Dach – „kropka nad i” Twojego domu
Kształt, materiał, kolor – to trzy podstawowe zagadnienia związane z budową zadaszenia, które powinni dobrze poznać wszyscy przyszli inwestorzy. Są one ważne nie tylko ze względu na ich aspekt ekonomiczny czy estetyczny, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. O czym warto więc wiedzieć?
Dach to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego domu. Chroni bowiem mieszkańców przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, utratą ciepła oraz hałasem. Od jego rodzaju w dużej mierze zależy wygląd całego budynku.
Patrząc na całokształt
Płaski, dwupołaciowy, kopertowy, wielospadowy… Istnieje wiele typów dachów, ale z całą pewnością możliwe jest wskazanie kilku najczęściej stosowanych form. Dla wielu zaskakującym może być fakt, że nawet w tak, wydawać by się mogło, wąskiej dziedzinie, jaką jest dekarstwo, możemy obserwować pewne trendy i tendencje.
– Obecnie prym wiodą dachy płaskie, co ma bezpośredni związek z dużą popularnością domów o nowoczesnej, minimalistycznej bryle. Ogromną zaletą stropodachów, o której mówią sami inwestorzy, jest możliwość aranżowania przestrzeni dachu i tworzenia na nim nadziemnych ogrodów czy miejsc do wypoczynku. Popularne są także poszycia dwuspadowe wieńczące budynki np. w stylu nowoczesnej stodoły – mówi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów dachowych i orynnowania.
Osoby, które planują budowę domu, powinny zdać sobie sprawę z faktu, że im bardziej skomplikowany kształt dachu wybiorą, tym większa ilość materiałów zostanie finalnie zużyta. To z kolei oznaczać będzie wyższe koszty całej inwestycji. Inną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, by rodzaj pokrycia dobrać do miejsca, w którym zlokalizowany będzie budynek. Innego dachu potrzebuje bowiem dom nad morzem, a innego ten w górach. Ma to oczywiście związek z warunkami atmosferycznymi, jakim będzie musiał stawić czoła, ale też z zapisami planu miejscowego (MPZP).
Konstrukcja dachowa górskiej rezydencji powinna być stabilna i wzmocniona – w końcu będzie musiała stawić opór ciężarowi śniegu. Architektura domów z terenów górzystych jest więc bardzo charakterystyczna – to najczęściej budynki o dwuspadowym dachu, o bardzo dużym kącie nachylenia. Z innymi przeciwnościami mierzyć się będzie obiekt usytuowany w nadmorskiej miejscowości. Tu oddziaływać będą na niego silny wiatr oraz duża wilgotność i zasolenie powietrza. Czynniki te warto wziąć pod uwagę głównie przy wyborze materiału pokrycia dachowego.
Z punktu widzenia dekarza
Materiał, z którego zostanie wykonany dach, jest równie ważny, jak jego kształt. Powinniśmy dobierać go zgodnie z konstrukcją zadaszenia, warunkami atmosferycznymi oraz brać pod uwagę względy estetyczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poszyć dachowych, różniących się od siebie tworzywem, z jakiego powstały, właściwościami i rzecz jasna ceną. Wybór należy dobrze przemyśleć, bo to inwestycja zaplanowana na długie lata. Co zatem znajdziemy w hurtowniach? Wśród najpopularniejszych pokryć dachowych wymienić trzeba dachówkę ceramiczną oraz blachodachówkę. Ta ostatnia jest jednym z bardziej poszukiwanych materiałów pokryciowych na polskim rynku zarówno przez inwestorów, jak i dekarzy.
– Główną zaletą tego produktu jest przede wszystkim łatwość logistyczna i magazynowa, ponieważ dach o powierzchni ok. 270 m² pakowany jest na jednej palecie i bez problemu dostarczany na plac budowy. Do listy licznych walorów blachodachówek modułowych dodać należy także łatwość i lekkość ich transportowania, a później samego przenoszenia materiału już po połaci dachu. Lekkie arkusze nie stanowią w tej kwestii problemu. Z punktu widzenia inwestora poważnym argumentem ekonomicznym będzie też niewątpliwie mała ilość odpadów – szczególnie przy dachach kopertowych – tłumaczy Waldemar Piela, Certyfikowany Mistrz Dekarstwa.
Modny dach nad głową
Kilkanaście lat temu, kiedy rynek materiałów budowlanych i wykończeniowych był znacznie uboższy, większość domów wyglądała bardzo podobnie. Dziś inwestorzy mogą co najwyżej narzekać na zbyt duży wybór. Decyzja zakupowa związana z kolorem dachu dla wielu bywa więc kłopotliwa. Czym zatem należy się kierować?
– Szeroka gama barw daje ogromne możliwości aranżacyjne, ale najważniejszym kryterium powinien być styl architektoniczny. Nowoczesne budownictwo zwróciło się ku czerni i odcieniom szarości, które doskonale podkreślają awangardowy charakter brył. Domy klasyczne, o jasnej elewacji, pięknie prezentują się w zestawieniu z czerwonym lub czekoladowobrązowym dachem – tłumaczy ekspert firmy Galeco.
Wygodnym i bezpiecznym tłem do łączenia kolorów jest zawsze biała elewacja. Wówczas dobór barwy dachu lub orynnowania może być bardzo swobodny. Grunt, aby kolory nie zlewały się ze sobą. Nowością rynkową, która z pewnością zainteresuje część inwestorów, są materiały dekarskie o wykończeniu matowym oraz półmatowym. To propozycja dla klientów poszukujących wyróżniających się rozwiązań. Z ich pomocą z łatwością uzyskamy elegancki, a zarazem nowoczesny efekt.
Data publikacji: 3.08.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»