Beton komórkowy – lider przegród budowlanych 2020
W Polsce buduje się coraz więcej domów. Ta tendencja jest wynikiem m.in. wyraźnego wzrostu cen mieszkań – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Przeważnie budowane są budynki jednorodzinne o powierzchni do 150 m2, stawiane nie z popularnych kiedyś cegieł czy pustaków. Ponad 50% nowych konstrukcji tworzonych jest z betonu komórkowego.
Beton komórkowy, czyli?
Autoklawizowany beton komórkowy nie jest nowością na rynku budowlanym. Jego historia sięga pierwszej połowy XX wieku, a autorem formuły uchodzącej dziś za jedną z najczęściej wykorzystywanych był szwedzki architekt, Axel Eriksson. Jego koncepcja polegała na technologii utwardzania bloczków w autoklawach przy użyciu pary wodnej. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – i tak od niemal 100 lat bloczki z betonu komórkowego stanowią podstawę solidnych domów. W Polsce materiał pojawił się w 1951 roku. Jednym z jego największych producentów jest Termalica.
Beton komórkowy jest mieszanką piasku kwarcowego, wapna, cementu, gipsu, wody, a także środka porotwórczego, którym może być proszek lub pasta aluminiowa. Powstałe z niego bloczki nadają się do stawiania różnego rodzaju ścian – począwszy od zewnętrznych, a skończywszy na wewnętrznych (zarówno nośnych, jak i nienośnych). Materiał cechuje się niewielką gęstością objętościową, z racji czego określany jest betonem lekkim.
Zalety betonu komórkowego
W 2020 roku, na blisko 10 mln. m3 wszystkich ściennych materiałów murowych wyprodukowano aż 5,4 mln m3 betonu komórkowego, co świadczy o dużej popularności tego typu materiału budowlanego. Wynika to przede wszystkim z jego parametrów użytkowych odnoszących się do jakości, niskiej gęstości objętościowej, trwałości czy możliwości szybkiego wznoszenia przegród budowlanych. Łatwa obróbka znacząco skraca czas budowy, a na dodatek wpływa na zmniejszenie kosztów inwestycji, ponieważ oznacza ograniczenia zużycia zaprawy. Podczas gdy w tradycyjnym budownictwie z pustaków na 1m2 potrzeba ich aż 16, tak w przypadku betonu komórkowego wystarczy zaledwie 7 bloczków.
Tym, co wyróżnia bloczki z betonu komórkowego, jest również odporność. Ścianom tego typu nie są straszne korozje biologiczne, pleśnie oraz grzyby. Tworzone z nich konstrukcje są paroprzepuszczalne, co oznacza, że stabilizują wilgotność powietrza, a tym samym ograniczają rozwój bakterii. Jest to też rozwiązanie bezpieczne i niepalne. Spełnia najwyższe kryteria Euroklasy A1 i nie wydziela toksycznych substancji – wręcz przeciwnie, tworzy przyjazny mikroklimat.
Najważniejszą zaletą bloczków z betonu komórkowego jest efektywność cieplna. To materiał, który zapewni korzystne warunki mieszkaniowe. Tworzone ściany są jednorodne i nie posiadają szczelin powietrznych, co gwarantuje zdolność akumulacji ciepła i dużą bezwładność cieplną. Powoduje to, że budynek latem się nie przegrzewa, a zimą nie traci szybko ciepła. Co więcej, spełnia też normy ochrony przed hałasem. W porównaniu z innymi materiałami przegrody tego typu wykazują co najmniej o 2 dB lepszą izolacyjność akustyczną.
Beton komórkowy bije rekordy w rankingach popularności materiałów budowlanych. Nic dziwnego, że w 2020 roku był liderem, jeśli chodzi o decyzje inwestorów! To ekonomiczny, a przy tym i wysokojakościowy sposób na wznoszenie trwałych konstrukcji, które zapewnią najlepsze warunki do życia.
Data publikacji: 12.04.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»