Nabytki 2017 - Kolekcja Sztuki Współczesnej
fot. materiały prasowe organizatora
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza na pokaz prac Kolekcji Sztuki Współczesnej "Nabytki 2017'. Prace można oglądać do 12 listopada 2017 r. w Muzeum Fotografii w Krakowie. Jest to pierwszy z czterech zaplanowanych pokazów. Na pokazie zaprezentowane zostaną prace następujących artystów: Tomasz Saciłowski, Szymon Rogiński, Mikołaj Długosz.
Tomasz Saciłowski - Punktem wyjścia prac Tomasza Saciłowskiego jest zainteresowanie technologią D2T2 czyli Dry Diffusion Thermal Transfer stosowanej w fotokioskach, a dokładnie wykorzystanie odpadów po tym procesie czyli zużytej trójkolorowej taśmy CMYO, która jest właściwie śladem po zdjęciach. Przezroczysta taśma służy artyście jako diapozytyw, z którego następnie drukowane jest powiększenie. Wychodząc od skomplikowanych, wręcz hermetycznych zagadnień fotochemicznych, Saciłowski dochodzi do refleksji estetycznych. Tworzy niezwykle intensywne wizualnie i estetyczne obrazy, niekiedy figuralne duchy/powidoki pierwotnych zdjęć, niekiedy czysto abstrakcyjne kompozycje, prowadząc intrygującą grę z tradycją malarstwa nowoczesnego.
Szymon Rogiński - Interesującym rozwinięciem formuły fotografii dokumentalnej i krajobrazowej jest sposób obserwacji i uwieczniania rzeczywistości przez Szymona Rogińskiego. W cyklu „UFO”, podobnie jak innych cyklach tego autora, które wydają się być bezosobowymi rejestracjami przestrzeni miejskich, podmiejskich, industrialnych i postindustrialnych, często wyłaniających się z ciemności nocy, nie mamy do czynienia z Polską „w ogóle” lecz Polską widzianą i interpretowaną przez Szymona Rogińskiego.
Mikołaj Długosz - Kategoria piękna jest jednym z zagadnień interesujących pracującego na materiale znalezionym Mikołaja Długosza. Seria „Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać” anektująca widokówki z lat 70. i 80. XX analizuje socjalistyczną wariacją na temat „ładnych widoków. O ile en cykl skupia się na obrazach tworzonych z dużą świadomością estetyczną, o tyle kolejny projekt - „Real Foto”, jest eksploracją tzw. „ikonosfery hand made”, która w ostatnich latach coraz śmielej, bez dawnych kompleksów, zaczyna wdzierać się do oficjalnego obiegu obrazów. Mikołaj Długosz wykorzystał w tym cyklu autentyczne zdjęcia znalezione na portalu Allegro. Fotografie powstałe w celach czysto informacyjnych, jako wizualizacja sprzedawanego towaru, stają się pretekstem do refleksji nad ewolucją obrazu i jego roli we współczesnym społeczeństwie.
Data publikacji: 9.11.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»