Między domem a światem, okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności
Muzeum Historycznego Miasta Gdańska prezentuje na wystawie wyniki najnowszych odkryć i badań dotyczących okien w Gdańsku od czasów średniowiecza do współczesnych.
Jeśli Gdańsk był OKNEM NA ŚWIAT to jakie były jego okna? Czy ich forma, dekoracja, oszklenie były typowe na tle okien na Pomorzu, w Polsce i Europie, czy też unikatowe?
Tego widzowie dowiedzą się z naszej wystawy. Na ekspozycji pokazane zostaną zupełnie dotąd nieznane detale okien: najdawniejsze szybki i ołowiane listwy do ich łączenia odkopane przez archeologów, dekoracyjne rzeźbione i złocone słupki renesansowe i barokowe czy bogato zdobione okucia. Prezentowane też będą narzędzia stolarskie oraz służące do wytwarzania szkła historycznego – tak jak po dzień dzisiejszy wykonuje się w hucie Jasło. Obiektom towarzyszyć będą plansze z opisami w dwóch językach oraz w części graficznej rysunki i wizualizacje dawnych okien. Ekspozycja skonstruowana jest chronologicznie (od średniowiecza po czasy współczesne) w trzech salach wystawowych na II piętrze Domu Uphagena. Na parterze natomiast, w pomieszczeniu dawnego Kantorku, prezentowana jest problematyka konserwatorska historycznych okien. Znajdzie się tam również „kącik” dla dzieci, gdzie będą mogły narysować swoje ulubione okno.
Powszechne opinie panujące na temat historycznej stolarki okiennej często są błędne. Jako przykład wskazać można średniowieczne szybki okienne, czy były one grube, matowe i mało przejrzyste? Zachowane przykłady poświadczają, że nie! Czy ramy okienne zawsze malowano na biało? Nie, malowano je w zależności od historycznego okresu w różnych kolorach! Podobna sytuacja panuje obecnie. Przecież okna współczesne nie tylko mają nam zapewnić odpowiednią temperaturę i ciszę w domach. Mogą być także ozdobą budynków.
Wystawa powinna uświadomić także mieszkańcom historycznych budynków (na przykład dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych domów), że dawna, zabytkowa stolarka ma swoją wartość, często zbyt pochopnie jest ona usuwana i niszczona.
Pokazany na wystawie materiał ma wzbogacić wiedzę zarówno miłośników dawnych wieków, zainteresowanych historią Gdańska i Pomorza, turystów, oraz specjalistów. Projektantom i konserwatorom zabytków może pomóc w prawidłowym planowaniu prac konserwatorskich w zabytkach architektury. Chcemy zainteresować tematyką wystawy także producentów stolarki okiennej.
Wystawę można oglądać do 30 listopada 2016 roku w Domu Uphagena, w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Z kolei 23 lipca 2016 r. o godzinie 12:00 w Domu Uphagena odbędzie się specjalny pokaz średniowiecznego szklenia okien techniką witrażową. Wejście na wydarzenie w cenie biletu wstępu do Muzeum.
Źródło: mhmg.pl
Data publikacji: 21.07.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»