Dizajn w Kato - Dizajn i zrównoważony rozwój
fot. materiały prasowe organizatora
Już dziś w KATO odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Dizajn w Kato". Tematem dzisiejszej debaty będzie zrównoważony rozwój w kontekście projektowania. Gośćmi debaty będą architekci, projektanci i urbaniści.
Wydarzenie odbędzie się dzisiaj, tj. 28 marca 20 roku o godzinie 18:00 w Katowicach. Miejsce: KATO, ul. Mariacka 13, 40-014 Katowice.
Przyjęło się już, że dizajn jest wszędzie, jednak wciąż pokutuje myślenie, że otaczające nas przedmioty powinny być „dizajnerskie”, tzn. atrakcyjne wizualnie i porządane. Tak rozumiane projektowanie jest powierzchowne i ma szkodliwy wydźwięk. Na szczęście dyskurs o projektowaniu jako narzędziu realnej zmiany przybiera na sile, a kolejne miasta i regiony wskazują na dizajn jako istotny element strategii rozwoju. Coraz częściej narzędzia i metody pracy projektowej wykorzystuje się w celu poprawiania jakości życia. Istota projektowania opiera się na zrozumieniu oraz kształtowaniu zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości.
John Thackara, analizując ten problem, podkreśla, że jedyną drogą do dobrej przyszłości naszego świata, wręcz warunkiem niezbędnym dla istnienia życia na Ziemi, jest zrównoważony rozwój, który nie jest związany z konkretnym rynkiem, „przestrzenią” ani z jakąkolwiek dziedziną projektową. Czym on jest w kontekście projektowania? Jaka odpowiedzialność spoczywa na projektantach i w jakich obszarach jest ich kluczowa rola? Czy możemy mówić o praktykowaniu idei zrównoważonego rozwoju w Katowicach, na Śląsku, w Polsce?
Goście debaty:
Czesława Frejlich - wykładowczyni na krakowskiej i warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa. W latach 2001–2016 redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D. Kuratorka wystaw i autorka publikacji poświęconych wzornictwu.
Sylwia Widzisz-Pronobis - architektka i urbanistka, animatorka kultury, animatorka społeczna, aktywistka miejska szukająca zrównoważonych rozwiązań dla miast i wsi. Współprowadzi pracownię architektoniczną Pronobis Studio i angażuje się w projekty społeczne. We wszystkich swoich działaniach stara się angażować społeczność lokalną, szczególnie, gdy dotyczą one przestrzeni publicznej.
Grzegorz Pronobis -architekt IARP i urbanista, animator kultury. Właściciel pracowni architektonicznej Pronobis Studio. Doświadczenie w koordynacji zespołów interdyscyplinarnych w projektowaniu architektonicznym wykorzystuje w działalności społecznej, w której dodatkowo angażuje do działań projektowych dzieci i młodzież.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 28.03.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»