Gabiony pomagają oszczędzać energię
Nowe zastosowanie gabionów
Przez wiele lat konstrukcje gabionowe wykorzystywane były głównie w projektach infrastrukturalnych: do zabezpieczania skarp przy drogach czy stromych brzegów rzek. Ostatnio jednak gabiony zaczynają coraz odważniej wkraczać w świat małej architektury oraz rozwiązania niestandardowe. Jednym z nich jest obłożenie ściany budynku koszami gabionowymi wypełnionymi różnorodnym materiałem skalnym o dowolnych kształtach i kolorach.
Gabiony - piękne i energooszczędne
Wykończona gabionami fasada lub ściana budowli jest bardzo atrakcyjna i już z daleka przyciąga wzrok. Pełni tym samym funkcję reklamową dla budynku lub instytucji, gdzie została zastosowana. Kosze wypełnione kamieniami mogą jednak dodatkowo przyczyniać się też do lepszej termoizolacji budowli, co przekłada się na niższe koszty energii potrzebnej do jej ogrzania lub schłodzenia. Kamienie bowiem - w zależności od pory roku - przenoszą ciepło lub zimno na osłanianą ścianę, zmniejszając zapotrzebowanie na konwencjonalne ogrzewanie zimą lub klimatyzację latem.
Hala sportowa pokryta gabionami
Główny budynek hali sportowej w belgijskiej miejscowości Gembloux został wybudowany w latach 2012 / 2013. Na jego przedniej ścianie studio projektowe Atelier de l'Arbre d'Or z Namur zaproponowało mur gabionowy o szerokości 2 metrów i wysokości 10 metrów. Został on wykonany z siatek o oczkach 76,2 x 76,2 mm i drutu o średnicy 4,55 mm z powłoką Zincalu Ultra. Kosze zostały wypełnione głazami w barwach szaro-brązowych. Gabionami zabezpieczono także skarpę, poniżej której zlokalizowano parkingi.
Centrum sportowe nowej generacji
Centrum sportowe L'orneau zajmuje powierzchnię 3.500 m2. Uprawia się tu bardzo różnorodne sporty: koszykówkę i siatkówkę, badminton, tenis i gimnastykę, sztuki walki (aikido, judo, kick-boxing) oraz bowling i tańce. Centrum wybudowano kosztem 4.900.000 EUR z zastosowaniem wielu energooszczędnych metod i materiałów. Poza termoizolacyjną funkcją gabionów postawiono również na wysokiej wydajności izolację, system wentylacji naturalnej, zoptymalizowane oświetlenie, pompy ciepła i kotły kondensacyjne oraz kolektory słoneczne.
Data publikacji: 20.12.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»