Ogrzewanie podłogowe to nie tylko komfort
Choć to żadna nowość, ogrzewanie podłogowe wciąż zyskuje popularność wśród Polaków. Cały czas jesteśmy w fazie przekonywania się do zalet wyjątkowej alternatywy dla kaloryferów, od których jest znacznie tańsza, a nawet – zdrowsza! Warto przyjrzeć się szeregowi korzyści, które płyną wraz z ciepłem prosto spod naszych stóp.
O tym, że tzw. „podłogówka” zaczyna święcić triumfy na polskim rynku grzewczym, świadczy fakt, że jest to coraz częściej wykorzystywany system ogrzewania domów i mieszkań. Dlaczego zaczynamy się przekonywać do tego rozwiązania? Bo stajemy się coraz bardziej świadomi wyborów jakie podejmujemy urządzając nasze cztery kąty. Sam koszt zakupu i montażu nie odgrywa najważniejszej roli w procesie decyzyjnym. Dziś oprócz kwestii materialnej równie ważne są dla nas komfort użytkowania, wydajność oraz wpływ na zdrowie naszych bliskich.
Ciepła podłoga zdrowia doda
O zaletach ogrzewania podłogowego powinni przekonać się w szczególności alergicy. Dlaczego? Powszechnie wiadomo, że grzejniki w naszych mieszkaniach są siedliskiem kurzu, który jest naturalnym środowiskiem dla roztoczy. Odnóża oraz odchody tych mikroskopijnych pajęczaków żyjących w praktycznie każdym domu są jedną z głównych przyczyn reakcji alergicznych, takich jak kaszel, duszności, czy swędzenie u osób uczulonych. Dodajmy do tego, że w sezonie grzewczym niemal 25% Polaków walczy z uporczywą alergią na kurz. Dzieje się tak głównie z powodu zastosowania tradycyjnych metod ogrzewania, które wzmagają ruch powietrza w pomieszczeniu, a to z kolei rodzi idealne warunki do „transportu” roztoczy z miejsca w miejsce. Zastąpienie kaloryferów ogrzewaniem podłogowym pomaga zniwelować ten problem – podłogówka zapewnia utrzymanie tzw. wilgotności względnej nad powierzchnią podłogi na poziomie poniżej 45%, co ogranicza rozwój roztoczy i dodatkowo wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.
To samo ciepło – niższe rachunki
W danym pomieszczeniu podłoga może być jedynym elementem dostarczającym ciepło! Ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić taki sam komfort cieplny jak klasyczne grzejniki, przy niższej temperaturze czynnika grzewczego. Oznacza to, że podłogówka daje nam to samo poczucie ciepła w domu co zwykłe kaloryfery, przy znacznie mniejszym zużyciu energii – pozwala to obniżyć temperaturę standardowego grzania nawet o 1-2°C, co w ciągu roku może przełożyć się na ograniczenie kosztów o około 12%; To wszystko sprawia, że ogrzewanie podłogowe jest jednym z najtańszych systemów grzewczych w eksploatacji. I do tego bardziej ekologicznym od tradycyjnych rozwiązań.
Przestrzeń do wykorzystania
Ogrzewanie podłogowe to również doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wolną przestrzeń we własnych czterech kątach. Ponieważ taka instalacja znajduje się pod podłogą i jest dla nas niewidoczna, pozwala nam znacznie lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Brak siermiężnych grzejników to gwarancja większej estetyki wnętrza oraz szansa na lepszą aranżację salonu, kuchni czy pokoju.
Ciepło tak jak lubisz
Kolejną zaletą, którą docenią zwłaszcza większe rodziny, jest możliwość indywidualnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu. Tacy producenci jak Immergas Polska udostępniają w swojej ofercie specjalne regulatory pokojowe (zarówno w wersji przewodowej, jak i radiowej), dzięki którym, każdy z domowników może dostosować ciepło do własnych potrzeb. W ten sposób mamy możliwość stworzenia niezależnych stref komfortu we wszystkich pomieszczeniach w domu.
Podłogówka już nie taka droga
Biorąc pod uwagę powyższe zalety ogrzewania podłogowego nie sposób patrzeć na taką inwestycję jak na rozwiązanie dla krezusów. Fakt, wybór tego rodzaju ogrzewania wiąże się z nakładem finansowym większym o około 30% niż
w przypadku instalacji grzejników. Jednakże jest to jednorazowy wydatek, który w trakcie samej eksploatacji znacznie się opłaci – pozwoli nam nie tylko na życie w lepszym zdrowiu, komforcie. Obniży także nasze roczne wydatki na ogrzewanie o około 12%. Ten rachunek nie powinien pozostawia wątpliwości.
Data publikacji: 15.02.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»