Wieża ciśnień
Na małym skrawku ziemi (16x20m), w belgijskim miasteczku Steenokkerzeel można zobaczyć doskonały przykład adaptacji przemysłowego budynku na wspaniały dom - Chateau d’Eau. Wieżę ciśnień, wysoką na 30 metrów, wybudowano w latach 1938-41. Była w użytku do początku lat dziewięćdziesiątych i służyła jako wieża widokowa.
W 2004 roku zaczęto prace nad uznaniem budynku jako obiektu historycznego. Renowację zaczęto od zewnętrza – zmieniono elewację, powiększono okno, ale dopiero w roku 2008 zaczęto przebudowę na dom mieszkalny.
W tej chwili na co dzień mieszka tam małżeństwo z dziećmi, ale od czasu do czasu wynajmuje ono dom-wieżę na ekskluzywne spotkania biznesowe dla firm, chcących spotkać się z klientami, z uwagi na dogodną lokalizację blisko lotniska. Każdy pokój wyposażony jest w najnowocześniejszą technologię, która umożliwia swobodną pracę.
Ochrona istniejących betonowych elementów, takich jak schody czy zbiornik na 250 000 litrów wody, była obowiązkowa, by zachować tożsamość budynku. Każdy widoczny stary fragment z betonu był przemalowany na ciemnoszary kolor, by zaznaczyć różnicę między dawnymi a nowymi elementami konstrukcji. Dzięki temu widać różnicę między starym a tym, co współczesne.
Na parterze znajduje się główne wejście i garaż na 2 auta. Pierwsze piętro zarezerwowane jest dla pomieszczeń technicznych i jest tam również składzik. Na kolejnym piętrze jest biuro oraz pokój dla gości. Kombinacja poziomych i pionowych płaszczyzn z drewna wenge oddziela powierzchnię dla gości od tej mieszkalnej.
Trzecie piętro to łazienka. W części centralnej jest 4,5 metrowy prysznic. Został stworzony specjalnie w tym miejscu, by zmaksymalizować przepływ wody. Otaczają go czarne szklane ściany, zwiększając poczucie intymności.
Tkaniny są jakby osłoną na szafki łazienkowe, ale również po to, by „zmiękczyć” surowość i stworzyć równowagę z innymi "twardymi" materiałami, oraz by zmienić akustykę pomieszczeń.
Na czwartym piętrze znajduje się sypialnia. W centralnym miejscu tego owalnego pokoju z sufitem w kształcie kopuły stoją schody, prowadzące do wyższych pięter wieży. Lustro na całej jednej ścianie odbija wnętrze, dając wrażenie otwartości przestrzeni. Ciepły kolor podłogi z drewna wenge kontrastuje z zimną taflą lustra, a odbite od niego promienie słoneczne dają wrażenie lekko zabarwionych ścian.
Ostatnie piętro to salon, kuchnia i jadalnia. Duża powierzchnia i również owalny kształt na najwyższym poziomie sprawia, że te pomieszczenia są naprawdę imponujące. Nie mówiąc o widoku na lotnisko, oddalone o kilka kilometrów. Szyb windy stylistycznie łączy toaletę, bibliotekę, domek dla kota oraz garderobę. W kuchni nad zabudową znajduje się stalowy mostek, którym można przejść na taras.
Oprócz wspaniałego widoku na miasteczko i pobliskie lotnisko, można tu doskonale się zrelaksować, zjeść rodzinny obiad i nawet wziąć prysznic w lecie.
PROJEKT:
Rok budowy: 1938
Przebudowa: 2007
Powierzchnia: 450 m²
Piętra: 6
Wysokość: 30m
Wnętrza – projekt: Mauro Brigham, BHAM design studio
Architekt: Wouter Bilzen, MUNA
Zdjęcia z serwisu: http://freshome.com
Szczegóły projektu na stronie: http://bham.be/?page_id=218
Data publikacji: 18.09.2012
Autor: Mat. op. K. Michałowska
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»