Wehikuł Przestrzeni - sesja naukowa
Celem sesji jest konfrontacja wiedzy, poglądów i stanowisk dotyczących zagadnień związanych z kształtowaniem szeroko rozumianej przestrzeni w XXI wieku.
Czym jest przestrzeń? To jedno z fundamentalnych pytań stawianych przez kolejne pokolenia artystów i badaczy, które będzie nam stale towarzyszyć. Wychodząc od wskazania różnic w postawach artystów teatru wobec tekstów dramatycznych, poprzez wyróżnienie najważniejszych formalnych koncepcji przestrzeni scenicznych, skierujemy refleksję w stronę idei kształtowania przestrzeni użytkowej.
Śledząc zależności i wzajemne wpływy, będziemy zmierzać do wyznaczenia różnic między teatrem a architekturą. Jednocześnie, stawiając pytania o granice pomiędzy dziedzinami, zdefiniujemy ich charakterystyczne cechy. Założeniem sesji jest rozwinięcie historycznej refleksji o wnioski dotyczące specyfiki współczesnych projektów architektonicznych korzystających ze środków formalnych i ideowych wypracowanych w przestrzeni teatru.
Koordynator projektu: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk
BLOKI TEMATYCZNE:
15.04.2016
• Przestrzeń dramatyczna
Ewolucja metodologii odczytania tekstu dramatycznego. Wystąpienia na temat interpretacji i znaczenia utworu dramatycznego oraz idei przestrzeni w teatrze autorskim. Referaty poświęcone źródłom pojmowania sztuki jako wehikułu w tradycji polskiej awangardy oraz charakteryzujące współczesne teksty pisane dla teatru, ukazujące formę ich uczestnictwa w problematyce społecznej.
• Idee przestrzeni teatru
Wystąpienia na temat rozwoju przestrzeni teatru tworzonego poza pudłem scenicznym. Wskazanie kierunków rozwoju polskiej scenografii począwszy od dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektów i wpływu ich koncepcji na definicję przestrzeni scenicznej. Charakterystyka takich pojęć jak: teatr architektoniczny i teatr słowa, mobil do grania, teatr. Problematyka zakresu uczestnictwa w spektaklu i roli widza wpisanego w przestrzeń gry.
16.04.2016
• Konteksty architektury
Wystąpienia poświęcone realizacjom i projektom architektonicznym. Omówienie idei formalnych i założeń ich funkcjonowania w przestrzeni społecznej. Przykłady wykorzystywania w formie kontekstów historycznych, a także nadbudowywania znaczeń w infrastrukturze miasta.
Spotkanie z kuratorami i zespołem twórców Post-Apocalypsis :
Kuratorka: Agnieszką Jelewska, projektant przestrzeni: Jerzy Gurawski i ARPA (Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego), experience designer: Michał Krawczak, sound designer: Rafał Zapała, interaction designer: Paweł Janicki, interactive system engineer: Michał Cichy, producent wykonawczy: Anna Galas-Kosil (Instytut Teatralny), koordynator: Edyta Zielnik (Instytut Teatralny).
Organizatorzy :
Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach
15 kwietnia – 16 kwietnia od godziny 10 do 18
Muzeum Śląskie
T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
Więcej informacji:
Strona wydarzenia:
Data publikacji: 25.03.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»