Elegancja i szyk, czyli magia welwetu we wnętrzu
Miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny z welwetu kradną serca nie tylko wielbicieli eleganckiej klasyki, ale także zwolenników minimalistycznych rozwiązań. I trudno się temu dziwić. Pomieszczenia, w których znajdują się dodatki z welwetu, stają się przytulne, wyraziste i pełne szyku. Zobacz, jak ten delikatny materiał odmieni Twoje mieszkanie. Poznaj jego właściwości i sprawdź wnętrzarskie inspiracje przygotowane przez markę Dekoria.
Welwet to niezwykle uniwersalna tkanina. Na sklepowych półkach znajdziesz m.in. welurowe abażury lamp, pudełeczka, szkatułki, zasłony, poduszki dekoracyjne, a także eleganckie ręczniki czy nawet kapcie! Choć rozkwit popularności aksamitnych tkanin obserwujemy od kilku sezonów, w Europie pojawiły się one już w XII wieku! Potencjał welwetu jako jedni z pierwszych odkryli Włosi – do Polski welwetowe tkaniny przywędrowały dopiero w XVII wieku.
Dekoria.pl, poduszka wałek prosty z lamówką z kolekcji Velvet, poszewka Laura na poduszkę z kolekcji Velvet
Obecnie chętnie wprowadzamy ten materiał do różnych aranżacji. Uszyte z welwetu czy z weluru dodatki bądź obite nim meble nadadzą pomieszczeniom eleganckiego, szlachetnego, luksusowego charakteru. Sprawdź sam!
Welwet to niezwykle szykowna oraz elegancka tkanina. Warto jednak jeszcze przed zakupem poznać jej właściwości. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę i o czym warto pamiętać, gdy chcesz ozdobić nią swoje wnętrze?
• Welwet jest niezwykle uniwersalny – choć w przeszłości często był kojarzony z barokowymi, bogatymi wnętrzami, obecnie pasuje do wielu innych aranżacji! Welwet sprawdzi się w stylu nowoczesnym, skandynawskim, a nawet loftowym. Z pewnością podkreśli też urok wnętrz w stylu vintage czy retro.
• Najefektowniej welwet prezentuje się w odcieniach granatu, pudrowego różu, ochry, musztardowego, szafiru, rubinowej czerwieni i butelkowej zieleni. Coraz popularniejszy staje się także welwet w kolorze szarym – który świetnie współgra zarówno z pudrowym, jak i brudnym różem.
• Nie przestrasz się „efektu wysiedzenia” – to naturalny skutek użytkowania tkaniny welwetowej. Pojawi się on zarówno na sofie, jak i poduszkach, kocach czy różnego rodzaju dodatkach wykonanych z welwetu. Wszystkie tkaniny, które są obite delikatnym „meszkiem”, w starciu z codziennym użytkowaniem będą zachowywały się w ten sposób. „Efekt wysiedzenia” można łatwo zniwelować, rozczesując delikatnie materiał ręką lub miękką szczoteczką.
• Welwet – mimo że delikatny i cieniutki – wygląda ciężko – to wrażenie występujące nie tylko w przypadku mebli. Welur, z którego są wykonane np. ubrania, również może sprawiać wrażenie nieco ciężkiego. Wynika to z jego połysku, który sprawia, że obite nim meble wydają się masywniejsze niż te wykonane z innych tkanin. Jak poradzić sobie z tą niedogodnością? Postaw na meble z elementami dodającymi lekkości, np. cienkimi nóżkami – to świetna opcja np. w przypadku sofy, która dzięki delikatnym i finezyjnym nóżkom wyda się lżejsza.
Dekoria.pl, ławka Velvet, panel do zagłówka z pikiem 55 x 38 cm, puf Barrel z kolekcji Velvet, poszewka Laura na poduszkę z kolekcji Velvet
– Welwet można wprowadzać do pomieszczeń za pośrednictwem wielu przedmiotów, mebli oraz tekstyliów. Świetnie sprawdzi się m.in. pod postacią gustownej zasłony. Subtelna miękkość, staranne wykończenie i prosty design sprawią, że będzie się ona prezentowała naprawdę efektownie. Szczególnie jeśli postawimy na wyraziste i intensywne barwy bez wzorów – to rozwiązanie ożywi wnętrze, a dobrze kryjąca okno tkanina o gęstym splocie doda szyku aranżacji – mówi Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.
Piękna prezencja tej delikatnej tkaniny prędzej czy później zostanie zakłócona przez drobne zabrudzenia czy plamy – to normalne podczas użytkowania mebla czy dodatków. Jak sobie z tym poradzić?
Zaplamiona kanapa czy pochlapana zasłona z aksamitu wymaga szybkiej interwencji. Welwet to tkanina, którą oczywiście można wyprać, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta co do sposobu jej czyszczenia. Szczególnie delikatnie należy obchodzić się m.in. z plamami na sofie, które powinno się najpierw wywabiać miękką, zwilżoną wodą szczoteczką. Jeżeli producent zezwala na pranie tkaniny, po jego zakończeniu warto rozwiesić lub rozłożyć tkaninę tak, by nie powstały na niej żadne wgniecenia.
– Często producenci zastrzegają sobie, że tkanina nie nadaje się do prania ręcznego lub w domowej pralce – wówczas niezbędna będzie fachowa pomoc oraz oddanie tkaniny do pralni chemicznej. Tkaniny z kolekcji Velvet, które można znaleźć w naszym sklepie, można prać w domowej pralce w temperaturze 30 stopni – wskazuje Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.
Kluczowe w aranżacji wnętrz z welwetowymi meblami oraz dodatkami jest ich umiejętne rozmieszczenie. Najbezpieczniej będzie postawić jedynie na kilka welwetowych elementów. Może to być np. kanapa czy krzesła do jadalni bądź gustowny fotel. W asortymencie marki Dekoria znajdziesz m.in. sofę Chesterfield w klasycznym szarym kolorze. Pozostałe meble obij w tkaniny o innej strukturze.
Więcej informacji na temat welwetowych tkanin, mebli oraz wnętrzarskich inspiracji z wykorzystaniem tego materiału znajdziesz się na stronie marki Dekoria.pl.
Data publikacji: 11.03.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»