Mood for Wood2018
Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych faktyczną realizacją projektów. Od 20 do 30 lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja projektu w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Kolektyw 1a.
Dotychczas odbyły się 4 edycje projektu w których uczestniczyło ponad 160 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całej Europy oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych lokalizacji w Poznaniu. Studenci pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt uczestnicy są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje. Podczas warsztatów podkreślana jest waga wymiany doświadczeń i pomysłów, studenci mają bliski kontakt z tutorami oraz przyszłymi użytkownikami swoich projektów, co znajduje odzwierciedlenie w efektach ich pracy. Wykonane przez nich meble stają się impulsem dla wielu działań i aktywności lokalnych społeczności i animatorów kultury.
MOOD FOR WOOD 2018 - CONCRETE HIVES
Tematem tegorocznej edycji będą przestrzenie między blokami na poznańskich Ratajach. Bloki i blokowiska wpisane są w krajobraz Europy Środkowej. Choć były pomysłem na „lepsze jutro”, zarówno w tej części kontynentu, jak i na Zachodzie, stały się raczej synonimemj porażki niż sukcesu. W Polsce pierwsze osiedla zbudowano w latach 50., ale prawdziwy boom nastał na początku lat 70. W okresie PRL-u zbudowano w naszym kraju 7 mln mieszkań w technologii wielkiej płyty. Miały być powszechne, nowoczesne, funkcjonalne i tanie. Osiedla bogate w usługi i nowe budynki użyteczności publicznej miały zaspokajać wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Skala jaką osiągnął ten rodzaj budownictwa uczyniła z niego osobne zjawisko. W szczytowym okresie w blokach mieszkała jedna trzecia Polaków. To wynik nieporównywalny z jakimkolwiek innym krajem na Zachodzie. Lata zaniedbań stopniowo doprowadziły do degradacji przestrzeni osiedlowych. Poprzez gwałtowny rozwój motoryzacji topniała osiedlowa przestrzeń zielona i rekreacyjna, zalewał ją asfalt parkingów. Pozostała ogólnodostępna przestrzeń wspólna przez lata zaniedbywana jest często dysfunkcyjna i przypadkowo zagospodarowana. Ze względu na to olbrzymie wyzwanie rewitalizacyjne oraz fakt, że ten rodzaj budownictwa jest znany i bliski wszystkim krajom biorącym udział w projekcie wierzymy, że ta edycja może stać się impulsem do dyskusji o jakości tych przestrzeni.
TUTORZY
https://www.woven.sk/
MARCIN KWIETOWICZ + GAJA BIENIASZ
Marcin Kwietowicz jest architektem, projektantem i scenografem, autorem zarówno luksusowych warszawskich sklepów (np. Perfumeria Galilu – we współpracy z Grażyną Czarnotą), jak i przestrzeni związanych ze sztuką m.in holu wejściowego do CSW Zamek Ujazdowski (z Wojciechem Koteckim i Albertem Salamonem), Instytutu Awangardy – Pawilonu Edwarda Krasińskiego (z BAR Architekten: Joostem Glissenaare, Klaasem van der Molenem) oraz aranżacji Pawilonu Polski na Biennale Sztuki w Wenecji (2005, wystawaArtura Żmijewskiego). W 2013 budynek jego projektu (oraz Piotra Brzozy) magazyn Architektury – Murator uznał za najlepszy dom jednorodzinny lat 2000-2012 w Polsce. Gaja Bieniasz architekturę studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiejoraz w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Madrid (Universidad Politecnica de Madrid). Finalistka Corocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU 2008. Ukończyła podyplomowe studia konserwacji zabytków w Escuela Tecnica Superior de Arquitectura de Madrid (Mater Oficial de Restauración y Conservación del Patrimonio Arquitectónico). Doświadczenie zawodowe zdobyła m.in w madryckim biurze pod okiem swojego promotora i mistrza Alberto Campo Baeza. Od roku 2013 prowadzi własną pracownię
http://www.kwietowicz.pl/
NOMAD
Studio Nomad to multidyscyplinarne studio projektowe z Budapesztu założone przez trójkę architektów: Bence Pasztor, David Tarcali i Soma Pongor. Słowo "Nomad" odzwierciedla różnorodność twórczości studia, która obejmuje zarówno małe obiekty, jak i większe projekty architektoniczne oraz instalacje przestrzenne. Projektanci za cel stawiają sobie pokazanie piękna i radości tkwiącej w prostocie struktury i materiałów. Ciekawość eksperymentowania oraz intencja stworzenia czegość nowego i niewidzialnego napędza młodych projektantów do ciągłego poszukiwania.
http://studio-nomad.com
PLUS48 - KAROL SZPARKOWSKI
Karol Szparkowski - architekt i wspólnik w +48 Grupa Projektowa. Architekt młodego pokolenia, współzałożyciel, wraz z Kamilem Miklaszewskim pracowni architektonicznej +48. Pracownia interesuje się zarówno konstrukcyjnym jak i innowacyjnym wykorzystaniem materiałów. Karol wykłada w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, gdzie prowadzi zajęcia oparte na metodzie warsztatowej ze szczególnym uwzględnieniem nauki o kształtowaniu obiektów. Szczególną uwagę przywiązuje do konstrukcji, budując w czasie zajęć tymczasowe pawilony. Metodologia warsztatów oparta jest na zobrazowaniu i zrozumieniu warunków które wpływają na kształtowanie budynku i jest dostosowana do różnorodnych grup uczestników. W ramach działalności społecznej, wspólnie z pozostałymi członkami Grupy +48, aktywnie wspiera organizacje społeczne bezpośrednio zainteresowane architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków, jak też działające na polu współpracy rozwojowej i edukacji.
http://www.plus48.com.pl
ARCHWERK
Martin Kloda+ Hana Prochazkova
Warsztaty architektoniczne oraz studio projektowe z Czech. Studio obok klasycznych projektów, skupia się na projektowaniu i wdrażaniu eksperymentalnych struktur, opartych głównie na prostocie projektowania i technologii, naturalnych materiałach i projektowaniu site-specific. Struktury ukończone w ramach eksperymentu fizycznego, często własnymi rękami i przy niskim budżecie, nie mają ambicji zmiany postrzegania przestrzeni i granic architektury, ale raczej wzbogacenia określonego miejsca i społeczności. Celem Archwerk jest stworzenie grupy kreatywnej, zdolnej do projektowania i wykonywania wysokiej jakości projektów, które wzbogacą czeski krajobrazu i społeczeństwo.
http:/www./archwerk.cz
REKRUTACJA
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com w terminie od 15 maja do 20 czerwca. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 22 czerwca.
Termin
od 20 do 30 lipca 2018 r.
Koszt: 100 euro
- nocleg w terminie 20-30 lipca Poznaniu
- wyżywienie (śniadanie, lunch, kolacja)
- przerwy kawowe
- dojazd z/do Poznania ( studenci z Czech – wyjazd Praga, studenci z Węgier – wyjazd Budapeszt, studenci ze Słowacji – wyjazd z Bratysławy, studenci z Polski - z dowolnego miasta komunikacją publiczną)
- komunikacja publiczna w Poznaniu
- szkolenie BHP - zakończone certyfikatem
- materiały do pracy w trakcie warsztatów
- zestaw gadżetów z logo Mood for Wood
STRONA INTERNETOWA
www.moodforwood.com
ORGANIZATORZY
SARP Poznań
Stowarzyszenie Kolektyw 1a
KOORDYNATORZY
Magda Wypusz, Marta Adamczak, Inga Rolek
PARTNERZY
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Miasto Poznań, School of form, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Spółdzielnia Osiedle Młodych, VUT BRNO, Hello Wood, Woven.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz ze środków finansowych Miasta Poznania.
Data publikacji: 17.05.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»