Spotkanie z Adolfem Krischanitzem, architektem pawilonu Muzeum nad Wisłą
fot. Wizualizacja pawilonu Muzeum nad Wisłą projektu Adolfa Krischanitza / materiały prasowe organizatora
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Adolfem Krischanitzem, architektem tymczasowego pawilonu wystawowego dla Muzeum nad Wisłą.
W marcu 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zainauguruje działalność tymczasowego pawilonu wystawowego nad Wisłą zaprojektowanego przez wybitnego austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Pawilon będzie działać na Powiślu do otwarcia docelowej siedziby Muzeum na placu Defilad w 2020 roku.
Adolf Krischanitz w swoim dorobku ma liczne projekty obiektów wystawienniczych, począwszy od rozbudowy wiedeńskiej Secesji, projektów budynków Kunsthalle w Wiedniu i w Krems, po renowację i rozbudowę wiedeńskiego 21er Haus. Podczas spotkania w Warszawie architekt opowie o projektowaniu przestrzeni dla sztuki. Rozmowę poprowadzi architekt Jan Strumiłło.
Pawilon, w którym Muzeum organizować będzie wystawy i wydarzenia towarzyszące, został zaprojektowany jako budowla przenośna, drewniana, do kilkukrotnego wykorzystania. Pierwszą lokalizacją obiektu była działka po enerdowskim Pałacu Republiki w samym centrum Berlina, gdzie w latach 2008-2010 w pawilonie działało Temporäre Kunsthalle – instytucja prezentująca najnowsze zjawiska w sztuce. Czasowe ograniczenie narzucone pawilonowi wystawowemu w Berlinie znalazło swój odpowiednik w przemyślanej, klarownej architekturze Krischanitza. Centralnymi tematami projektu są możliwość szybkich przekształceń, elastyczność i funkcjonalność. Sala wystawowa w pawilonie ma 600 metrów kwadratowych powierzchni, sztuka znajdzie się także na zewnątrz – architekt oddał elewacje budynku we władanie artystom.
Podczas spotkania z architektem zostanie ogłoszony harmonogram konkursu na projekt artystyczny elewacji tymczasowej siedziby Muzeum nad Wisłą, położonej na przedłużeniu ulicy Lipowej, na skwerze Cubryny, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.
Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Muzeum Sztuki Nowoczesnej planuje przez swoją działalność programową wzbogacić Powiśle o nowe miejsce spotkań dla warszawiaków i gości stolicy.
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
2 czerwca o godzinie 18:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa
Więcej o wydarzeniu:
Wizualizacje skali i lokalizacji przyszłego Muzeum nad Wisłą:
Data publikacji: 23.05.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»