Rozstrzygnięcie konkursu koncepcji Parku Zakrzówek w Krakowie
Wyniki międzynarodowego konkursu urbanistyczno-architektonicznego na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku Zakrzówek w Krakowie. Sąd Konkursowy oceniając bardzo wysoko poziom wielu złożonych prac oraz bogactwo dostarczonego przez konkurs materiału koncepcyjnego uznał jednak, że żadna z prac nie odpowiada w pełni na sformułowane w warunkach wymagania.
Stąd postanowiono nie przyznać I nagrody.
II nagrodę przyznano zespołowi autorskiemu:
Aldona Kret
Katarzyna Elwart
Katarzyna Janicka
Alina Ziemiańska
Weronika Jaworska
W uzasadnieniu czytamy: Praca zwraca uwagę konsekwencją idei i spójnością rozwiązania poszczególnych elementów założenia, począwszy od skali urbanistycznej, poprzez architektoniczną, aż do detalu. Wszystkie budynki na terenie objętym konkursem są formami interesującymi architektonicznie, jednocześnie harmonijnie wpisanymi w teren i minimalizującymi stopień ingerencji w krajobraz. W odniesieniu do powyższego, obawy budzą jednak zastosowane materiały elewacyjne, również wymagające większego zharmonizowania z kolorytem krajobrazu. Sąd konkursowy podkreśla dobre rozwiązanie miejsca dla plażowiczów w obrębie zbiornika po południowej stronie oraz związanego z nim ciągu basenów. Sugeruje się „zmiękczenie” układu ścieżek (zmiana na bardziej organiczne), jak również dostosowanie szerokości do docelowego natężenia ruchu pieszego i rowerowego (we fragmentach ewentualne rozdzielenie ścieżek rowerowych od pieszych).
Walorem pracy jest różnorodność funkcji zaprojektowanych w obrębie strefy wejściowej parku w jego południowo-wschodnim narożniku. Należałoby rozważyć jednak konieczność zmiany funkcji dużego skate-parku na elementy sportowe o mniejszej uciążliwości akustycznej. Sąd konkursowy zauważa konsekwencję i spójność projektu detalu urbanistycznego, choć koniecznym byłoby doprecyzowanie elementów małej architektury ze względu na ich zbyt miejski (dominujący) charakter – tak, by w sposób bardziej harmonijny wpisały się w kontekst miejsca. Sąd konkursowy dostrzega również wskazane w projekcie rozwiązania proekologiczne, lecz ze względu na ich eksperymentalny charakter należy rozważyć także inne rozwiązania techniczne (np. pompy ciepła).
III NAGRODA została przyznana równorzędnie (po 50 000 zł brutto)
Zespół autorski:
Zuzanna Szpocińska
Tomasz Marciniewicz
Aleksandra Boniecka
Karolina Kayzer
Bogdan Dąbrowski
W uzasadnieniu czytamy: Ważnym elementem projektu jest główna ścieżka dydaktyczna wokół całego zalewu, która w intencji autorów stanowić ma „kręgosłup” założenia parkowego. Prowadzona w sposób miękki, wiedzie przez najbardziej wartościowe miejsca, nie naruszając roślinności. Jako pozytyw pracy sąd konkursowy uznaje przyjętą zasadę podniesienia konstrukcji, zarówno w odniesieniu do obiektów architektonicznych, jak i głównej ścieżki spacerowej, co minimalizować ma – w autorskim założeniu – ingerencję w teren (oraz umożliwić migrację zwierząt). Użycie jako głównego materiału drewna, zarówno w budynkach jak i ciągach pieszych (a także naturalnego kamienia wapiennego w budynku sportów wodnych), pozwala harmonijnie wkomponować całość założenia w krajobraz.
Uwagę zwracają subtelne rozwiązania architektoniczne, szczególnie wkomponowanie budynku pawilonu strefy sportów wodnych w skalną ścianę zbiornika zalewu. Sąd konkursowy zaleca jednak rozważenie zmiany materiału zastosowanego w detalach urbanistycznych (corten) i konsekwentne zastosowanie tam drewna, a także modyfikację elementów małej architektury. Za pozytywne uznaje się wskazanie wielu punktów widokowych poprzez zaprojektowanie tarasów. Jednocześnie obawy budzi zbyt geometryczny układ ciągów po stronie wschodniej ul. Wyłom. Mankamentem pracy wydaje się być zbytnie zbliżenie polany rekreacyjnej do miejsca przeznaczonego dla obserwacji gatunków chronionych (w centralnej części parku).
i równorzędnie zespół autorski:
Maciej Siuda
Marta Tomasiak
W uzasadnieniu: Autorzy prezentują swoją koncepcję jako „długofalowy proces przekształceń dzięki którym ekosystem może adaptować się do zachodzących zmian ... i rozwijać”. Podkreślenia wymaga czytelne rozdzielenie terenów o zróżnicowanym charakterze użytkowania przy jednoczesnym swobodnym prowadzeniu ścieżek. Za dobrą decyzję uznaje się zasadę rozczłonkowania brył we wszystkich zaproponowanych obiektach, natomiast Sąd Konkursowy uznał za dyskusyjne zbytnie zróżnicowanie wysokości brył.
Za wątpliwą uznaje się lokalizację budynku restauracji, a jednocześnie interesujący jest sposób prowadzenia ścieżki pomiędzy restauracją a kąpieliskiem, wzdłuż krawędzi zbiornika. Za pozytywne sąd konkursowy uznaje czytelne wydzielenie basenów o różnej intensywności użytkowania (oraz oddzielenie basenu wyczynowego). Wskazuje się na staranne rozwiązanie elementów małej architektury o różnorodnym zastosowaniu i lapidarnych formach.
Interesująca jest idea ogrodu społecznościowego jako jednego z elementów programu funkcjonalnego, chociaż jego lokalizacja może budzić wątpliwości. W opinii sądu konkursowego zwraca uwagę staranne opracowanie całości, a jednocześnie praca zaświadcza o ekologicznej wrażliwości autorów.
WYRÓŻNIENIE (20 000 zł brutto)
Zespół autorski:
Agnieszka Duda
Wojciech Kawalec
Laura Klimczak
Sebastian Kochel
Jan Kocieniewski
Miłosz Zieliński
W uzasadnieniu: Na uwagę zasługuje dogłębna, wielowątkowa analiza krajobrazowa w skali lokalnej i ponadlokalnej.
W opinii sądu konkursowego w zaproponowanym układzie ścieżek odnaleźć można szczególną wrażliwość autorów na walory naturalne terenu (w tym uwarunkowania przyrodnicze). Sąd konkursowy krytycznie ocenił zbyt „agresywny” charakter architektury centrum edukacji ekologicznej. Za pozytywne natomiast uznaje wykorzystanie dachu punktu obsługi kąpieliska z kawiarnią jako kolejnego punktu widokowego.
Wątpliwość budzi usytuowanie kąpieliska. Połączenie przystani wodnej z kąpieliskiem rodzinnym może skutkować uciążliwością dla obu grup użytkowników. Sposób rozwiązania detali urbanistycznych z zastosowaniem materiałów stalowych wymagałby analizy. Dysonansem w spójnie zaprojektowanych elementach małej architektury jest jednak właśnie zastosowany materiał - stal.
Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie
www.sarp.krakow.pl
Data publikacji: 16.09.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»