Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny salon
Salon to przestrzeń, w której spotyka się cała rodzina. To miejsce łączy domowników, dlatego powinno zachęcać do aktywności i służyć miłemu spędzaniu czasu. Podpowiadamy jak zaprojektować przyjazne wnętrze.
Podstawowe zasady projektowania salonu
Przede wszystkim trzymaj się zasady, by projektować od ogółu do szczegółu. Oznacza to, że siadając do projektu salonu, powinieneś zacząć od wyboru stylu, w jakim chcesz urządzić wnętrze, a nie od zakupu dekoracji. Styl powinien odzwierciedlać charakter twój lub całej twojej rodziny, ponieważ powinniście się tu czuć w pełni komfortowo, jak u siebie.
Wybierz barwy głównych płaszczyzn, jak ściany, podłoga i sufit, a następnie doprecyzuj paletę kolorystyczną poszczególnych elementów wyposażenia. To bardzo ważny etap, dlatego musisz być niezwykle uważny. Powtarzające się elementy, takie jak kolor, kształt lub tekstura mebli, tkanin i dekoracji, mogą pomóc połączyć przestrzeń i stworzyć spójne wrażenia wizualne. Jeśli elementy te będą dziełem przypadku, dobierane bez założenia, przypadkowo - mogą wprowadzić chaos.
Kolejny istotny krok to ustalenie potrzeb w zakresie mebli wraz z określeniem funkcji, jakie będą pełniły w przestrzeni. Jeśli wiesz, że często nocują u was znajomi, a nie posiadacie pokoju gościnnego, zainwestuj w kanapę z funkcją spania z pojemną skrzynią na pościel. Wybierając siedziska zadbaj, by każdy domownik miał swoje miejsce. Część przestrzeni w salonie chcesz poświęcić na przechowywanie? Wybierz pojemne funkcjonalne szafy. Pamiątki rodzinne natomiast ustaw na półkach lub szafkach z witrynami.
Wspomniane już dekoracje zostaw na sam koniec, ponieważ one jedynie uzupełniają aranżację. Zachowaj przy tym umiar, by niepotrzebnie nie zagracić przestrzeni.
Jeden salon, wiele funkcji
Wybór mebli do salonu ma ścisły związek z wyznaczeniem stref, pełniących odrębne funkcje w przestrzeni. Planując strefę wypoczynku, nie zapomnij o wygodnej sofie i fotelach oraz stoliku kawowym. W miejscu przeznaczonym do spożywania posiłków - strefie jadalnej – nie może natomiast zabraknąć stołu z krzesłami, a w miejscu dedykowanym pracy zawodowej na pewno przyda ci się biurko z krzesłem.
Nie tylko meble pomogą ci w wyznaczeniu tych obszarów. Ciekawym sposobem jest również malowanie ścian na różne kolory, dzięki czemu wyznaczysz wyraźne granice poszczególnych fragmentów przestrzeni.
Wielkość salonu, a kolor ścian
Wybieraj odpowiednie kolory farb do pomalowania ścian w salonie, dopasowane do jego wielkości. Mały salon ze słabym dostępem do naturalnego światła wymaga jasnych barw, które wizualnie go rozjaśnią, powiększą i sprawią, że optycznie stanie się on bardziej przestronny.
Duże pomieszczenie pozwala na obecność ciepłych i intensywnych odcieni farb na ścianach. Głębokie tony mogą sprawić, że stanie się on bardziej przytulny. Zasada jest prosta - większa ilość światła naturalnego wpadająca przez okna do salonu, tym ciemniejsze barwy mogą wejść do gry.
Masz wąski pokój dzienny? Pomaluj go na dwa kolory, by optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Ciemną farbę połóż na krótszych ścianach, a jaśniejszą na dłuższych.
Pamiętaj jednak, że salon to przestrzeń, w której spędzasz większość czasu, dlatego jako bazę wybieraj odcienie raczej stonowane. Zadbaj też o barwy uzupełniające, które wprawiają w dobry nastrój.
Salon z aneksem kuchennym
Połączenie salonu z kuchnią daje nam jedną dużą przestronną, jasną przestrzeń zamiast dwóch mniejszych otoczonych ścianami. Takie rozwiązanie ułatwia komunikację między domownikami oraz wypełnia przestrzeń dużą ilością „powietrza”. Łącząc salon z kuchnią możesz je od siebie subtelnie odgrodzić wyspą kuchenną, stołem jadalnym z krzesłami, sofą lub zróżnicowanym pokryciem ścian. Mimo tej umownej granicy warto zachować spójność wykończenia. Osiągniesz ją kolorami lub materiałami, z jakich będą wykonane poszczególne elementy wyposażenia.
Data publikacji: 24.06.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»