Nowy Rok z nową kuchnią
Początek roku to czas wprowadzania zmian nie tylko w życiu prywatnym czy zawodowym, ale także w naszym najbliższym otoczeniu. Wbrew pozorom, metamorfozy domowych wnętrz nie muszą być kosztowne czy czasochłonne. Podpowiadamy, jak dzięki prostym rozwiązaniom sprawić, by kuchnia zyskała nowe oblicze.
Kuchnia, nazywana często sercem domu, oprócz wysokiego poziomu funkcjonalności, powinna charakteryzować się także przemyślaną estetyką. Decydujący jest właściwy wystrój, dopasowany do specyfiki wnętrza i spójny z wyglądem innych pomieszczeń. Całkowity remont kuchni w obliczu zmieniających się co sezon trendów aranżacyjnych może jednak wiązać się ze zbyt wysokim kosztem. Alternatywą dla generalnej wymiany całego wyposażenia będzie więc wprowadzenie małych zmian. Wbrew pozorom drobne działania mogą przyczynić się do uzyskania dużego efektu.
Krok pierwszy: skup się na kolorach
Najprostszym, a jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposób na niedrogą metamorfozę wnętrza jest przemalowanie ścian. Takie działanie nie tylko nada kuchni innego charakteru, ale pozwoli również na zakrycie nieestetycznych zbrudzeń i śladów, często pojawiających się w bezpośredniej okolicy płyty grzewczej lub zlewozmywaka. Jeszcze przed rozpoczęciem malowania, powierzchnię ścian należy odpowiednio przygotować. Widoczne plamy warto przetrzeć roztworem wody z płynem do naczyń, a następnie przy pomocy gipsu wygładzić wszelkie nierówności. Decydującą kwestią jest odpowiedni dobór koloru. Za barwę 2015 roku instytut Pantone Color Institute uznał Marsalę – ciepły, czerwono-brązowy kolor, który idealnie komponuje się z meblami z ciemnego drewna. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach natomiast dobrze sprawdzą się szarości. W wymagających warunkach kuchennych, zastosowanie znajdą farby ceramiczne lub lateksowe I i II klasy odporności. Tego typu pokrycie chroni powierzchnię ściany przed wnikaniem brudu i negatywnym działaniem wilgoci. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie farby tablicowej. Tworzy ona na ścianie powierzchnię, na której można pisać kredą, umożliwiając zapisywanie istotnych informacji – przepisów lub wiadomości do innych domowników. W przypadku przestrzeni przy kuchence lub zlewozmywaku sprawdzi się pokrycie połyskujące, które zamaskuje pojawiające się w tych miejscach zabrudzenia i zachlapania. – Aby ograniczyć częstotliwość ich powstawania, warto sprawdzić czy bateria posiada wylewkę o odpowiedniej długości i profilu. Dobrze sprawdzają się modele o kwadratowym kształcie. W przypadku dużych, dwukomorowych zlewozmywaków sprawdzi się armatura z wyciąganym natryskiem – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.
Krok drugi: odśwież wygląd mebli
Zabudowa kuchenna to element wyposażenia, który najbardziej przyciąga uwagę. Prostym sposobem na jej metamorfozę jest wymiana uchwytów lub przemalowanie frontów szafek. Pierwsze z rozwiązań nie wymaga dużych nakładów finansowych – koszt jednego elementu to ok.10 zł. Wymianę można również z łatwością przeprowadzić samodzielnie. Więcej zaangażowania wymagać będzie przemalowanie mebli. Zanim rozpoczniemy nakładanie farby, konieczne jest przetarcie powierzchni papierem ściernym tak, aby pozbyć się wszelkich nierówności. Dopiero tak przygotowany front malujemy farbą akrylową przeznaczoną do powierzchni drewnianych. Ciekawą alternatywą są gotowe okleiny. Rozwiązanie umożliwia ozdobienie szafek dyskretnymi ornamentami. Jeśli na frontach mebli widnieją zauważalne uszkodzenia, warto zastanowić się nad ich całkowitą wymianą. Najbezpieczniej zamówić nowe drzwiczki u stolarza. W ten sposób zyskamy gwarancję, że będą one dopasowane do korpusów szafek.
Krok trzeci: zadbaj o kuchenne „centrum dowodzenia”
Działaniem, które nie tylko odświeży wygląd kuchni, ale przyczyni się także do zwiększenia jej funkcjonalności, jest wymiana baterii zlewozmywakowej. Różnorodność kształtów i zdobień armatury kuchennej sprawi, że z łatwością dopasujemy ją do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. – W kuchniach inspirowanych geometrią sprawdzą się modele o kwadratowym kształcie wylewki. We wnętrzach industrialnych – baterie, których oszczędne wzornictwo przełamane jest ciekawym dodatkiem np.: w formie sprężyny oplatającej wylewkę. Tradycyjny wystrój wzbogacimy natomiast, wybierając model o owalnych liniach i ozdobnym uchwycie – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wybierając konkretny model warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności – obecność napowietrzacza, który umożliwia ograniczenie ilości zużywanej wody, obrotową wylewkę, sprawdzającą się w zestawieniu z dwukomorowym zlewozmywakiem lub wyciągany natrysk – dodaje ekspert. Proces wymiany baterii kuchennej możemy z łatwością przeprowadzić samodzielnie. Potrzebny będzie jedynie klucz nastawny. Rozpoczynamy od zakręcenia głównego dopływu wody i poluzowania wężyków doprowadzających starej baterii. Następnie odkręcamy elementy mocujące i wyciągamy armaturę. W otwór w zlewozmywaku lub blacie wkładamy nowy model. Kierujemy wylewkę w stronę komory zlewozmywaka i przykręcamy baterię śrubami mocującymi. Ostatnim krokiem jest przyłączenie wężyków doprowadzających wodę i odkręcenie dopływu wody.
Krok czwarty: oświetl nową przestrzeń
Oprócz funkcji praktycznej, oświetlenie może pełnić również rolę dekoracji, która podkreśli nowoczesny lub minimalistyczny wystrój kuchni. Ciekawym, a zarazem oszczędnym rozwiązaniem są taśmy LED-owe. Zamontowane od spodu szafek będą efektownie oświetlały stanowiska robocze i blat. Tego typu źródło sprawdzi się również przy górnych krawędziach mebli, tworząc ciekawe iluminacje pod sufitem. Jeśli LEDy mają spełniać praktyczną rolę, będąc uzupełnieniem oświetlenia ogólnego, warto zamontować diody o temperaturze barwowej 3000-3500 K. W ciepłym świetle o takich parametrach potrawy prezentują się najlepiej.
Data publikacji: 21.01.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»