Kolonializm: zamorskie oblicze drewna
Zamorskie podróże i czasy wielkiego, morskiego imperium Wielkiej Brytanii zostawiły po sobie trwały ślad w... historii wzornictwa. Styl kolonialny to połączenie zachodniej formy z ciężkimi, egzotycznymi materiałami. Podpowiadamy jak nadać wnętrzu imperialny szyk.
Diabeł tkwi... w drewnie
Styl kolonialny możemy poznać po meblach. Podstawowym wyznacznikiem są ciemne, egzotyczne gatunki drewna w połączeniu z lekkimi, plecionymi zdobieniami. Masywne szafy, kredensy z licznymi przeszkleniami i kratkami, biurka z dużą ilością szuflad, a także rozłożyste fotele w skórzanych obiciach przywodzą na myśl świetność dawnego imperium i przywołują melancholijny czar minionej epoki.
Trochę nowoczesności
Kolonializm można zaklasyfikować jako styl retro i vitage. Obecnie mało kto decyduje się na całkowitą aranżację w tej stylistce, ale już jeden charakterystyczny element pozwala stworzyć unikalne wnętrze. Masywny, skórzany fotel o klasyczne formie, stylizowana orientalnie waza czy lampa z wzorem arabeski może całkowicie odmienić wnętrze i sprawić, że nabierze egzotycznego charakteru. Szklany stolik czy afrykańskie bądź dalekowschodnie motywy dekoracyjne uzupełnią aranżację i nadadzą jej niezbędnej intensywności i lekkości.
Do pary: egzotyczna podłoga
Kolonializm opiera się na lokalnych - czyli egzotycznych gatunkach drewna. Idealnym uzupełnieniem wnętrza stylizowanego na kolonializm jest więc solidna, drewniana podłoga. - Egzotyczne gatunki, takie jak ipe, iroko czy merbau cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich drewno różni się właściwościami od naszych rodzimy gatunków - jest cięższe i bardziej stabilne. Posiada również charakterystyczny, ciemny kolor - mówi Katarzyna Wątor, ekspert marki Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe. Równie dobrze w tej stylizacji sprawdzi się bambus, który pochodzi z Azji. Naturalny i jasny rozjaśni wnętrze, karmelowy doda mu głębi.
Piękna, naturalna podłoga to świetna i łatwo dostępna podstawa dla aranżacji w stylu kolonialnym. Żeby zdobyć pozostałe elementy, trzeba wytrwale szukać niecodziennych mebli i dodatków na targach staroci i w sklepach... kolonialnych.
Data publikacji: 2.07.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»