Wyniki IV edycji konkursu na Muzeum Emocji
Poznaliśmy wyniki czwartego konkursu Museum of Emotions. Ideą wyzwania było zaprezentowanie oryginalnych projektów, które na nowo definiują doświadczenie emocjonalne w architekturze.
— Uczestnicy badali siłę architektury do wywoływania emocji, mając za zadanie zaprojektowanie dwóch sal wystawowych - jednej dla negatywnych emocji, drugiej dla pozytywnych — tłumaczą organizatorzy.
Wskazane przez organizatorów sale wystawowe nie musiały przybierać formy klasycznych pomieszczeń. Większość uczestników wyzwania postawiło na bardziej metaforyczne, kontrastujące z sobą przestrzenie, czego najlepszym przykładem są prace zwycięzców czwartej odsłony konkursu.
Pierwsze miejsce zajęli Deimjanas Gološčiapovas i Rimgaudas Prašmutas z Litwy. Ich koncepcja o nazwie "Open secret" to prowokujący i zmuszający do myślenia projekt oparty na zaskakującym kontraście. Koncepcja zakłada wkomponowanie wysypiska śmieci w naturalny krajobraz, w formie zielonej góry porośniętej drzewami. Autorzy pracy połączyli w niej dwa kontrastujące z sobą widoki. Jury doceniło wartości edukacyjne w projekcie, który poszerza świadomość ekologiczną.
Studenci nowozelandzkiego Uniwersytetu w Auckland - Yujie Weng i Mengmeng Bu otrzymali drugą nagrodę, a także nagrodę za najlepszy projekt studencki. To koncepcja zakładająca połączenie oryginalnej struktury architektonicznej z naturalnymi elementami w formie miejskiego parku.
Trzecie miejsce zajęli Wenshan Peng, Rod Luo i Weiqi Fan z Chin za koncepcję wieży "Belvedere". Część wieży całkowicie zanurzona jest w wodzie, co utrudnia jej eksplorację. — Takie przejście wprowadza odwiedzającego w zupełnie inne, ciche i surowe środowisko, które kontrastuje z tym, co można znaleźć na brzegu — zauważa jeden z jurorów konkursu, Angelo Renna.
W konkursie przyznano również sześć honorowych wyróżnień. Otrzymały je zespoły z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch i Brazylii.
Na krótkiej liście nominowanych projektów znalazła się jedna praca z Polski - "Emotional Maze", koncepcja autorstwa Julii Marii Więckowskiej i Patrycji Jolanty Iskry, studentek z Politechniki Śląskiej
Wyniki konkursu
Museum of Emotions
IV EDYCJA
I miejsce
II miejsce i nagroda studencka
III miejsce
Więcej na stronie konkursu.
fot. mat. prasowe
Źródło: BUILDNER
Data publikacji: 19.04.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»