Jakie kolory stosować w przestrzeniach do pracy?
Kolorystyka jest jednym z wielu aspektów ergonomii, które muszą współgrać w przestrzeni, aby sprzyjać dobremu samopoczuciu, kreatywności i produktywności. Wraz z podziałem funkcjonalnym przestrzeni, meblami, akustyką, oświetleniem i wentylacją, a także czynnikami organizacyjnymi i społecznymi, odpowiada ona za całościowe doświadczenie środowiska pracy. Świadoma praca z kolorami w aranżacji wnętrz jest podstawą dobrego samopoczucia, kreatywności i skuteczności.
Istnieje silny związek między postrzeganiem barw a naszą zdolnością do przetwarzania emocji, uczenia się nowych rzeczy i zwiększania motywacji.
Psychologowie badając kolory oraz ich wpływ, odkryli, że barwy wywołują określone reakcje u większości ludzi, choć są postrzegane w różny sposób. Trudno określić jednoznacznie, jakie uczucia wywołują w nas różne kolory, ponieważ zależy to również od kultury i okoliczności. Nawet jeśli zdania na temat wpływu kolorów są podzielone, to wszyscy zgadzają się, że ich wpływ istnieje, a często oddziaływanie to jest większe, niż nam się wydaje. Ważne, aby wybrać kolorystykę, która będzie ułatwiać wykonywanie czynności przewidzianych w danym wnętrzu. Zwiększa to możliwość utrwalania lub zmiany określonych zachowań.
Kolory natury są kluczem do ponadczasowego designu i zrównoważonego rozwoju
Wybieranie tego, co aktualnie jest modne i atrakcyjne, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Wybór kolorów zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, kto będzie użytkownikiem danej przestrzeni i jakim czynnościom ma ona służyć.
Wiele wskazuje na to, że kolory zbliżone do palety barw natury, takie jak zieleń i odcienie ziemi, mają szczególny wpływ na zdolność człowieka do regeneracji, co sprawia, że sprawdzają się w większości środowisk pracy. Kolory ziemi i stonowane odcienie jednej palety barw nie tylko dają poczucie spokoju, lecz także łatwo się komponują ze sobą, tworząc spójne i harmonijne wnętrza. Dzięki temu w zależności od potrzeb można łatwo łączyć meble z różnych części siedziby firmy i tworzyć elastyczne, ponadczasowe przestrzenie pracy.
5 WSKAZÓWEK NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE KOLORU
1. Dobierając kolory, należy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, a nie swój własny gust czy modę.
2. Kolory ziemi i stonowane odcienie jednej palety barw zapewniają wrażenie spójności i harmonii całego wnętrza, a także ułatwiają przestawianie mebli w razie potrzeby.
3. Kolorów można używać, aby wyróżniać poszczególne strefy budynku i ułatwić orientację w przestrzeni.
4. Warto zastanowić się nad zastosowaniem kontrastu w celu wzmocnienia określonych funkcji lub wywołania pożądanego zachowania.
Kolory wpływają na wszystko – od nastroju po reakcje neurofizjologiczne. Niektóre z nich mogą stymulować rozmowy i przypływ energii lub aktywności, podczas gdy inne zachęcają do spokoju, ciszy lub refleksji. Na każdego kolory działają w nieco inny sposób, a gusta różnią się w zależności od tego, kogo pytamy. Innymi słowy, bardzo ważne jest, aby przed wyborem kolorów wiedzieć, kto będzie spędzał czas w danym pomieszczeniu i jakie czynności będzie wykonywał.
2. Kolory ziemi i stonowane odcienie jednej palety barw zapewniają wrażenie spójności i harmonii całego wnętrza, a także ułatwiają przestawianie mebli w razie potrzeby.
3. Kolorów można używać, aby wyróżniać poszczególne strefy budynku i ułatwić orientację w przestrzeni.
4. Warto zastanowić się nad zastosowaniem kontrastu w celu wzmocnienia określonych funkcji lub wywołania pożądanego zachowania.
5. Lepiej unikać łączenia kilku różnych odważnych kolorów lub wzorów na dużych powierzchniach. Mogą rozpraszać uwagę.
Kolory wpływają na wszystko – od nastroju po reakcje neurofizjologiczne. Niektóre z nich mogą stymulować rozmowy i przypływ energii lub aktywności, podczas gdy inne zachęcają do spokoju, ciszy lub refleksji. Na każdego kolory działają w nieco inny sposób, a gusta różnią się w zależności od tego, kogo pytamy. Innymi słowy, bardzo ważne jest, aby przed wyborem kolorów wiedzieć, kto będzie spędzał czas w danym pomieszczeniu i jakie czynności będzie wykonywał.
Kolor to coś więcej. Należy pamiętać, że barwa może być zimna lub ciepła i występować w różnych odcieniach. Co oznacza, że lubiana przez nas zieleń może stać się czymś zupełnie innym, w zależności od współwystępowania z innymi kolorami, odcienia, światła, temperatury i kontrastu. Nawet niewielkie różnice mogą zmienić sposób postrzegania pomieszczenia i jego proporcji. To, co wygląda w określony sposób na płaskiej powierzchni, może sprawiać zupełnie inne wrażenie, gdy zostanie zastosowane we wnętrzu. Ponadto kolory występujące razem oddziałują na siebie nawzajem, co może zmienić postrzeganie wysokości, szerokości, głębokości i orientacji w pomieszczeniu.
ZNACZENIE RÓŻNYCH KOLORÓW
ZIELONY, NIEBIESKI I BEŻOWY DLA KONCENTRACJI
Światło i ciepło mają głęboki wpływ na postrzeganie kolorów. Zmieniając oświetlenie, można w znacznym stopniu zmienić kolorystykę i całościowy odbiór pomieszczenia. Również pora dnia ma decydujący wpływ na percepcję kolorów. Kolor niebieski w zimny, pochmurny, zimowy dzień może być postrzegany jako zupełnie inny odcień niebieskiego, niż wtedy, gdy słońce oświetli go i ogrzeje pomieszczenie.
Jasne kolory mają tę zaletę, że przyciągają światło, co sprawia, że jesteśmy bardziej czujni w ciągu dnia. Z drugiej strony ciemniejsze kolory blokują światło, dlatego należy je stosować z rozwagą. Badania wykazały, że kolory zimne są zazwyczaj oceniane raczej negatywnie, a ciepłe bardziej pozytywnie. Z kolei chłodne kolory obniżają ciśnienie krwi i wspomagają koncentrację.
ZNACZENIE RÓŻNYCH KOLORÓW
Oko ludzkie potrafi rozróżnić około 10 milionów różnych odcieni kolorów. Jak zatem zdecydować, jakie kolory użyć? W naszym wzorniku przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące wyboru kolorów i ich wpływu na ludzi.
ZIELONY, NIEBIESKI I BEŻOWY DLA KONCENTRACJI
Ogólnie rzecz biorąc, chłodne kolory, np. jasne odcienie zieleni, błękitu i beżu, są preferowane w pomieszczeniach, w których pracuje się długie godziny w dużej koncentracji. Jasne kolory przyciągają więcej światła, co sprawia, że jesteśmy bardziej czujni w ciągu dnia. Odcienie zieleni symbolizują również naturę, w naturalny sposób ożywiają i łagodzą stres.
ŻÓŁTY STYMULUJE KREATYWNOŚĆ
Żółty to uniwersalny symbol słońca, który kojarzy się z optymizmem i radością. Przykuwa uwagę i podobno poprawia pamięć oraz procesy myślowe. Odcienie żółtego są energetyzujące i zachęcają do rozmowy, więc można je swobodnie stosować w pomieszczeniach stymulujących kreatywność. Kolor żółty jest również dobry do przyciągania uwagi i stosowania jako akcent kolorystyczny. Najlepiej jednak unikać mocnych odcieni, które mogą razić i męczyć wzrok.
NIEBIESKI DLA SPOKOJU DUCHA
Niebieskie odcienie sygnalizują spokój i wyciszenie. Pomagają nam się zrelaksować i mają działanie uspokajające. Badania wykazały, że w niebieskiej przestrzeni spowalnia się nasz oddech i rzadziej mrugamy. Kolor niebieski wzbudza zaufanie i zapewnia spokój ducha. Odcienie niebieskiego należy stosować tam, gdzie chcemy osiągnąć wrażenie spokoju i harmonii.
CZERWIEŃ WYZWALA EMOCJE
Kolor czerwony szybko przyciąga uwagę, działa pobudzająco i przyspiesza bicie serca. Jednak odcienie czerwieni należy stosować oszczędnie, ponieważ mogą one również wywoływać gniew lub panikę. Może to powodować wzrost ciśnienia krwi i uwalnianie hormonu stresu – kortyzolu. Z drugiej strony, czerwienie i żółcie mogą być odpowiednie do pomieszczeń, w których chcemy pobudzić do działania i dodać ludziom energii. Dobrym pomysłem jest także używanie koloru pomarańczowego lub czerwonego w miejscu spożywania posiłków, ponieważ dowody wskazują, że te kolory pobudzają nasz zmysł smaku. Okazuje się również, że ciepłe, łagodne czerwienie mają uspokajający wpływ na osoby z demencją.
KOLOR A CHROMATYCZNOŚĆ
Wybór kolorów odgrywa kluczową rolę przy projektowaniu wnętrz, ale wcale nie jest prosty. Należy również wziąć pod uwagę chromatyczność. Najprościej rzecz ujmując, jest to intensywność nasycenia daną barwą. Wskazuje, jak mocny lub intensywny jest dany kolor. Termin ten jest stosowany głównie w skali NCS (Natural Color System®) i jest oznaczany literą c w kodzie koloru w skali 100-stopniowej.
Dwa kolory mogą mieć tę samą chromatyczność, ale mogą się różnić pod względem zawartości czerni i bieli. Im niższa chromatyczność, tym bardziej dany kolor skłania się ku szarości. Np. kolor żółty o chromatyczności 99 jest intensywny, natomiast ten o chromatyczności 5 będzie szarawy. Blisko spokrewnione kolory mogą być zatem postrzegane w zupełnie inny sposób, w zależności od chromatyczności. Badania pokazują, że żywsze kolory wywołują silniejsze uczucia – zarówno negatywne, jak i pozytywne.
KOLOR I KONTRASTY
Innym ważnym czynnikiem wpływającym na poruszanie się w danym obiekcie są kontrasty. Można je stosować do podkreślenia lub maskowania wybranych powierzchni. Np. podłokietnik fotela może mieć kontrastowy kolor, aby zaznaczyć, że pełni ważną funkcję. Innym przykładem może być pomalowanie drzwi na ten sam kolor co ściana, aby je ukryć i zakomunikować, że nie należy ich używać. I odwrotnie – drzwi w kontrastowym kolorze mogą wyraźnie sygnalizować, że „tutaj znajduje się wejście”. Dywan w kontrastującym kolorze może również wyznaczać daną strefę i przyciągać do niej użytkowników obiektu.
Data publikacji: 12.11.2023
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»