Wydarzenia dla architektów podczas wystawy "ZIELEŃ TO ŻYCIE"
Od czwartku 3 września do soboty 5 września w Warszawie w EXPO odbywać się będzie 23. edycja Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE.
ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015 to targi prezentujące największe spektrum roślin ozdobnych i użytkowych w Polsce, a także technikę i wyposażenia dla ogrodnictwa i architektury krajobrazu.
Swoją obecność potwierdziło 250 wystawców z 12 krajów - Polski, Belgii, Chin, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Tegoroczne hasło wystawy to "Obudź emocje!" i nie zawiodą się Ci, którzy liczą na inspiracje, ale też gruntowny przegląd dostępnej na rynku oferty roślin. Pokaże je 160 firm z 250 prezentujących się na targach. Zobaczyć będzie można drzewa i krzewy przeznaczone do handlu detalicznego, materiał do zamówień indywidualnych i publicznych - drzewa alejowe, solitery, krzewy, pnącza. Osobną kategorię stanowią byliny i trawy, a także coraz bardziej doceniane rośliny owocowe - zarówno krzewy jagodowe jak drzewa czy rośliny pnące.
Program Wystawy to codziennie nowe wydarzenia dedykowane gościom z różnych "zielonych" profesji. Na ciekawe wydarzenia mogą liczyć także architekci krajobrazu, urządzający zieleń, miejscy urzędnicy i floryści.
16. OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ZIELONE MIASTO w poszukiwaniu tożsamości
3 września 2015 r. (czwartek - obrady jednodniowe)
Celem konferencji jest wsparcie kompetencji i rozwoju uczestników poprzez prezentację nowych idei, doświadczeń i rozwiązań, a także stworzenie forum kontaktów i wymiany branżowych informacji. Konwencja „praktycy dla praktyków” pozwala na wspólne identyfikowanie nurtujących środowisko problemów i poszukiwanie rozwiązań również poprzez spotkanie z najlepszymi specjalistami ze swoich dziedzin. Prezentowane rozwiązania stają się inspiracją do działania i przełamywania schematów na „własnym podwórku”.
W programie tegorocznej konferencji m.in.:
• przykład francuskiego miasteczka Chedigny, które poprzez konsekwentne działanie władz miejskich z niczym nie wyróżniającej się, wyludniającej się gminy stało się żywym miastem-ogrodem, które przyciąga nowych mieszkańców i turystów. Przedstawiona zostanie polityka władz, które poprzez zieleń miejską doprowadziły do przeobrażenia miejscowości nadając miejscu nową tożsamość. Zmiany te okazały się sukcesem, który skonsolidował społeczność, dając także przykład współpracy z władzami miasta,
• dziedzictwo przyrodnicze to ważny element tożsamości wielu miast. Zaprezentowany zostanie zakres prac nad ochroną i zachowaniem go w jak najlepszej kondycji ale także działania mające na celu popularyzację wiedzy o unikatowych zasobach przyrodniczych miasta,
• zmiany demograficzne w strukturze społeczeństwa to wyzwania, które stoją także przed władzami lokalnymi w kontekście terenów zieleni. Starzenie się społeczeństwa wymagać będzie racjonalnie przygotowanych działań przestrzennych w miastach. Omówione zostaną działania w zakresie kształtowania terenów zieleni w wybranych miastach europejskich, w tym polskich, zarówno w skali strategii miasta jaki i struktury urbanistycznej, uwzględniając potrzeby osób starszych,
• problematyka bezpieczeństwa placów zabaw na poszczególnych etapach inwestycji, certyfikacja,
• wśród wielu koncepcji na funkcjonalną przestrzeń miejską, na ogół najlepsze okazują się najprostsze rozwiązania, które sprawiają, że mieszkańcy czują się w nim dobrze i utożsamiają się z miejscem. Wybrane teorie i zasady urbanistów, architektów, filozofów zobrazowane zostaną konkretnymi realizacjami z Polski i świata,
• parametry materiału szkółkarskiego, potrzeby i realia inwestycji, dostępny asortyment
WARSZTATY "PROJEKTUJ & PROMUJ" dla architektów krajobrazu i projektantów
4 września w godz. 9.30-17.00
Warsztaty Projektuj & Promuj to nowa formuła spotkania i podnoszenia kompetencji dla architektów krajobrazu. Organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu i Agencję Promocji Zieleni w ramach Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE (targów roślin i ogrodów).
Część terenowa prowadzona będzie w rejonie Centrum Olimpijskiego - nad Wisłą, część projektowa w EXPO XXI WARSZAWA. Zadanie projektowe dotyczyć będzie zagospodarowania nabrzeża Wisły z uwzględnieniem funkcji edukacyjnych, rekreacyjnych terenu w powiązaniu i przy wykorzystaniu naturalnych walorów miejsca. Zadanie uwzględnia także aspekt promocji zaproponowanych rozwiązań. Celem jest doskonalenie praktyki projektowania z poszerzeniem o umiejętności promowania myśli twórczej - projektu, pomysłu.
Warsztaty poprowadzą: Marek Piwowarski - pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły, Patryk Zaręba - architekt krajobrazu (RS Architektura Krajobrazu, współautor Bulwarów Wiślanych), Rafał Mroczkowski - architekt krajobrazu (SAK, SARP) - moderator. Kontekst promocyjny prowadzi Barbara Czerniawska - specjalista PR.
Seminarium DZIEŃ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU
5 września (sobota) 2015 godz. 10.00 - 14.30
Martha Schwartz, jedna z najbardziej wpływowych postaci w światowej architekturze krajobrazu będzie gościem Dnia Architekta Krajobrazu 5 września organizowanego w ramach 23. Międzynarodowej Wystawy "ZIELEŃ TO ŻYCIE" w Warszawie w dniach 3-5 września.
Martha Schwartz światowej klasy amerykańska architektka krajobrazu i artystka, jedna z najbardziej wpływowych osób w dziedzinie projektowania krajobrazu, a zwłaszcza przestrzeni miejskich jest autorką szeregu prestiżowych realizacji na całym świecie. Jest laureatką niezliczonej ilości nagród, absolwentką i obecnie wykładowczynią The Harvard Graduate School of Design, właścicielką Martha Schwartz Partners z biurami w Nowym Jorku, Londynie i Szanghaju.
Znana z odważnych projektów, które od ponad 30 lat mają istotny wpływ na rozwój architektury krajobrazu, urbanistyki na całym świecie. Styl Schwartz cechuje nieustanne przenikanie się sztuki i architektury krajobrazu. Jej prace to najczęściej reinterpretacja krajobrazu i spojrzenia na naturę - budzą dyskusje i skłaniają do refleksji i debaty, zaskakują oryginalną formą, jaskrawymi kolorami, ostrymi krawędziami, światłem czy użytymi materiałami. Schwartz uważa, że wzornictwo kreuje tożsamość, wpływa na postrzeganie otoczenia oraz pomaga nam wyróżnić się w czasach postępującej uniformizacji, będącej skutkiem globalizacji. Tworzenie krajobrazów miejskich jest zaś platformą dla zrównoważonego rozwoju miast, budowania lepszej jakości życia i reakcją na stale zmniejszające się zasoby naturalne. Prace MSP - place miejskie, parki, ogrody, i inne przestrzenie publiczne realizowane były dotychczas w 20 krajach na 4 kontynentach. Schwartz zajmuje się także rewitalizacją i współpracą z miastami na poziomie strategicznym.
Podczas Dnia Architekta Krajobrazu w sobotę 5 września w EXPO WARSZAWA Martha Schwartz w ramach 2 godzinnego wystąpienia rozwinie swoją koncepcję widzenia i projektowania przestrzeni krajobrazu w mieście w wykładzie pt. "Zrównoważony rozwój i sztuka"
W programie także:
arch. kraj. Bogusława Bredy-Łaciak (Francja)
Tożsamość miasta - prace francuskiego architekta krajobrazu Michela Corajoud
Prezentacja dwóch spośród ostatnich znaczących realizacji francuskiego architekta krajobrazu i planisty – Michela Corajoud - Park Eole w Paryżu oraz bulwary nad rzeką Garonne w Bordeaux.
Michel Corajoud był profesorem Krajowej Szkoły Krajobrazu w Wersalu i wybitnym, wielokrotnie nagradzanym projektantem. Zarówno jego działalność w roli architekta krajobrazu tworzącego przede wszystkim „miejskie” projekty - parki, place i rozwiązania urbanistyczne jak i ta edukacyjna wywarły ogromny wpływ na francuską szkołę projektowania, jej rozwój i miejsce w europejskiej architekturze krajobrazu. Jego twórczość charakteryzowała się innowacyjnością, zaskakiwała i inspirowała śmiałymi rozwiązaniami. W swojej pracy kierował się ideą nadania każdemu projektowanemu miejscu znaczenia i wartości z poszanowaniem, a wręcz podkreśleniem jego tożsamości..
arch. kraj. Wojciech Januszczyk (Garden Concept Architekci Krajobrazu, Instytut Architektury Krajobrazu, SAK)
Ogród to też dom, cz. 2.0
Prezentacja jest kontynuacją i rozwinięciem „Ogród to też dom” przedstawionej w 2014 r. podczas ubiegłorocznego spotkania. Wojciech Januszczyk zwraca się bezpośrednio do projektantów i wykonawców ogrodów przydomowych. Chce zwrócić ich uwagę na projektowo–technologiczne rozwiązania poszczególnych elementów przestrzeni wokół domu. Przedstawia praktyczne schematy projektów wykonawczych i podkreśla ich wagę w trakcie realizacji. Tworzy niejako słownik szablonowych haseł, które należy ująć w opracowywanych dokumentacjach, tak aby w procesie realizacji nie następowały niedomówienia czy błędy. Z pośród szerokiego wachlarza rozwiązań technicznych wybiera kilkanaście najważniejszych pokazując ich wagę jako nośników rozwiązań praktycznych bądź estetycznych. W swej prezentacji postuluje, aby projekty traktować jako ważne narzędzie pracy w komunikacji między uczestnikami procesu realizacji ogrodu - inwestorem, projektantem, wykonawcą czy branżystami"
Radosław Szczypiór (Lafarge)
Artevia - nowoczesna stylistyka krajobrazu
MIEJSCE WYSTAWY
EXPO WARSZAWA XXI
ul. Prądzyńskiego 12/14
01-222 Warszawa
Strona wystawy: zielentozycie.pl
Data publikacji: 13.08.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»