Architektura z papieru - z cyklu Detale Oświecenia
Vincenzo Brenna (1741-1820), Projekt łuku tryumfalnego z okazji powrotu Stanisława Augusta do Warszawy w grudniu 1781 roku. 1781 BUW, Gabinet Rycin, Inw.G.R. 209
Uroczystości dworskie miały swój wymiar publiczny. Królewskie urodziny, imieniny, rocznice koronacji i elekcji, a także wjazdy do miast uświetniane były iluminacjami, okolicznościowymi budowlami i inscenizacjami. Instalacje z założenia nietrwałe i zbudowane z drewna, papieru oraz szmat, rozbierane były zaraz po zakończeniu obchodów. Jedynym zapisem tych często imponujących przedsięwzięć pozostawały projekty i rysunkowe relacje. Termin „papierowa architektura” odnosić się może zatem nie tylko do medium, na którym utrwalono owe budowle i iluminacje, ale także do budulca tych niezwykłych konstrukcji.
Pokazowi rycin towarzyszy krótki wykład. Następnie uczestnicy pod opieką przewodniczki Muzeum, Petry Skarupsky, przechodzą do Muzeum nad Wisłą, gdzie wspólnie szukają rozwinięć prezentowanego wcześniej tematu w kontekście wystawy.
Z cyklu Detale Oświecenia
Architektura z papieru – o oprawach uroczystości dworskich
Termin
30 maja 2018 (Środa), 17:30
Miejsce
Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie
ul. Dobra 56/66, Warszawa
Prowadzenie
- Przemysław Wątroba
- Petra Skarupsky
Zapisy
Formularz zgłoszeniowy na stronie BUW: http://buw.uw.edu.pl/200gr/ - na dole strony.
Wstęp wolny
***
Przemysław Wątroba
Historyk sztuki i kurator rysunków architektonicznych w Gabinecie Rycin BUW. W swoich badaniach koncentruje się na architekturze doby stanisławowskiej i początkach kolekcjonerstwa rysunków architektonicznych. Szczególnym zainteresowaniem darzy twórczość trzech architektów Jakuba Kubickiego (1758-1833), Pierre’a Ricauda de Tirregaille’a (ok. 1725-1767) oraz Tylmana van Gameren (1635-1706). Autor kilkunastu artykułów naukowych i wielu słownikowych not biograficznych, kilkudziesięciu not w katalogach wystawowych, a także współautor kilku pozycji książkowych.
Petra Skarupsky
Historyczka sztuki, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Zajmuje się kontaktami artystycznymi i wymianą wystaw między Polską a Czechosłowacją po drugiej wojnie światowej.
Źródło: artmuseum.pl/pl/wydarzenia/...
Data publikacji: 28.05.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»