Zielony dom
Postęp cywilizacyjny i uprzemysłowienie stoją dziś w kontraście do życia w zgodzie z naturą. Wszystkie ślady ludzkiej obecności z punktu widzenia architektury – to zwykle tłamszenie środowiska, wycinanie drzew, szarość betonu i chłód stali. To, co nazywamy cywilizacją, sprawia, że buduje się coraz więcej „martwej”, oderwanej od natury przestrzeni do życia.
Mało kto, budując dom, skupia się na tym, by myśleć o globalnym ociepleniu, powiększającej się stercie śmieci czy wyczerpywaniu zasobów naturalnych. Problem gęstej betonowej zabudowy dotyczy szczególnie dużych miast. Z uwagi na brak przestrzeni zabudowuje się każde wolne miejsce. Dom, który powstał w Korei Południowej jest całkowitym zaprzeczeniem dążenia do ekspansji cywilizacji ponad naturę i wpisuje się doskonale w krajobraz.
Dom Energy Plus to miejsce, które samo zaopatruje się w energię. Ekologiczne podejście możliwe jest dzięki zastosowaniu naturalnych produktów w połączeniu z najwyższej klasy technologią. System konstrukcyjny, użyte materiały, kompozycja przestrzenna, wpasowanie w sprawiają, że dom można uznać za prawdziwie „zielony
Dzięki współpracy pomiędzy architektami z koreańskiej pracowni architektonicznej UNSANGDONG z niemieckimi naukowcami, budynek uzyskał certyfikat domu pasywnego od Passivhaus Institut w Niemczech.
Głównym założeniem jest oszczędność energii cieplnej. Dom miał być tak zaprojektowany, by nie było trzeba używać wiele energii do ogrzania czy schłodzenia pomieszczeń wewnątrz, by nie był potrzebny osobny system ogrzewania. Takie budynki wymagają mniej niż 15kWh/m2 na rok (dla porównania: zwykle dla domu jednorodzinnego w klasycznym budownictwie jest to około 120 kWh/m2.).
Przyznanie certyfikatu, weryfikacja trwa zwykle bardzo długo, bo koło 15 miesięcy, a zasady są bardzo restrykcyjne. W Niemczech jest jak do tej pory ponad 30 budynków, które można oficjalnie nazwać pasywnymi.
W eko-domu zostało wykorzystanych aż 95 zielonych technologii. Przede wszystkim zostało zminimalizowane zużycie energii poprzez zastosowanie różnych materiałów izolacyjnych o wysokiej wydajności. Szczelności poprawiła się dzięki zminimalizowaniu przecieków powietrza z okien (potrójne szyby), a temperatura w pomieszczeniu jest utrzymywana na stałym poziomie. Energia zamieniana na ciepło czerpana jest z kolektorów słonecznych.
Harmonię z naturą wprowadza trawa zasadzona na dachu i ścianach. W domu używa się oczyszczonej wody deszczowej, a materiały z odzysku jak plastik są wykorzystywane do dekoracji wnętrza. Z myślą o zdrowiu mieszkańców użyto przyjaznych dla środowiska tapet, a w domu non stop monitorowane jest stężenia CO2. O wszystko dba aż 450 zainstalowanych czujników.
Projekt architektoniczny: Unsangdong Architects
Zespół: Jang Yoon Gyoo, Shin Chang Hoon, Kim Soo Youn
Lokalizacja: Kyeong Gi, Korea Południowa
Zdjęcia: Sergio Pirrone
Obszar projektu: 1,733.08 m2
Więcej informacji na stronie: http://www.archdaily.com
Data publikacji: 20.09.2012
Autor: Mat.op. K. Michałowska
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»