Wyniki konkursu studenckiego na pracę magisterską z zastosowaniem miedzi i jej stopów
Magdalena Tomzik ciekawym projektem centrum rzemieślniczego w parku przemysłowym w Częstochowie wygrała konkurs dla studentów zorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i Europejski Instytut Miedzi. Zdolne architektki zdominowały podium i podzielą się nagrodami o łącznej wartości 5 tys. złotych.
Konkurs „Najlepsza praca magisterska z zastosowaniem miedzi lub jej stopów” skierowano do studentów ostatniego roku studiów wrocławskiego wydziału architektury. Można było zgłaszać do niego projekty obiektów, w których możliwe byłoby zastosowanie tego wyjątkowego i bardzo plastycznego metalu, bądź jego stopów – np. na elewacjach, dachach czy w formie różnych architektonicznych detali.
- Zależało nam, aby przypominać i podkreślać niezwykłą urodę miedzi i jej wszechstronne zastosowania, to przecież materiał ceniony w architekturze od stuleci - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. – Cieszy fakt, że we wszystkich wyróżnionych projektach jest ona wykorzystana z niezwykłą pomysłowością, ale jednocześnie z dojrzałością i szacunkiem.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:
1. nagroda dla Magdaleny Tomzik
za pracę „Sztuka z fabryki, centrum rzemieślnicze w parku przemysłowym w Częstochowie”.
Jury konkursowe w podsumowaniu podkreślało, że „to udana próba zastosowania miedzi w budynku przemysłowym. Miedź została użyta bezpretensjonalnie, adekwatnie do sytuacji, np. poprzez zastosowanie transparentnych elementów z miedzi pozwalających na otwarcie wnętrz na otoczenie. Proste rozwiązania architektoniczne są możliwe do realizacji. Projekt jest ważny lokalnie i regionalnie. Na podkreślenie zasługuje spójność i konsekwencja całości.”
2. nagroda - dla Natalii Kapek
za pracę „Wielofunkcyjny zespół usługowy Poznań – Stawna”
W uzasadnieniu czytamy, że ta praca to „prawidłowa i powściągliwa próba zastosowania miedzi w obiekcie centrotwórczym w kontekście staromiejskiej zabudowy. Praca zaprezentowana jest w sposób atrakcyjny wizualnie i charakteryzuje się dojrzałym warsztatem projektowym”.
Dwa równorzędne wyróżnienia
dla Anny Stęplewskiej za pracę „Ośrodek Apiterapii w Przemkowie”
oraz Magdaleny Zielińskiej za pracę „Elewator Wrocławski Kompleks Muzyczny”
W pierwszym przypadku komisja konkursowa oceniła pracę jako „udaną próbę podjęcia ciekawego i ekologicznie ważnego tematu z wykorzystaniem miedzi. Adekwatnie do przyjętej koncepcji zastosowany materiał oraz delikatna struktura detalu w kolorze w formie plastra miodu. Wnętrze jest konsekwencją rozwiązania elewacji”. Natomiast o drugim jurorzy napisali w uzasadnieniu tak: „Powściągliwa forma poprawnie wpisana w kontekst. Zastosowanie elewacji z użyciem miedzi podkreśla publiczny charakter budynku i na zasadzie kontrastu tworzy prawidłowe relacje z otoczeniem”.
Dla nagrodzonych projektów przewidziano nagrody pieniężne – łączna ich pula to 5000 zł. Dodatkowo autorki zwycięskich prac otrzymają okolicznościowe statuetki.
***
Europejski Instytut Miedzi (EIM) www.instytutmiedzi.pl działa w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska i medycyna. Realizowane przez Europejski Instytut Miedzi projekty są koordynowane i współfinansowane przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku. Działalność Instytutu oparta jest na przekonaniu, że miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia.
Data publikacji: 16.11.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»