Wełna skalna ROCKWOOL – optymalne rozwiązanie do ocieplenia poddasza użytkowego
Ocieplenie poddasza może być szybkie i łatwe, należy jednak pamiętać o pewnych kluczowych krokach, które należy wykonać, w zależności od typu pokrycia dachowego lub poddasza. Produkty izolacyjne do poddaszy powinny cechować się odpowiednią gęstością, sprężystością, a także odpornością na ogień, aby chronić drewniane elementy konstrukcji dachowej. Wszystkie te cechy posiada wełna skalna ROCKWOOL.
Poddasze użytkowe z wiatroizolacją
Z tego typu poddaszem mamy do czynienia, gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności. W takiej sytuacji odprowadzanie pary wodnej z pomieszczeń odbywa się przez szczelinę między wiatroizolacją a pokryciem dachu. W przypadku takiego pokrycia należy koniecznie pamiętać o wykonaniu szczeliny wentylacyjnej o grubości kontrłaty 2-3 cm nad folią wiatroizolacyjną, ale pod pokryciem dachowym. Wlot powietrza do szczeliny powinien znajdować się nad rynną, przez tzw. wróblówkę, a wylot w kalenicy.
Poddasze użytkowe z pełnym deskowaniem
Taki rodzaj poddasza występuje, gdy pokrycie dachowe, np. papa, ułożone jest na deskowaniu pełnym lub gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności lub papa. Przy tego typu poddaszu należy zawsze wykonać szczelinę wentylacyjną o grubości 3-6 cm, między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia. Warto również wykonać ruszt ze sznurka, poniżej folii wiatroizolacyjnej albo deskowania, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny. Wloty powietrza powinny znajdować się pod okapem oraz w kalenicy.
Sprawdzone produkty
Przy wykonywaniu ociepleń obu typów dachu zalecane jest wykonywanie izolacji w dwóch warstwach – aby zapewnić jego trwałość i szczelność na lata. Zgodnie ze standardem ROCKWOOL optymalne ocieplenie poddasza powinno być wykonane w dwóch warstwach i mieć grubość 35 cm. Pierwsza warstwa ocieplenia układana jest między krokwiami poddasza. Tutaj najlepiej sprawdzą się maty z wełny skalnej (TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS). Dzięki swojej gęstości zachowują sprężystość, co przekłada się na łatwość montażu. Klinują się same między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Dzięki sprężystości skalnej wełny ROCKWOOL łatwo można uzyskać szczelną i ciągłą izolację. Trzeba pamiętać jednak, że drewniane elementy nośne więźby dachowej (krokwie, jętki, kleszcze) tworzą liniowe mostki termiczne, dlatego konieczne jest zastosowanie drugiej warstwy ocieplenia. Wierzchnia warstwa powinna być wykonana z płyt z wełny skalnej (SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS), które osłonią całą konstrukcję i zagwarantują jej szczelność i ciągłość.
Aktywna paroizolacja
Aby zapewnić sprzyjający mikroklimat panujący na poddaszu, którego ważnym elementem jest poziom wilgotności powietrza, należy zastosować aktywną paroizolację, która nie będzie blokowała, ale regulowała przepływ pary wodnej przez pokrycie dachu. Jednym z dostępnych dziś rozwiązań jest system ROCKTECT, składający się z trzech elementów. ROCKTECT Intello Climate Plus to aktywna folia paroizolacyjna o grubości 0,4 mm, wykorzystywana jako warstwa izolacji paroszczelnej na poddaszach użytkowych, nieużytkowych oraz w ścianach o konstrukcji szkieletowej. Folia w zależności od warunków wilgotnościowych jest w stanie dostosować swoje właściwości tak, aby jak najlepiej regulować przepływ wilgoci przez przegrodę. Drugim elementem systemu jest jednostronna taśma klejąca ROCKTECT Twinline, służąca do szczelnego połączenia arkuszy folii z płytą OSB, elementami więźby dachowej i drewnianymi elementami konstrukcji. Uzupełnieniem systemu jest uniwersalny, wysoko przyczepny, szybkoschnący klej ROCKTECT Multikit, służący do szczelnego połączenia folii ROCKTECT Intello Climate Plus ze ścianą i stropem.
Data publikacji: 6.04.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»