OGŁOSZENIE WYNIKÓW Konkursu Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU 2018
W tym roku dziewiętnaście uczelni architektonicznych z całego kraju zgłosiło do Nagrody 99 prac dyplomowych, z których zgodnie z Regulaminem Jury nominowało do finału Konkursu 25 prac. W wyniku obrad i głosowania Jury postanowiło przyznać Nagrodę Główna oraz sześć równorzędnych wyróżnień. Równocześnie z puli pieniężnej Konkursu Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” Edycja 2018, wynoszącej 10.000 PLN, Jury przyznało Nagrodzie wartość pieniężną 4.000 PLN oraz wszystkim Wyróżnieniom wartość pieniężną po 1.000 PLN.
Dnia 06 kwietnia, 2018r. w Gmachu Głównym (dziedziniec Fahrenheita) Politechniki Gdańskiej, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody oraz Wyróżnień i Nominacji w Konkursie Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU 2018 na najlepszy dyplom, dla absolwenta, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskiej uczelni architektonicznej. Wszystkie 25 prac, które były nominowane do finału Konkursu zostało zaprezentowanych w ramach wystawy pokonkursowej.
I. NAGRODA im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku 2018
autor: mgr inż. arch. Michalina FRĄTCZAK
temat: NA SKRAJU. ROZBUDOWA I ADAPTACJA SANKTUARIUM ORAZ DOMU PIELGRZYMA NA MIEJSCE WYCISZENIA. PRZYLĄDEK ESPICHEL, PORTUGALIA
POLITECHNIKA GDAŃSKA
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem promotora inż. PG, dr inż. inż. arch. Jakuba SZCZEPAŃSKIEGO.
Nagrodę przyznano za:
Odważne podjęcie wyzwania do ratowania dziedzictwa materialnego i duchowego Europy. Autorka, z dużą wrażliwością, odkrywa potencjał XVI – wiecznego zespołu sakralnego osadzonego w surowym, portugalskim krajobrazie, jako miejsca, które ma szansę przywracać równowagę zagubionemu człowiekowi wieku informacji. Proponuje dyskretną architekturę ujawniającą wartość tego, co zastane i wprowadzającą równocześnie to, co niezbędne by podtrzymać ciągle tlące się tu życie. Narzędzi i materiałów tych zabiegów, niewątpliwych zdobyczy postępu technicznego, użyto w taki sposób, by one same nie zakłócały pierwotnego piękna natury i świadectw odwiecznego obcowania z nią człowieka. Pełnią one rolę służebną wobec nadrzędnego celu: ochrony i udostępnienia materii i ducha tego miejsca kolejnym pokoleniom ludzi usilnie poszukujących wytchnienia od trudów egzystencji.
Warsztat projektu umożliwia realne wsparcie dla lokalnej społeczności. Ona, bowiem bez wyjścia naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata, nie będzie w stanie ocalić i ukazać całego swojego duchowego bogactwa.
II. WYRÓŻNIENIA równorzędne:
1.
autor: mgr inż. arch. Łukasz CHABINIEC
temat: CENTRUM POZNAWCZE W MONSANTO, PORTUGALIA.
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Dariusza DZIUBIŃSKIEGO.
Wyróżnienie przyznano za:
Bezkompromisowość i konsekwencję w realizowaniu projektu, którego siłą jest prostota założeń i piękno osiągnięte w drodze redukcji formy do skraju lapidarności, w pełni uzasadnionej bogactwem piękna krajobrazu nadmorskiego klifu. Wrażliwość i skromność projektu, wyrażona w ascetycznej formie, to jego moc.
2.
autor: mgr inż. arch. Bartosz GIREK
za pracę dyplomową: BRASILIA – DRUGIE DNO MIASTA
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem promotora dr hab. inż. arch. Anny FRANTY.
Wyróżnienie przyznano za:
Wyrazistość i spójność przedstawionej wizji rozwoju miasta Brasilia, godzącej szacunek dla modernistycznego dziedzictwa kultury z dzisiejszymi potrzebami mieszkańców. Pomysł na usuwanie dysfunkcjonalności historycznego ikonicznego układu poprzez jego uzupełnianie - wprowadzenie gęstej struktury miejskiej poniżej poziomu terenu w pustych przestrzeniach podstawowych osi urbanistycznych - to oczywista utopia. Utopia na skalę wielkości zrealizowanej idei miasta Brasilia. Jednak otwiera ona drogę do poszukiwania rozwiązań podobnych, powszechnych problemów, związanych z dostosowaniem dziedzictwa modernizmu do dzisiejszych czasów - przy zachowaniu czytelności pierwotnych założeń.
3.
autor: mgr inż. arch. Małgorzata MADER
za pracę dyplomową: KOOPERATYWA MIESZKANIOWA W STAREJ FABRYCE CZYLI ADAPTACJA HALI JEDNOPRZESTRZENNEJ Z LAT 60 TYCH NA FUNKCJE MIESZKALNICTWA WIELORODZINNEGO
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem promotora dr hab. szt. inż. arch. Roberta SOBAŃSKIEGO.
Wyróżnienie przyznano za:
Propozycję nowej formy mieszkań wielorodzinnych oraz chęć adaptowania spuścizny postindustrialnej z lat 60-tych. Tworzenie nietypowej tkanki mieszkaniowej wpisuje się w obecny nurt poszukiwania nowego sposobu mieszkania: w oparciu o świadomą celu społeczność, w oparciu o przywracanie życia obiektom zagrożonym likwidacją.
Praca w interesujący sposób kreuje przestrzeń mieszkalną w drewnianej, przyjaznej strukturze wypełniającej halę. Delikatne stalowe, przeszklone kratownice ostatniej kondygnacji, wypełnione zielenią dają wrażenie szklarniowych ogrodów zwiększając komfort mieszkańców. Sposób tworzenia struktury mieszkalnej umożliwia różne konfiguracje jednostek, dostosowując do indywidualnych potrzeb członków wspólnoty. Całość jest frapującą, choć niewątpliwie dyskusyjną, próbą przełamania obecnej monokultury budowanych mieszkań.
4.
autor: mgr inż. arch. Anna Maria OTLIK
za pracę dyplomową: MULTIKULTUROWA PRZESTRZEŃ JAKO NARZĘDZIE DO OSIĄGNIECIA ETNICZEJ HARMONII. OSIEDLE MIESZKALNE W MOSULU, IRAK.
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Marka LAMBERA
Wyróżnienie przyznano za:
Kompletny sposób odpowiedzi na problem zniszczonej przez działania wojenne tkanki miejskiej. Projekt, będąc formą pomocy dla lokalnej społeczności, stawia w przeciwieństwie do powszechności importowanych wzorców, na sposób odbudowy Mosulu bazujący na partycypacji mieszkańców oraz osadzeniu w tradycji.
5.
autor: mgr inż. arch. Michał SAJDEK
za pracę dyplomową: KOMPLEKS REKREACYJNY NAD ZALEWISKIEM “BEŁCHATÓW”
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
pod kierunkiem promotora: dr inż. arch. Agnieszki STARZYK
Wyróżnienie przyznano za:
Przedstawienie problemu rekultywacji terenów poprzemysłowych, zdegradowanych poprzez eksploatację kopalni odkrywkowej w Bełchatowie, jako kreatywnej szansy rozwojowej. Autor projektu w bardzo oryginalny i nowatorski sposób proponuje budowę kompleksu rekreacyjnego na brzegu planowanego zalewu w sposób zakładający rozpoczęcie jego budowy w chwili, gdy teren planowanej inwestycji nie zostanie jeszcze zalany. Stwarza to szansę na bardzo ciekawe kształtowanie linii brzegowej i dna przyszłego zbiornika wodnego. Tak staje się możliwe zbudowanie unikalnej formy architektonicznej i niepowtarzalnych rozwiązań przestrzennych. Metodologicznie opracowanie wspiera się na projektowaniu parametrycznym, co umożliwia zaawansowane formowanie stroniące od jednoznacznych skojarzeń pion – poziom.
6.
autor: mgr inż. arch. Tomasz WRÓBEL
za pracę dyplomową: AQUATERRATORIUM. KĄPIELISKO “FALA” W PARKU ŚLĄSKIM.
Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem promotora: dr inż. arch. Grzegorza NAWROTA.
Wyróżnienie przyznano za:
Poruszenie istotnego problemu, jakim jest trwała i nieustająca dewastacja przestrzeni i obiektów publicznych, na przykładzie kąpieliska w Parku Śląskim - w zakresie przestrzenno-krajobrazowym i funkcjonalnym. Autor z dużą wrażliwością i konsekwencją stawia na proste, ale efektowne, wręcz idealistyczne rozwiązania zacierające granice pomiędzy przyrodą a architekturą. Efemeryczne przegrody i odwołujący się do klasyki układ funkcjonalny oraz relacje obiektu z naturą, zbudowane są na analizie psychoterapeutycznej teorii percepcji. Rozwiązanie stanowi dojrzałą antytezę współczesnych realizacji parków wodnych
Gratulujemy!
Data publikacji: 10.04.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»