Projekt placu Largo Pietro Annigoni - wstęga kultury
Projekt Centrum Kulturowego był odpowiedzią na międzynarodowy konkurs organizowany przez portal Start for Talents, w którym otrzymał wyróżnienie. Celem konkursu było promowanie architektury wśród młodych projektantów.
Koncepcja inspirowana jest historią i tradycją Florencji. Bardzo wielki związek miasta z sukiennictwem oraz architektura (przede wszystkim pałace miejskie) to główne składowe idei projektu centrum kultury na placu Largo Pietro Annigoni. Dzięki połączeniu pałacu miejskiego ze wstęgą powstała idea projektu - wstęga kultury.
Projekt
Anna Mardyła & Mateusz Dąbek, studenci
Politechnika Śląska Wydział Architektury
Wyróżnienie w konkursie organizowany przez portal Start for Talents
Projekt placu Largo Pietro Annigoni - wstęga kultury
Do budynku można dostać się z poziomu Placu Largo Pietro Annigoni, ale również z poziomów parkingów. Założeniem było umożliwienie zwiedzania pieszym, ale również samochodom oraz zachęcenie przyjezdnych do odwiedzenia Centrum Kultury. W związku z tym ściany oddzielające budynek właściwy od parkingu są szklane, ale żeby parking był niewidoczny z wewnętrznego patio - zastosowano szybę wenecką.
Zwiedzanie może odbywać się dwoma torami
1. Dostać do budynku możemy się bezpośrednio poprzez strefę wejściową. Znajduje się tam recepcja oraz punkt informacyjny. Tym samym rozpoczynamy zwiedzanie ‘wstęgą kultury’ przemieszczając się po kolei po każdym z pomieszczeń. Przechodzimy kolejno przez wystawy sztuki nowoczesnej, rzeźby, fotografii, malarstwa. Znajdując się przy strefie administracyjnej możemy się udać na wystawę zamkniętą bądź zejść na poziom patio, z którego dostępne są inne wystawy tematyczne, biblioteka z księgarnią, restauracja, strefa edukacji oraz sala audytoryjna.
2. Drugim torem zwiedzania jest wejście za pomocą pochylni. Pochylnia dzięki temu, że posiada szerokość od 12 do 15m oraz posiada wypłaszczenia, może być zagospodarowana w dowolny sposób. Możliwe jest utworzenie wystawy, zamontowanie instalacji, zorganizowania performensu czy wykładu. Poruszając się pochylnią do samego końca dostajemy się na patio, skąd możliwe jest zwiedzanie Centrum Kultury. Na patio odbywać się może koncert lub inne tego typu wydarzenie, może zostać zorganizowany targ czy festiwal wina. Patio widoczne jest zewsząd.
Myślą przewodnią projektu było: zabieramy plac - dajmy plac. Largo Pietro Annigoni uzyskało dodatkową funkcję, którą jest Centrum Kultury z towarzyszącymi usługami. Mimo to nie utraciło funkcji pierwotnej - placu miejskiego.
Jest to miejsce dedykowane mieszkańcom, turystom, studentom. Przystosowane do użytkowania przez każdego, włączając w to osoby starsze i niepełnosprawne oraz dzieci. Wokół patio powstały podcienia umożliwiające korzystanie z obiektu w wygodny sposób podczas niesprzyjającej pogody, pozwala schronić się podczas zbyt dużego nasłonecznienia.
Data publikacji: 28.04.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»