Wernisaż w przestrzeni równoległej
„Przestrzeń równoległa” – pod takim hasłem przez dwa tygodnie trwały wakacyjne warsztaty dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, podczas których młodzi artyści starali się – dzięki sztuce – ożywić zaniedbany teren w centrum miasta. W najbliższy piątek będzie można sprawdzić, jak im poszło, i porozmawiać z twórcami o ich dziełach.
Start wernisażu punktualnie o 19.30 (piątek, 30 czerwca).
Pomysłodawcami inicjatywy są firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
– Zdecydowaliśmy się zaprosić młodych krakowskich artystów, aby wzięli na warsztat fragment w centrum miasta, pozbawiony dotąd wyraźnej tożsamości – opowiada Ewa Koziana ze Skanska Property Poland. I dodaje, że nikt nie zrobi tego lepiej niż młodzi krakowscy artyści, którzy znają swoje miasto i nie czują żadnych ograniczeń.
Opiekunem warsztatów jest Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Pomocą merytoryczną uczestnikom projektu służyć będą także pracownicy Akademii oraz zespół Skanska. Do inicjatywy przystąpiło czternastu studentów z trzech wydziałów ASP: Rzeźby, Architektury Wnętrz i Intermediów, którzy przez dwa tygodnie pracowali w miasteczku warsztatowym zlokalizowanym pod estakadą w ciągu al. 29 Listopada, na styku z ul. Pawią.
– „Przestrzeń równoległa” rzuca nowe światło na te obszary przestrzeni miejskiej, które na co dzień pozostają niezauważone, a jednak znajdują się tuż obok nas. Młodzi twórcy mogli, często po raz pierwszy, pracować w formule site specific, zakładającej ścisły związek artysty i jego dzieła z kontekstem, w jakim powstaje – opowiada Artur Wabik, zapraszając mieszkańców Krakowa na wernisaż, podczas którego artyści opowiedzą o swoich dziełach. Start w piątek, 30 czerwca, o godz. 19.30.
Organizatorem warsztatów jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla we współpracy z Wydziałem Rozwoju UMK, firmą Skanska oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Honorowy patronat nad imprezą objął JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz.
Więcej informacji na : https://www.facebook.com/high5ivedlakrakowa/
Data publikacji: 28.06.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»