Dozowniki ręczników papierowych - rodzaje i systemy dozowania
Bogactwo modeli podajników ręczników papierowych i tym samym rodzaj dozowania papieru sprawia, że podjęcie decyzji, które wybrać, może być trudne.
W poniższym tekście porządkujemy informacje o najczęściej spotykanych pojemnikach na ręczniki papierowe.
Uniwersalne czy dedykowane?
Na wstępie warto wspomnieć, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami pojemników na ręczniki: uniwersalnymi, o standardowych wymiarach, w których stosuje się ogólnie dostępne na rynku ręczniki papierowe, różnych producentów oraz pojemniki dedykowane, których wymiary i wewnętrzna konstrukcja obligują do stosowania ręczników jednorazowych konkretnego producenta, najczęściej tego samego, który sprzedaje pojemniki.
Cena i jakość obu rodzai podajników jest zazwyczaj zbliżona, choć oczywiście wiele zależy od materiału, wykonania czy linii, z której się wywodzą. Różne mogą być natomiast koszty ręczników papierowych. Zazwyczaj ręczniki dedykowane są droższe od ręczników uniwersalnych.
Dozownik ręczników ZZ MED LCP0105
Systemy pojemników na ręczniki papierowe
Ręczniki w składce
Pojemniki na ręczniki w składce są bardzo popularne i można je spotkać w wielu obiekach użytkowych, jak toalety publiczne, obiekty służby zdrowia czy gastronomia. Wyróżniamy tutaj ręczniki w składce ZZ, ręczniki w składce CC oraz ręczniki wielopanelowe. Różnią się one sposobem złożenia ręcznika, zasada jest jednak ta sama – wyciągnięcie jednego listka powoduje wysunięcie się części następnego listka. Podajniki ręczników w składce wytwarzane są z tworzywa ABS, stali lub aluminium. Ich pojemność może wynosić ok. 400-600 listków.
Ręczniki w roli centralnie dozowane
W tego typu dozownikach ręczniki ułożone są pionowo. Przed ich włożeniem należy zazwyczaj usunąć ze środka tuleję. Ręczniki rozwijają się centralnie, czyli od środka. Uważa się, że jest to jeden z najoszczędniejszych systemów dozowania ręczników papierowych. Użytkownik ręcznie rozwija i odrywa potrzebną część ręcznika. Najwięcej dozowników tego typu wykonanych jest z tworzywa ABS, o wiele mniej jest modeli ze stali szlachetnej. Niezależnie od tego występują zazwyczaj dwie wielkości roli, na które są one przeznaczone.
Dozowniki ręczników rozwijane na zewnątrz mają orientację poziomą. Ręczniki ułożone są poziomo i rozwijają na zewnątrz roli. Podobnie jak w przypadku ręczników centralnie dozowanych ten system uważa się za ekonomiczne rozwiązanie. W zależności od wielkości dozownika zastosowanie mogę tu mieć różnych wymiarów ręczniki.
Dozowniki ręczników w roli tego typu mogą być wykonane zarówno z tworzywa ABS, jak i ze stali szlachentej lub aluminium. Dodatkowo występują one w wersji manualnej (użytkownik ręką odrywa porządaną część ręcznika), mechanicznej (użytkownik z pomocą pokrętła wysuwa jedną dozę ręcznika) lub automatycznej (wystarczy zbliżyć dłoń w pole działania czujnika, aby z pojemnika samoczynnie wysunął się listek ręcznika).
Zamknięcie podajników ręczników
Większość podajników ręczników posiada zamek lub zatrzaskiwane zamknięcie, które uniemożliwia osobom postronnym kradzież lub zniszczenie wkładu lub samego podajnika. W dozownikach z tworzywa najczęściej montuje się plastikowy system zamykania z plastikowym kluczykiem, bez którego nie można dostać się do środka. W dozownikach ze stali szlachetnej spotka się metelowy zamek z metalowym kluczykiem, choć oczywiście producent może zastosować plastikowy zatrzask z kluczykiem z tworzywa. Plastikowe kluczyki wykonane są z solidnego tworzywa i służą długo.
Data publikacji: 26.05.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»