Projekt pracowni ZOO Architects - Domy dla wydr
Prezentujemy dość nietypowy i niecodzienny projekt, bo jest to koncepcja domu, ale nie dla ludzi, ale dla... wydr. Projekt opracowała pracownia ZOO Architects.
W projekcie wykorzystano materiały organiczne, takie jak skały, ziemię i siano, tak aby stworzyć domy specjalnie dostosowane do potrzeb wydr w oparciu o wiedzę na temat ich środowiska naturalnego, zachowania, diety i zdolności poznawczych. Rezultatem pracy architektów jest złożona koncepcja biomorficznych prototypów konstrukcji będących siedliskiem dla tych uroczych ssaków.
Wydry są zwierzętami, które zwykle żyją razem i tworzą grupy rodzinne. Co ciekawe, często śpią trzymając się za łapki, co jest przejawem ich społecznych zachowań. Żyją razem w rodzinach lub grupach, zazwyczaj składających się z pary dorosłych wydr i ich potomstwa. Wydry komunikują się ze sobą za pomocą dźwięku, postawy i zapachu. To bardzo inteligentne i zwinne zwierzęta, które potrafią używać kamieni do otwierania muszli i pancerzy skorupiaków, z których czerpią pożywienie. Polują także na ryby, choć często robią to również dla zabawy. Wydry znane są też z tego, że są czystymi zwierzętami, które używają przednich łap do pielęgnacji i czyszczenia swojego wodoodpornego futra.
Ciekawostką jest to, że często wydry posiadają swój ulubiony kamyk, który chowają w przedniej części swojego ciała. Mogą przechowywać go nawet przez całe życie, korzystając z niego w razie potrzeby lub do zabawy. Naukowcy spekulują, że w ten sposób wydry rozwijają swoje umiejętności posługiwania się kamieniami jako narzędziami ułatwiającymi dostęp do pożywienia takiego jak skorupiaki i mięczaki.
Wydry są jednym z kluczowych gatunków w ekosystemach słodkowodnych i przybrzeżnych, w których obecność wydr jest ważnym biologicznym wskaźnikiem stanu środowiska.
— Projektując odpowiednie siedliska dla wydr, możemy nie tylko chronić środowisko naturalne, ale także skorzystać z okazji do refleksji nad znaczeniem architektury. Uświadamia to nam również, że architektura to nie tylko produkt, który zaspokaja ludzkie potrzeby, ale także forma szacunku dla natury i życia — przekonują autorzy projektu.
Efektem pracy biura ZOO Architects jest koncepcja nowego siedliska dla wydr składającego się z serii struktur wykonanych z naturalnych materiałów. Konstrukcje te idealnie nadają się do zamieszkania przez wydry. Mogą być dla nich miejscem schronienia, a dzięki przemyślanym kształtom i licznym otworom - mogą również służyć im do zabawy.
Z jednej strony architekci postawili na oryginalne formy, z drugiej zaś inspirowane są one naturalnymi kształtami morskich stworzeń, dlatego idealnie wpasują się w krajobraz i środowisko. Z kolei delikatne kolory nadają projektowi urokliwego i zabawnego charakteru.
Pracownia projektowa ZOO Architects została założona w 2018 roku. Oddziały biur znajdują się w Szanghaju, Tianjin oraz w Londynie. To multidyscyplinarne studio architektoniczne, którego w portfolio wchodzą projekty z zakresu obiektów komercyjnych i mieszkalnych, a także miejskie interwencje i rewitalizacje. Założycielem pracowni i głównym jej architektem jest Michael Wen.
Informacje o projekcie:
Nazwa: The Otter House Project
Autorzy: ZOO Architects
Typ: projekt koncepcyjny
Data publikacji: 16.04.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»