Spotkanie wokół książki "Architektura w mieście"
fot. materiały prasowe organizatora; okładka książki, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk
Co możemy jeszcze wyczytać z historii architektury polskich miasta w XIX wieku? Jak wyglądała kwestia mieszkaniowa w czasach Królestwa Polskiego? Co o Krakowie mówiła architektura oświaty publicznej na początku XX wieku? Na te pytania poznamy odpowiedź już dziś w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie podczas promocji książki "Architektura w mieście, architektura dla miasta: społeczne i kulturowe aspekty funkcjonowania architektury na ziemiach polskich 1815-1914".
Spotkanie odbędzie dzisiaj, tj. 27 marca o godz. 16.00 w MCK w Krakowie.
W trakcie spotkania zostaną wygłoszone następujące referaty, przybliżające tematykę tomu i mające stanowić punkt wyjścia do dalszej dyskusji:
- dr Kamil Śmiechowski (Instytut Historii UŁ): „Kwestia mieszkaniowa w Królestwie Polskim na początku XX wieku jako zagadnienie polityczne"
- mgr Kamila Twardowska (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa/ Instytut Historii Sztuki UJ): „Co o mieście mówią szkoły? Architektura oświaty publicznej w Krakowie w latach 1900-1914"
- dr Aleksander Łupienko (IH PAN): „Widzialne i niewidzialne zagrożenia. Higiena publiczna a miasto w Królestwie Polskim i Galicji (1815-1914)"
- dr Mikołaj Getka-Kenig (IHS UJ): Pomniki publiczne a problemy społeczne ziem polskich w XIX wieku - przypadek Kopca Kościuszki
Celem publikacji „Architektura w mieście, architektura dla miasta" jest z jednej strony otwarcie dotychczasowej historii architektury, zdominowanej przez spojrzenie formalistyczne, na problemy społeczne, jak również przybliżenie historykom społecznym zagadnień architektonicznych.
Książka jest zbiorową monografią pod redakcją dr. Mikołaja Getki-Keniga (IHS UJ) i dr. Aleksandra Łupienki (IH PAN), na którą składa się kilkanaście rozpraw różnych badaczy. Książka ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Źródło: MCK Kraków
Data publikacji: 27.03.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»