Domowy skatepark
Właściciele tego domu, młode japońskie małżeństwo, mieli specjalną prośbę, a może raczej wytyczną co do projektu architektonicznego. Chcieli w jednym miejscu zaspokoić zachcianki obydwojga – w domu miał znaleźć się zarówno skatepark do jazdy na deskorolce, jak i sala prób do grania na fortepianie.
Nie było potrzeby, by powstało miejsce na samochód, więc zamiast parkingu przed domem zostało zaprojektowane wejście, tak by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Przesuwane szklane panele na pierwszym piętrze otwierają się na tę przestrzeń, która tworzy rodzaj małego balkonu. Na dach również można wejść, zagospodarowano tam przestrzeń użytkową – jest to taras dla domowników. Sprawia to, że dość mały domek otwiera się na strefę zewnętrzną.
Każda z przestrzeni indywidualnych jest zaprojektowana i wykonana z dbałością o szczegóły, tak by oddać specyficzny nastrój i charakter miejsc. Prywatny skatepark ma w podłodze tak zwany „bowl” czyli zagłębienie, gdzie można jeździć na deskorolce. Pokój do muzyki, położony zaraz obok, oddzielony jest poziomami. Jest jakby uniesiony nad ziemią, aby zachować dźwiękoszczelność, ale również, by stworzyć wrażenie, że jest się na autentycznej scenie estradowej.
Przestrzeń w salonie i jadalni również wykorzystuje podobną koncepcję zmian w poziomach, by zarówno oddzielić jak i połączyć pomieszczenia na drugim piętrze.
Różnica w wysokości stropu i różnice w użytych materiałach podkreślają i tworzą granice pokoi. Inną formą łączenia pomieszczeń w całym domu było użycie odpowiedniego oświetlenia w całym budynku. Aby osiągnąć zamierzony efekt, oświetlenie zostało zainstalowane w suficie klatki schodowej, zalewając ją światłem, które rozlewa się na wszystkie poziomy.
Na najwyższym poziomie wszystkie pomieszczenia tworzą wspaniały apartament. Aby stworzyć dystans do niższych poziomów, skala materiałów została zwiększona. Wiele pokrywających się warstw desek podłogowych tworzą niejednoznaczną przerwę pomiędzy pokojami. To stopniowe przejście z pokoju do pokoju na całym piętrze, powoduje, że apartament sprawia wrażenie bardziej otwartego.
Architekci: LEVEL Architects
Lokalizacja: Tokyo, Japonia
Rok projektu: 2011
Fotografie: Kojima Junji
Powierzchnia: 87,98 m2
Więcej na stronie: http://www.archdaily.com
Data publikacji: 12.09.2012
Autor: Mat. op. K. Michałowska
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»