Więcej na www.rockfon.pl
Data publikacji: 8.11.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»