Green Line w systemach ALUPROF
Nowoczesny dom rozpływający się w dzikim krajobrazie Warmii. Green Line w systemach ALUPROF.
Umiejętnie wpisany w niemal dziewiczy, nietknięty ludzką ręką pejzaż, dom „Green Line” projektu studia Mobius Architekci zachwyca prostotą formy, architektonicznymi detalami i bliskością natury. Jego cechą charakterystyczną jest zielony dach, który tworzy jedną linię ze znajdującym się w obrębie działki wzniesieniem.
Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych i rozwiązań architektonicznych, m.in. systemów aluminiowych ALUPROF, umożliwiło idealne dopasowanie bryły do ukształtowania terenu, co otworzyło dom na otaczającą naturę przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej w budownictwie rezydencjalnym intymności.
Znika z pola widzenia
Na początku była działka: pośród pól, lasów i jezior. Znajdujący się na jej terenie naturalny fałd ziemny zainspirował architekta Przemka Olczyka do zastosowania prostej i nieskomplikowanej formy budowy, która mimo dużych gabarytów nie przytłacza skalą. Wrażenie naturalności, stworzone swobodnym wpisaniem obiektu w morfologię działki, potęguje wyraźna, smukła linia, powstała z wykorzystaniem żelbetowej płyty o grubości 90 cm. To ona determinuje horyzontalny układ bryły z czytelnym podziałem na strefę dzienną – tę na parterze oraz nocną – na piętrze. Linia zielonego dachu, stanowiącego swoiste przedłużenie wzniesienia, nadała całej budowli ponadczasowy charakter.
Horyzont na wyciągniecie ręki
Dom o łącznej powierzchni ponad 460 m2 z jednej strony otwarty jest na jezioro. Zastosowane w nim wielkogabarytowe przeszklenia dają domownikom poczucie niczym nieograniczonej przestrzeni. Umiejscowienie okien od strony południowo-zachodniej pozwoliło zachować główne osie widokowe oraz doświetlić strefę dzienną naturalnym światłem. Dodatkowo przeszklone ściany stanowią transparentną osłonę przed wiejącymi w tej części regionu silnymi wiatrami.
W domu Green Line zastosowano system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-86 SI, który jest odpowiedzią na trendy z zakresu zrównoważonego budownictwa. System jest polecany do budownictwa energooszczędnego ze względu na podwyższone właściwości izolacyjne. Dzięki osiąganym parametrom, wykorzystany w zewnętrznych elementach architektonicznej zabudowy, polepsza efektywność energetyczną budynku.
– System MB-86 SI jest odpowiedzią nie tylko na trendy zrównoważonego budownictwa, ale i designu. Szerokość ram okien w widoku od strony zewnętrznej zabudowy jest niewielka, dzięki czemu powierzchnia przeszklenia i ilość wpadającego przez nie światła jest maksymalnie powiększona. Dzięki wysokiej wytrzymałości profili możliwe jest wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, sprawiającej wrażenie smukłej i lekkiej np. panoramicznych przeszkleń dających wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR ALUPROF SA.
Szklane elementy konstrukcji powstały m.in. w oparciu o system fasady półstrukturalnej MB-SR50N EFEKT. Daje on możliwość wykonywania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Tym, co go wyróżnia, jest specjalny sposób mocowania szyb do słupów i rygli, który tworzy efekt gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości jedynie 2 centymetrów. Szczeliny te wypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i podwyższającym właściwości izolacyjne.
W budynku wykorzystano również drzwi podnoszono-przesuwne, które są idealną propozycją zabudowy łączącej wnętrze z przyrodą na zewnątrz.
– ALUPROF MB-77HS to rozwiązanie dla osób poszukujących wygodnego i estetycznego wyjścia z domu na taras. Konstrukcja, umożliwiająca wykonanie ruchomych przeszkleń o znaczących gabarytach, jest wysoce stabilna i komfortowa w użytkowaniu. W łatwej i bezpiecznej obsłudze pomagają dostępne mechanizmy: napędy automatyczne w wersji widocznej lub ukrytej oraz hamulec Comfort Close. Ważną zaletą systemu jest także możliwość zabudowy narożnej w dwóch wersjach: 90o lub 270o. Dzięki temu po rozsunięciu skrzydeł można uzyskać całkowicie otwartą przestrzeń bez widocznego słupka, co wpisuje się w trendy nowoczesnej architektury – dodaje Bożena Ryszka.
System MB-77HS cechuje bardzo dobra izolacyjność termiczna konstrukcji i możliwość instalacji pakietów szybowych o grubości do 58,5 mm. Drzwi podnoszono-przesuwne w tym systemie osiągają współczynnik przenikalności cieplnej Uw od 0,84 W/(m2K), co plasuje je na czele rozwiązań tego typu. Co więcej, konstrukcje te mogą również spełniać wymogi odporności na włamanie do klasy RC2. System jest dostępny w całej palecie kolorystycznej RAL lub NCS, lakierach strukturalnych i drewnopodobnych. Jego profile mogą być także dwukolorowe: inne na zewnątrz i inne wewnątrz pomieszczenia.
Z drugiej strony domu okna wychodzą na wewnętrzne atrium, któremu nadano nowoczesne oblicze za pomocą wywodzących się z wielkomiejskiej dżungli betonowych schodów, charakterystycznych dla obiektów użyteczności publicznej. Wydzielony linią dachu dziedziniec gwarantuje mieszkańcom atmosferę intymności, również dzięki możliwości osłonięcia go wielkimi zasłonami.
Duch Warmii
Niegdyś na Warmii i Mazurach gospodarstwa organizowano na planie litery „L”, a chałupy posiadały proste, dwuspadowe dachy ze strzechy. Do tych elementów nawiązuje bryła Green Line – wzniesiona na kształt „elki” ze strzelistym dachem o nachyleniu 45 stopni. Tradycyjną strzechą inspirowany jest zaś drewniany detal w postaci lameli.
Uwzględnienie w projekcie odważnych rozwiązań i kompozycyjnych detali pozwala mieszkańcom cieszyć oczy nietuzinkową architekturą budynku, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Umiejętne połączenie nowoczesnych materiałów, takich jak aluminium, szkło i beton, w kontekście wszechobecnej roślinności, jest inspiracją dla inwestorów chcących żyć w zgodzie z naturą i ideą energooszczędności, bez konieczności rezygnacji z wyjątkowych walorów wizualnych i użytkowych domu.
Zobacz cały projekt >>
Data publikacji: 18.03.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»