Wykład "Dekada luksusu" - PRL i hotele w latach 70-tych
W ramach cyklu wydarzeń towarzyszących ekspozycji "Odwilż 56 – Cracovia 65" Instytut Architektury zaprasza na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowe w Krakowie ds. naukowych, pt. "Dekada luksusu – PRL i hotele w latach 70.", który odbędzie się we wtorek 16 stycznia 2018 r. w FORUM Designu w Krakowie.
Hotel Cracovia symbolizować miał nowy okres w rozwoju miasta już w czasach "małej stabilizacji", kiedy to dawna stolica Polski zyskała nowe oblicze, tym razem ukształtowane przez architekturę późnego modernizmu, odległą od nowohuckiego socrealizmu, który nigdy nie został wprowadzony do historycznych dzielnic w centrum. (...) Powstanie hotelu Cracovia miało jednak nie tylko krakowski wymiar. Inwestycję tę można potraktować jako zapowiedź szerszej zmiany, do jakiej miało dojść w kolejnej dekadzie w całym kraju. Jej charakterystyczną cechą była kontrolowana dystrybucja luksusu i nowoczesności, mających świadczyć o rozwoju kraju i dobrobycie, jaki zapewniał masom ustrój socjalistyczny" - prof. dr hab. Andrzej Szczerski, "Nowe dziedzictwo. Hotel Cracovia, czyli muzeum designu i architektury w Krakowie" ("Światowid" 4/2017).
prof. dr hab. Andrzej Szczerski - zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych, historyk sztuki i kurator, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UJ. Wykładał także na Goethe-Universität we Frankfurcie na Menem (2003) i na University of St Andrews w Wielkiej Brytanii (2004). Od 2009 r. Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Autor publikacji poświęconych sztuce XX wieku i sztuce współczesnej, w tym książek Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900 (Kraków 2002) i Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939 (Łódź 2010). Redaktor serii Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej (Kraków: Dodo Editor, od 2013), ostatnio opublikował Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku (Kraków: Dodo Editor, 2015).Współautor wystawy „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie w 2009 r oraz kurator wystawy „Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany” w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2010 roku i "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2017 roku.
Data publikacji: 14.01.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»