SUKCES PROGRAMÓW FUNDACJI im. STEFANA KURYŁOWICZA W 2016 roku
Rok 2016 dla Fundacji im. Stefana Kuryłowicza to przede wszystkim olbrzymi sukces pierwszej edycji Stypendium PRAKTYKA. Nowy program Fundacji, będący uzupełnieniem dla Konkursu TEORIA, udowodni, jak bardzo potrzebna jest dzisiaj świeżość spojrzenia na architekturę i wsparcie zdolnych architektów.
Dwa finałowe projekty tego programu znalazły wsparcie finansowe i administracyjne, i mają szansę na realizację. 14 grudnia tego roku Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło konkurs na realizację „Kładki na Pragę”, która była częścią zgłoszonego przez Małgorzatę Dembowską pomysłu rewitalizacji ulicy Okrzei. W lipcu z kolei wsparcie ze środków budżetu partycypacyjnego otrzymał zwycięski projekt „Hydrofun” autorstwa Brygidy Zawadzkiej i Duong Vu Honga, którzy postanowili przywrócić lokalnym społecznościom opuszczone hydrofornie. W ramach projektu zrewitalizowana zostanie hydrofornia przy ul. Gębińskiej na warszawskich Bielanach.
Stypendium PRAKTYKA 2015 zostało w mijającym roku nominowane do prestiżowej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy.
W tym roku organizatorzy rozszerzyli formułę Stypendium. Do Stypendium PRAKTYKA 2016 można było zgłaszać pomysły na projekty zmieniające dowolne miejsce w Polsce. W finałowej trójce znalazły się projekty zagospodarowania niewykorzystanych zabudowań garażowych we Wrocławiu autorstwa Michała Bali, organizacji życia lokalnej społeczności wokół zapomnianych, śląskich króliczoków (komórek na króliki, stawianych prowizorycznie w podwórkach bloków), autorstwa Magdaleny Orzeł, a także pomysł na zrewitalizowanie zadaszenia parkingu, rozpiętego między dwoma olbrzymimi blokami w Sosnowcu. Ten ostatni, „Dach nasz pospolity”, autorstwa Przemysława Chimczaka i Macieja Warota, został uznany za najlepszy i zwyciężył w drugiej edycji Stypendium PRAKTYKA.
Olbrzymi plac nad podziemnym parkingiem, który laureaci postanowili odzyskać, zajmuje 9,500 m2 i jest podwórkiem dla niemal 3.000 osób mieszkających w okalających go blokach. Jest to powierzchnia, która pomieści zarówno wrocławski ratusz, jak i stołeczny Plac Zamkowy. Znajdzie się tu miejsce na małą architekturę w duchu „architektury dachowej”, place zielone i drzewa, przestrzenie aktywności ruchowej i centralny plac, stanowiący miejsce spotkań. „Dach nasz pospolity” ma integrować wszystkie grupy społeczne, zamieszkujące obie Superjednostki. Wszystkie elementy pomysłu doprecyzowywane są w konsultacjach społecznych prowadzonych z mieszkańcami. Szczegóły projektu można śledzić na stronie: http://dachnaszpospolity.pl
„Dach nasz pospolity” to projekt niebywale odważny. Rozmach pomysłu połączony został z dobrym rozeznaniem warunków lokalowych już na wczesnym etapie, co jest niezbędne przy ewentualnej realizacji. Skala projektu jest ambitna a jego założenia bliskie wartościom, które przyświecały Stefanowi Kuryłowiczowi, patronowi Stypendium. – czytamy w uzasadnieniu Jury.
W Jury Stypendium PRAKTYKA 2016 zasiadają: Piotr Kuczyński, Przemo Łukasik, Michał Mioduszewski, Jakub Wacławek (przewodniczący), Aleksandra Wasilkowska oraz Maciej Zawadzki.
---
Laureatem Konkursu TEORIA, promującego najciekawsze teksty poświęcone relacji architektury i kultury, został Michał Żyła. Jego praca „Język i rzeczywistość architektury” wychodzi poza stricte branżowy obszar zainteresowań: jest połączeniem perspektywy architektonicznej z filozofią (autor studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim) i socjologią.
Jury, w składzie: Ewa P. Porębska (przewodnicząca), Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska i Marta Urbańska, doceniło szerokie horyzonty i umiejętne łączenie różnych dyskursów.
Praca jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej. Autor przedstawia refleksje na temat zachodniego i wschodniego rozumienia relacji natury i kultury, w tym architektury. Zarazem podnosi wartość realistycznych, stosownych i skromnych, lecz skutecznych ingerencji architektonicznych. Zaletą tekstu jest umiejętność klarownego przedstawienia problemu za pomocą modeli. – czytamy w uzasadnieniu.
Praca zostanie wydana w formie dwujęzycznej, papierowej publikacji w marcu 2017 roku nakładem Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Dołączy do serii tekstów, które ukazały się do tej pory w ramach Konkursu TEORIA: „Fenomen miejsc biesiadnych w Polsce. Kultura popularna i kultura wysoka przy jednym stole” Anny Lorens (Konkurs TEORIA 2013), „Język kultury szklanej architektury” Macieja Żołnierczuka (Konkurs TEORIA 2014) oraz „Model przeplotu: strategia dla miast w epoce sieci” Piotra Kamińskiego (Konkurs TEORIA 2015).
Każda edycja programów Fundacji kończy się wykładem „Od wizji do projektu”. Przed wykładem, wygłaszanym przez gwiazdy światowej architektury, laureaci prezentują publiczności ostateczny kształt zgłoszonych pomysłów i przybliżają tezy prac.
Zwieńczeniem tegorocznej edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA będzie wykład Jette Hopp, architektki związanej z jedną z najlepiej rozpoznawalnych pracowni na świecie – Snøhetta. Wykład z cyklu „Od wizji do projektu” odbędzie się 27 marca 2017 r. w Wola Center w Warszawie przy ulicy Przyokopowej 33, będzie zarazem inauguracją następnej edycji programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
Więcej szczegółów: www.fundacja-sk.pl
Data publikacji: 28.12.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»