Nowoczesny warszawski bliźniak
Dom Bliźniak to projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl wyróżniający się charakterystycznym skosem na elewacji, w którym także ukryty jest skos dachu. Powstał on ze względu na konieczność spełnienia wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wpłynął nie tylko na kształt elewacji, ale i na wygląd budynku. Całość została podkreślona biało-szarym tynkiem.
Plan budynku opiera się na jednym słupie o identycznym rozkładzie pomieszczeń. Oprócz standardowych wnętrz, znalazła się w nim również przestrzeń na zadaszone miejsca parkingowe, z bezpośrednim dostępem od strony wjazdu. Główne wejście znajduje się w podcieniu, zaraz przy wjeździe do garażu. Z niego możemy dostać się do wiatrołapu, zapewniającego przejście do części dziennej, która jest w całości otwarta.
Kuchnia otwiera się na widok na wjazd. Następnie przechodzimy do jadalni, umieszczonej tuż przy schodach. Za nią widać otwartą część pokoju dziennego, który zapewnia wyjście na ogródek. Na parterze zastosowaliśmy ciekawy zabieg, ukrywając łazienkę dla gości pod schodami na piętro. Pozwoliło to na wykorzystanie stworzonej pod nimi przestrzeni w funkcjonalny sposób – opowiada Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Kierując się ku górze, można dotrzeć do części sypialnianej. Ze wszystkich pokoi rozpościera się widok na ogródek, a z łazienek widać ulicę. Jedna z sypialni jest połączona z własną garderobą i łazienką. Z komunikacji ogólnej możemy wyjść na duży taras.
Dom Bliźniak to prosty budynek z przestrzenią, w której w dowolnym momencie można nadać nowe funkcje wybranym pomieszczeniom. Jest to otwarty plan, który może być zagospodarowany zgodnie z upodobaniami mieszkańców. Możliwość swobodnej aranżacji daje przede wszystkim plan projektu, który oparty jest na jednym słupie – uzupełnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Budynek charakteryzuje biała wstęga, otaczająca ciemny grafit, który podkreśla główne elementy obiektu, jak wejście i strefa dzienna, a na piętrze łazienki oraz taras. Biały kolor elewacji od strony ogródka akcentuje część sypialnianą. Skos dachu spowodował powstanie skośnych błoni, które zwiększają dynamikę budynku, dodatkowo wyróżniając strefę wejścia.
Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co pozwoliło na stworzenie zadaszenia strefy dziennej. W nocy wyjście z pokoju dziennego jest oświetlone z zewnątrz ledami schodzącymi po skosie, co nadaje budynkowi klimatu i tworzy znakomitą strefę relaksu z wyjściem do ogrodu.
Data publikacji: 2.08.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»