Szczecińska Filharmonia z dynamiczną fasadą od OSRAM
Chmury na niebie, wodospad, kryształ - to tylko niektóre z możliwych iluminacji jakie w przyszłym roku będą rozświetlać elewację nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej. Projekt i wykonanie oświetlenia fasady budynku w całości powierzono firmie OSRAM.
Nowy obiekt powstaje u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki i jest jedną z najbardziej oczekiwanych realizacji w Szczecinie. Gmach filharmonii tworzą białe, przeszklone bryły ze spiczastymi dachami, a elewacja budynku to szklana membrana na stalowym szkielecie. Całość idealnie wpisuje się w miejską architekturę i swoją formą nawiązuje do sąsiadujących budynków z wielospadowymi dachami. Zgodnie z założeniami projekt oświetlenia budynku ma na celu stworzenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Szczecinie. Ogólny zamysł opiera się na jednolitym rozprowadzeniu światła na całej powierzchni fasady i "inteligentnym" oświetleniu obiektu od zachodu do wschodu słońca z możliwością regulacji poziomu świecenia i tworzeniu różnych scenariuszy świetlnych. W listopadzie rozpocznie się montaż systemu oświetleniowego. Koniec prac przewidywany jest na początek przyszłego roku. Już dziś można zobaczyć wizualizację iluminacji filharmonii - www.youtube.com/watch?v=mTmD3BWvo8U.
Do oświetlenia elewacji filharmonii zostaną użyte LEDy typu DOT XL z firmy TRAXON, należącej do grupy OSRAM. Ponad 25 tysięcy opraw DOT XL rozmieszczonych będzie równomiernie na elewacji całego budynku w strefie między ścianami a szklaną membraną. Według koncepcji hiszpańskiego architekta Alberto Veiga dynamika świecenia będzie polegać na zmianie jaskrawości (luminancji) każdej z opraw, z których światło skierowane zostanie na ściany budynku. Iluminację tworzyć będzie wyłącznie światło odbite, które wyłania się z wnęki utworzonej z przestrzeni między zasadniczymi ścianami budynku a szklaną membraną. W efekcie uzyska się iluminację opartą o światło idealnie rozproszone. Oprawy DOT XL mogą świecić w dowolnym kolorze z palety barw RGB, jest więc możliwe tworzenie iluminacji o zmiennej barwie. Taki scenariusz przewidziany jest jednak wyłącznie na specjalne okazje (np. dynamiczna forma flagi narodowej).
Użycie światła rozproszonego ogranicza nieco możliwości systemu jako ekranu dla filmów czy grafiki. Mimo to, instalacja będzie posiadać pewne cechy medium informacyjnego. Każda z opraw będzie mogła być sterowana indywidualnie. Systemem zarządzać będzie (także automatycznie, według zaplanowanych scenariuszy) najnowsze oprogramowanie firmy Traxon - Lighting Application Suite. - Iluminacja fasady filharmonii jest ciekawym wyzwaniem, między innymi ze względu na konieczność uzyskania światła rozproszonego na szklanej powierzchni całego budynku. Jest to rodzaj białej, dynamicznej "mgły świetlnej". To wprost wymarzone zadanie dla naszego zespołu Projects & Solutions, który wykonał projekt do koncepcji architekta. Dodatkowo w naszym zakresie jest nadzór nad wykonaniem prac. - mówi dr inż. Marian Okoń z firmy OSRAM, który jest odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji i realizację projektu.
Data publikacji: 7.11.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»