Armatura bez tajemnic
Umywalkowa, wannowa, prysznicowa, bidetowa - choć koszt pojedynczej baterii jest stosunkowo niewielki, kupując zestaw armatury łazienkowej musimy liczyć się z większym wydatkiem. Jak dobrać poszczególne modele, aby uzyskać spójność wystroju i funkcjonalność wnętrza?
O tym, dlaczego nie warto oszczędzać przy zakupie armatury łazienkowej, przekonać możemy się już po kilku miesiącach użytkowania. Niewłaściwy dobór baterii i brak rozwiązań oszczędzających wodę mogą negatywnie wpływać na funkcjonalność pomieszczenia i jednocześnie – wysokość rachunków. Kupno armatury, której elementy wykonane są z nietrwałych materiałów skutkuje natomiast zwiększeniem częstotliwości występowania awarii. Czym kierować się przy wyborze konkretnych modeli, by uniknąć przykrych niespodzianek?
Bateria umywalkowa - oszczędność i trwałość
Różnorodność oferty armatury łazienkowej, jaką znajdziemy na rynku, z łatwością pozwoli nam dobrać odpowiedni model spójny z wystrojem wnętrza. Tego typu wyposażenie dzielimy ze względu na sposób montażu (ścienne i stojące, w tym dostosowane do umiejscowienia na krawędzi umywalki lub nablatowe) oraz ilość uchwytów (jedno i dwuuchwytowe oraz bezdotykowe). Kwestią decydującą są jednak dodatkowe rozwiązania, które wpływają na trwałość i ekologiczność armatury. Częstotliwość użytkowania baterii umywalkowej determinuje konieczność wyboru modelu, który zapewni oszczędność wody, a co za tym idzie – niższe rachunki. Tego typu rozwiązań szukać należy wśród dodatkowych funkcjonalności i wyposażenia armatury. – Niedrogim, a jednocześnie jednym z najskuteczniejszych elementów tego typu jest napowietrzacz, czyli sitko rozbijające strumień wody, umieszczane przy wylocie wylewki. Nie wpływa ono na jego intensywność, przyczynia się natomiast do oszczędności wody nawet na poziomie 50% – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Alternatywą dla standardowych baterii są funkcjonalne modele bezdotykowe, które dzięki automatycznemu sterowaniu, eliminują ryzyko pozostawienia otwartego przepływu, a w efekcie – marnowania wody. Wyposażenie armatury ma również niebagatelny wpływ na jej trwałość. – Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest materiał wykorzystany w produkcji głowicy sterującej. Największą odpornością na działanie wody i częstą eksploatację charakteryzują się modele ceramiczne. Gwarantują one szybką zmianę intensywności strumienia – dodaje Aneta Dziedzina. W kwestii warstwy zewnętrznej, trwałość baterii zapewni chromowana powłoka o właściwościach antykorozyjnych.
Bateria bidetowa - higiena i funkcjonalność
Ze względu na specyfikę funkcji jaką spełnia bidet czynności, baterie przeznaczone do montażu z tym sanitariatem powinny umożliwić zachowanie wysokiego poziomu higieny. W takich warunkach sprawdzają się modele o prostych, obłych kształtach, które ułatwiają szybkie przetarcie lub zdezynfekowanie baterii. Wybierając tego typu armaturę, warto sprawdzić czy umożliwia ona dowolną regulację kierunku padania strumienia wody. Takie rozwiązanie zwiększy komfort wszystkich korzystających z bidetu domowników, bez względu na różnicę wzrostu. W sytuacji, gdy metraż łazienki wyklucza możliwość zamontowania osobnego sanitariatu, warto zastanowić się nad zamontowaniem bezpośrednio przy baterii umywalkowej natrysku typu bidetta. Jego długi, elastyczny wąż umożliwia wygodne podmycie na misce ustępowej. To rozwiązanie może również pełnić rolę tradycyjnego natrysku. Dzięki niemu w prosty sposób napełnimy wiadro stojące na ziemi, wyczyścimy zabłocone buty, umyjemy zwierzęta domowe lub spłuczemy zabrudzenia podczas czyszczenia toalety.
Bateria wannowa - wydajność i elegancja
Kluczową kwestią przy wyborze baterii wannowej jest dostosowanie jej do sposobu mocowania. W przypadku armatury stojącej, umiejscawianej zwykle na krawędzi wanny, ważna jest jej waga. Należy dostosować rozmiar baterii do gabarytów sanitariatu. - Warianty ścienne powinny natomiast charakteryzować się wylewką długości, minimalizującej ryzyko rozchlapywania się wody podczas napełniania komory – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ciekawym rozwiązaniem są także baterie podłogowe, polecane szczególnie w przypadku wanien wolnostojących. I w tym przypadku sposób montażu jest istotny. Aby zagwarantować najwyższy poziom funkcjonalności, wysokość tego typu armatury musi być dopasowana do wymiarów wanny. Wylewka powinna znajdować się ok. 20 cm nad górną krawędzią sanitariatu – dodaje ekspert. Bez względu na rodzaj baterii, ważną kwestią jest wydajność i oszczędność wody. Jeśli domownicy mają w zwyczaju częste kąpiele, sprawdzą się warianty dwuuchwytowe, gwarantujące prawie dwukrotnie szybszy przepływ wody niż modele jednouchwytowe.
Bateria prysznicowa - bezpieczeństwo i wygoda
Wśród baterii prysznicowych wyróżniamy modele naścienne, montowane bezpośrednio przy instalacji wodnej, oraz minimalistyczne modele podtynkowe. Pierwsza z propozycji charakteryzuje się niższą ceną i łatwiejszym montażem. Druga natomiast – nowoczesną estetyką oraz oszczędnością miejsca. Baterie tego typu powinny zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie gdy wśród użytkowników są osoby starsze lub dzieci. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się armatura termostatyczna, umożliwiająca automatyczne zapamiętywanie ustawionej temperatury. Rozwiązanie eliminuje ryzyko poparzenia się zbyt gorącym strumieniem. Podobnie jak w przypadku innych modeli, warto sprawdzić czy wybrany przez nas wariant jest wyposażony w ceramiczną głowicę sterującą.
Data publikacji: 26.01.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»