Z myślą o efektywności - ogrzewania podłogowego firmy Uponor
Do regulacji temperatury w budynku wykorzystano system stropów
aktywowanych termicznie firmy Zent-Frenger, a także system ogrzewania
płaszczyznowego Uponor.
Copyright: Leica Camera AG
Copyright: Leica Camera AG
Do regulacji mikroklimatu w siedzibie głównej firmy Leica wykorzystano system stropów termoaktywnych Batiso firmy Zent-Frenger, a także system ogrzewania podłogowego firmy Uponor
Nowa siedziba główna firmy Leica Camera AG w Wetzlar to niezwykły obiekt. Dla tradycyjnej marki, jaką jest Leica, inwestycja oznacza powrót do początków istnienia firmy i pierwotnej lokalizacji. Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Gruber + Kleine-Kraneburg z Frankfurtu nad Menem. W swojej koncepcji architekci wykorzystali system stropów aktywowanych termicznie Batiso firmy Zent-Frenger oraz system ogrzewania płaszczyznowego Uponor Classic.
Firma Leica Camera AG przyczyniła się do stworzenia nowego krajobrazu architektonicznego Leitz Park.
Copyright: Leica Camera AG
Copyright: Leica Camera AG
Ten nowoczesny zespół budynków, którego budowa kosztowała 60 milionów euro, został wzniesiony na powierzchni 27.000 m2. Na co dzień będzie w nim pracować 700 osób z działów produkcji, administracji działu akademickiego oraz obsługi klienta firmy Leica Camera AG. Ponadto do dyspozycji gości będą otwarte przestrzenie produkcyjne, strefa doświadczalna, Galeria Leica, sklep, studio fotograficzne, restauracja oraz kawiarnia.
Koncepcja energetyczna budynku została opracowana przez firmę HPI Himmen Ingenieurgesellschaft z Kolonii oraz wdrożona we współpracy z firmą Imtech Deutschland z Frankfurtu nad Menem. Postawione przed nimi zadanie polegało na pogodzeniu rozwiązań architektonicznych i wymogów funkcjonalnych związanych z regulacją temperatury w strefie ogólnodostępnej, w pomieszczeniach produkcyjnych typu clean room, jak również w przestrzeni biurowej.
Siedziba Leica AG przypomina swoim kształtem obiektyw, a zewnętrzne pasma okienne układają się w kształt taśmy filmowej.
Copyright: Leica Camera AG
Copyright: Leica Camera AG
Koncepcja energetyczna stworzona przez zespół pod kierownictwem inżyniera i project managera Jürgena Drolshagena pozwoliła na zredukowanie zużycia energii do poziomu o 46,4% niższego od normy przyjętej w niemieckim rozporządzeniu dotyczącym oszczędzania energii EnEV z 2009 roku. Budynek został również wyróżniony przez Unię Europejską certyfikatem Green Building, a także zakwalifikował się do niemieckiego certyfikatu zrównoważonego budownictwa DGNB w kategorii złotej.
Regulacja temperatury w biurach na pierwszym i drugim piętrze oraz na
2.400 m2 powierzchni sufitu w pomieszczeniu galerii odbywa się za
pośrednictwem systemu Batiso firmy Zent-Frenger.
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Dwie trzecie energii generują agregaty kogeneracyjne, a jej pozostałą część - pompa ciepła. Układ wytwarzania energii złożony z absorbera, agregatów kogeneracyjnych, kotłów kondensacyjnych, urządzeń chłodzących oraz pompy ciepła jest regulowany przez stworzony specjalnie na potrzeby projektu system sterowania. Dane pochodzące z 450 urządzeń pomiarowych są na bieżąco rejestrowane i aktualizowane przez automatykę budynkową (kompatybilną z BACnet), która reguluje i optymalizuje pracę całego układu.
Mikroklimat w przestrzeni ogólnodostępnej oraz w pomieszczeniach biurowych reguluje system stropów aktywowanych termicznie Batiso firmy Zent-Frenger oraz system ogrzewania płaszczyznowego Uponor Classic, pracujący w niskich zakresach temperatur.
Temperaturę na łącznej powierzchni 400 m2 wewnętrznych ścian galerii reguluje system Batiso firmy Zent-Frenger.
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Aktywowane termicznie przy zastosowaniu systemu Batiso firmy Zent-Frenger betonowe ściany zostały umieszczone za szklanymi panelami w galerii na parterze, które sięgają pierwszego piętra. Podłoga w pomieszczeniu galerii to także przegroda aktywowana termicznie, tym razem z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego Uponor.
System ogrzewania i chłodzenia w systemie Batiso firmy Zent-Frenger zastosowano także w sufitach przestrzeni biurowych na pierwszym i drugim piętrze. W celu regulacji temperatury powierzchni 580 m2 ścian oraz 2.400 m2 sufitów zainstalowano około 400 obwodów grzewczych. Zostały one zbudowane z rur Uponor PE-Xa DN 20 ułożonych na siatkach stalowych w odstępach 15 cm. Przestrzenie ogólnodostępne oraz biurowe są również ogrzewane i chłodzone przy pomocy ogrzewania podłogowego Uponor Classic.
Ogrzewanie i chłodzenie przestrzeni ogólnodostępnych oraz biurowych
zapewnia instalacja ogrzewania podłogowego Uponor Classic o powierzchni
17.000 m2.
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Na potrzeby systemu ogrzewania płaszczyznowego zainstalowano rury 17 x 2,0 mm PE-Xa Comfort Pipe PLUS na siatkach w odstępach 15 cm. Rozwiązanie to wpłynęło w dużym stopniu na oszczędność kosztów instalacji 800 obwodów grzewczych na łącznej powierzchni 17.000 m2.
Siatki stalowe w systemie Uponor Classic zostały dopasowane do kształtów budynku, dzięki czemu zaoszczędzono czas i pieniądze.
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Copyright: HPI Himmen Ingenieurgesellschaft
Gorąca woda do zasilania systemu ogrzewania płaszczyznowego w kawiarni jest dostarczana poprzez system rur Ecoflex. Składa się on ze stabilnych wymiarowo, a jednocześnie elastycznych rur osłonowych ze średnimi rurami wykonanymi z polietylenu sieciowanego (PE-Xa) oraz polietylenu nieusieciowanego (PE 100) – same rury zostały otulone izolacją wykonaną z wielowarstwowej pianki PE-Xa.
Data publikacji: 19.09.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»